5 špatných SEO taktik, které vás poškozují

Existují dobré SEO taktiky a také ty špatné. A zatímco ty dobré mohou vaše stránky posunout ve výsledcích vyhledávače až nahoru, na stranu 1, ty špatné, překvapivě, mohou vaše stránky pohřbít hluboko v hlubinách internetu.

Dobrý den, já jsem Daniel Bumba z Digital Flow SEO v Praze, my se zabýváme tím, že pomáháme firmám růst, tím, že přivádíme klienty na jejich webové stránky. Pojďme tedy na to, 5 špatných taktik, které vás poškozují. Které to jsou? Pojďme se na ně podívat.

5 špatných, mizerných, skrz naskrz nedobrých SEO taktik

Špatná taktika č. 1 – SEO texty. Přestaňte je psát.

Nejprve co je to SEO text: SEO text, neboli SEO článek je text, který lidé, hlavně dříve psali s ohledem na internetové vyhledávače, takže ten článek byl plný klíčových slov, plný klíčových frází, nejlépe opakovaných co nejvíckrát, ve všech různých pádech, ve výsledku se ten text nedá číst. Je sice super, že Google bot váš text projde a najde tam veškterá klíčová slova, ale dneska už to není nutné takto psát. Google je čím dál chytřejší a pochopí z toho textu o čem píšete a především píšete pro lidi, nepíšete pro Google.

Zkuste si to představit tak, že máte kamenný obchod a máte tam výlohu a váš web není nic jiného. Máte zhruba 3 vteřiny na to, abyste upoutali a nebudete mít druhou možnost napravit ten dojem. Když budete mít výkladní skříň, tak se budete snažit ukázat to nejlepší, ukázat co umíte a stejně tak jako z vaším webem.

Mějte dobrý text. Když někdo, kdo vás nezná, přijde na ten web poprvé, tak si během těch tří vteřin udělá obrázek: Vypadá to profesionálně, nebo ne? A je to! Pokud se mu to nezdá, nebo tam bude vidět kostrbatý text, psaný, jako kdyby to psal někdo, kdo neumí pořádně jazyk, nebo to bylo přeloženo z Google translate, tak se vám to bude špatně číst a během chvilky ten web opustíte.

Zkuste si to představit takto: Celý internet funguje podobně, jako lidská společnost. Je složen z jednotlivých subjektů (webových stránek) a ty mezi sebou mají vztahy (zpětné odkazy). Anebo mezi sebou žádné vztahy nemají – to je také důležité. Ale bez vztahů není nic, podobně jako v naší společnosti.

Když se  nad tím totiž zamyslíme, uvědomíme si, že všechno co v životě chceme, mají ostatní lidé. Láska, přátelství, komunita, peníze, různé objekty touhy… A jak to od nich získáme? Tím, že budujeme vztahy. Osobní, přátelské, obchodní,… A podnikání není vlastně nic jiného, než budování vztahů a výměna hodnot. A v životě velmi záleží na tom, koho znáte, ale možná ještě více na tom, kdo zná vás. Sociální vazby jsou zkrátka předivem celé naší společnosti.

Na internetu je to podobně. Jednotlivé entity, třeba webové stránky, spolu mají vztahy. Vztah vybuduji například tak, že vytvořím zpětný odkaz. Pokud stránky žádné odkazy nemají, jsou osamělé a stojí na okraji. Stejně jako lidé. Vztahy jsou zpětné odkazy – jestliže Wikipedie ve svém článku o podnikání zmíní vaší firmu a prostřednictvím zpětného odkazu na ni odkáže, vybuduje vztah. A vaše stránky získají vztah s vysoce postavenou entitou, což zvýší postavení vašich stránek hierarchii internetu. A to se promítne v jejich schopnosti umisťovat se vysoko v Googlu na klíčová slova. Protože Google to všechni chápe a vidí, že vaše stránky jsou ve společnosti ostatních stránek populární a tím pádem musí být důležité.

Lidé vybudovali internet podle jediné společnosti založené na vztazích, jako znají. Není tedy divu, že funguje na podobných principech.

Bod č. 2 – Přestaňte se soustředit na klíčová slova pouze podle toho, jakou mají měsíční vyhledávanost

Přestaňte se soustředit pouze na to, kolik lidí hledá klíčové slovo v Google a zaměřte se více na to, jaký je záměr toho, kdo to klíčové slovo hledá. Hledejte slova, která mají hlubší záměr nakoupit, hlubší záměr dělat s vámi nějaký byznys. V tomto ohledu neexistují špatná klíčová slova, záleží však na tom, kdy a pro koho. Více například na https://digitalflowseo.com/co-je-optimalizace-pro-vyhledavace/.

Představte si že máte například firmu na pokládku střešní krytiny v Berouně a začínáte dělat keyword research, neboli hledáte vhodná klíčová slova, takže první co vás napadne, bude pokládka střešní krytiny. To zní dobře ne? Má to velkou vyhledávanost. Jenomže člověk, který hledá ,,pokládka střešní krytiny“ může hledat cokoli. Ano, může hledat i vás, jako firmu na podkládky střešní krytiny, ale ten člověk je v tom hledání, uvažování na začátku té cesty, takže je celkem pravděpodobné, že pouze hledá informace, třeba jak si položit střešní krytinu, protože ji chce položit sám, nebo už má firmu, která to položí a jen se zajímá obecně o podmínky, může hledat cokoli, co si pod tímto termínem můžeme představit.

Pravděpodobnost, že člověk přicházející s tohoto klíčového slova na váš web, pravděpodobnost, že vám zavolá, aby jste mu tu střešní květinu položili je celkem malá. Takže jak už vás asi napadlo, dobré klíčové slovo v této situaci bude například ,,podkládka střešní krytiny Beroun“, protože ten člověk je v tom uvažování o střešní krytině dál, už uvažuje nejen o tom samotném problému, ale i o místě.

Takže – pravděpodobnost, že hledá firmu, která mu položí střešní krytinu v Berouně, je celkem vysoká. Tedy u člověka, který z tohoto klíčového slova přijde na váš web, je pravděpodobnost, že vám zavolá vysoká a to klíčové slovo je pro vás mnohem lepší. Další příklad: To samé ale například klíčové slovo ,,právník“, a opět, klíčové slovo ,,právník“ může být super, pokud jste velká právní firma, máte pobočky ve všech velkých městech v ČR, působíte v Praze, Brně, Ostravě, Českých Budějovicích atd. a tato klíčová města už máte obsazená, v Google už se umisťujete vysoko a chcete dál, aby jste z Googlu dostali co nejvíce, tak klíčové slovo ,,právník“ pro vás může být super.

Může být, ale zároveň to klíčové slovo nebude konvertovat tak dobře. Proč? Protože ten člověk co jej hledá, může hledat opět cokoli. Buď vás, jako právnickou firmu, ale může to být také někdo, kdo uvažuje, že pošle svou dceru na vysokou školu právnickou, může to být někdo, koho zajímá co právník dělá, může to být někdo, koho zajímá kolik právník dostává peněz, může to být cokoliv. Nesuďte klíčová slova pouze podle toho, kolik lidí je měsíčně vyhledává, ale hledejte ten záměr, s jakým záměrem ten člověk to slovo do klávesnice napíše. Já vím, že toto opakuji pořad dokola, ale je to důležité – znejte svého klienta, znejte své zákazníky, snažte se přemýšlet jako oni, snažte si zjistit přesně co je to za skupinu lidí, silně vám to pomůže.

Bod č. 3 – Nesnažte se bezhlavě tvořit linky, neboli zpětné odkazy.

Link, neboli zpětný odkaz, je odkaz, směřující z jiného webu, jako například Facebook, k vaší webové stránce. Je to jedna ze součástí optimalizace pro vyhledávače. A lidé mají obecně v povědomí, že je to věc, která je jedním z faktorů, který ovlivňuje umístění vašeho webu v Googlu. To je pravda, ale protože Google to dobře ví, tak si to hlídá. Obvykle když se budete snažit tvořit bezhlavě linky a pokud nevíte co děláte, může vám to pomoct, ale spíše vám to uškodí.

Toto je jedna z věcí, které mohou váš krásný nový, drahý web opravdu pohřbít v hlubinách Googlu. Je to proto, že vytvořit zpětné odkazy, aby vás posunuly v Googlu, není jen tak. Obvykle když začínáme z novým klientem a podíváme se na profil jeho zpětných odkazů, tak hned poznáme, jestli se snažil on, nebo někdo kdo nevěděl co dělá, tvořit zpětné odkazy. Trvá pak hodně dlouho zvrátit ten trend, který je obvykle postupné propadávání webu ve výsledcích Googlu, zvrátit ten trend, vytvořit nové linky aby se váš web začal posouvat nahoru. Takže – s vytvářením nových linků opatrně, spíše bych doporučil nechat to na někom, kdo ví co dělá a začít spolupracovat s konzultantem, nebo s agenturou.

Existují linky, které lze vytvořit tak, že to nebezpečí, že vás poškodí je malé a o tom co je to za linky, jaké jsou to linky, jak je udělat atd. si povíme v některých z dalších videí, zatím se spokojme s tím, že s vytvářením nových linků buďme opatrní.

Bod č. 4 – Zapomeňte na různé tajné triky a tajné taktiky.

Na internetu můžete bez většího úsilí nalézt tuny různých SEO webů a skupin, kde se můžete různým trikům naučit.  Dobrým příkladem je Facebook, který je plný skupin, SEO skupin, kde vás naučí mraky triků na všechno možné. Některé z těchto triků vás mohou ve skutečnosti posunout nahoru, některé dokonce vystřelit. Takový trik vás dejmě tomu posune o hodně nahoru v Google, ale obvykle to vydrží jen do dalšího updatu Googlu a následného pádu na dlažbu reality. Google je opravdu čím dál chytřejší a drobně triky, které se můžete naučit na internetu, většinou nefungují déle, než do následujícího updatu Googlu. Velmi opatrně s nimi.

Naproti tomu co bych doporučoval je naučit se dobře základy, naučte se základy optimalizace pro vyhledávače, dělejte kvalitní web, mějte web odladěný pro mobilní telefony, mějte vaše stránky rychlé, pište dobré texty, pokud vytváříte odkazy, vytvářejte pouze kvalitní odkazy a nedělejte něco, v čem si nejste jistí. Zapomeňte na triky.

Bod č. 5 – Všichni jsme mnohokrát slyšeli rčení ,,Soustřeďte se jen na dobrý obsah a všechno ostatní přijde samo

= Sedávej panenko v koutě. Já říkám ,,Nesmysl.“

Možná, že všechno ostatní opravdu přijde, ale jak dlouho jste ochotní čekat? Oblíbená otázka: ,,Pokud v lese padá strom a nikdo to nevidí a neslyší, vydává to zvuk”? Já říkám: ,,Koho to zajímá?“ Nikdo o tom neví. Můžete mít sebelepší restauraci, můžete být sebelepší kuchař, ale když tam nikdo nepřijde, k čemu vám to je?

Kvalitní obsah je důležitý, samozřejmě že ano. Dokonce se dá říci, že je zásadní. Ale aby to ostatní mohli ocenit a aby jim váš obsah mohl sloužit, musí se o něm nejprve dozvědět. To je celý princip marketingu.

K čemu vám je váš nádherný web? K čemu vám je váš super produkt, když o tom nikdo neví? Mějte hezký web, prezentujte tam dobře sebe, svoje produkty, svoje služby. Mějte web odladěný a přivádějte k němu návštěvníky. Máte mnoho různých způsobů, máte mnoho variant online marketingu, SEO atd. Využívejte je.