4 principy online marketingu, na které se vyplatí nezapomínat

Přepis videa:

Marketingové principy, na které se nevyplatí zapomínat

Lidé se často soustředí na triky, ale zapomínají na základy. Ale obvykle pokud neznáte dobře základy, můžete z rukávu sypat trik za trikem, ale bude vám to nejspíš k ničemu. Naopak pokud znáte dobře základy, budete nebezpeční i bez triků. Platí to v každém odvětví, online marketing není výjimkou.

Dobrý den, já jsem Daniel Bumba z Digital Flow SEO, my se zabýváme tím, že pomáháme firmám růst, tím, že přivádíme klienty na jejich webové stránky.

A jaké jsou tedy 4 principy marketingu na které se nevyplatí zapomínat?

Princip č. 1  –  Znejte své cíle.

Znejte své cíle nejen krátkodobé, ale i dlouhodobé v konkrétních kampaních. Co je vaším cílem? Chcete zvýšit prodeje, nebo jenom zvýšit povědomí o vaší značce? Pokud to první, musíte změřit všechno co jde. V tom druhém případě toho moc nezměříte. Znejte své cíle.

Princip č. 2  –  Znejte své zákazníky.

Musíte vědět komu prodáváte, kdo je váš ideální klient, tzv. ,,avatar“. Tomu pak přizpůsobíte svůj celý marketing, podle toho váš copywriter napíše texty na váš web. Pokud se budete snažit prodávat všem, nepůjde to obvykle moc dobře. Většinou, když začínáme s novým klientem, tak první otázka je “kdo je váš trh, kdo je váš ideální klient, komu prodáváte”? Často se setkáváme s tím, že lidé odpovídají: ,,Víte, my se snažíme prodávat všem, náš produkt je takový, že naším trhem jsou vlastně úplně všichni, a já často chápu z čeho vycházejí, protože například když prodáváte brambory, nebo vodu, tak se na první pohled může zdát, že váš zákazník je úplně každý.

Je a není. Můžete prodávat vodu Evian, nebo Fiji, nebo nejlevnější vodu z kohoutku, nebo nejlevnější balené vody ze supermarketu, značky, které si supermarkety nechávají dělat pro sebe. Samozřejmě člověk, který si koupí Fiji nebo Evian, je úplně někdo jiný, než ten kdo si koupí tu nejlevnější balenou vodu, nebo vodu z kohoutku. Vy v tom uvažování musíte jít dál, proč si někdo koupí Fiji, nebo Evian, namísto nejlevnější vody. Obvykle se dostaneme k tomu, že člověk, který chce být v kavárně viděn se sklenicí Evian, nebo se sklenicí Fiji, chce ten pocit, který mu umožní to, že je viděn v kavárně se sklenicí Evian.

To je pro něj tak důležité, že to vyrovná rozdíl v ceně mezi kohoutkovou vodou a Evian. Pro tento příklad pomiňme jakýkoliv rozdíl v kvalitě, protože většina lidí pravděpodobně nečte expertní analýzy kvality vody. Můžete si myslet, že je to hloupé a já s vámi nejspíš budu souhlasit, ale pamatujte: Status a emoce, to je to co prodává. Takže část lidí si určitě koupí vodu Evian, protože věří, že je o tolik lepší, ale většinou to budou ty emoce, které v nich vyvolají to, že mají na stole lahev Evian a ne vodu z kohoutku.  A znovu: Já nejsem expert na balenou vodu, ale vzpomeňme si na to, že jak Pepsi Cola, tak Coca-Cola prodávaly balenou vodu, která byla stáčená z kohoutku a obě firmy to přiznávaly dokonce na etiketě. Takže, vymezit se chce jistou odvahu, chce to jistou odvahu říci: ,,Můj produkt je pro vás, a nikoliv pro vás“. Znejte svou cílovou skupinu, znejte svého avatara a prodávejte jim, soustřeďte se na tuto část trhu.

Princip č. 4  – Začněte s jedním marketingovým kanálem.

Obvykle je pravda, že je lepší mít vícero marketingových kanálů, ale zejména na začátku je důležité začít jeden po druhém. Začněte s tím, o kterém už něco víte. Pokud ne, budete mít vícero nefunkčních marketingových kanálů. A jak poznáte kterým začít? Začněte tím, o kterém už něco víte, a pokud žádný takový není, podívejte se co dělá konkurence a začněte tím, co funguje pro ně.

Třetí princip nám opravdu utekl. Doplníme v některém z dalších videí 🙂