8 prvků, které zvýší důvěryhodnost vašeho webu ještě dnes

V dnešním světě přeplněném superlativy, kdy se jeden snaží překřičet druhého, důvěryhodnost je nebo může být jednou z vašich nejcennějších deviz. Platí to i pro online marketing.

Dobrý den, já jsem Daniel Bumba z Digital Flow SEO, my se zabýváme tím, že pomáháme firmám růst, tím, že přivádíme klienty přímo na jejich webové stránky.

Jakmile přivedete návštěvníka na váš web, jedna z věcí kterou musí web udělat, je vytvořit dostatek důvěry na to, aby byl návštěvník ochoten s vámi uzavřít obchod. Záleží samozřejmě na tom, v jakom jste odvětví a jaké jsou jeho standardy. Ale základní věci se napříč odvětvími zásadně neliší, například koncept takzvané landing page, tedy stránky, na kterou budete potenciální klienty přivádět na specifická klíčová slova. Příklad takové stránky můžete vidět například na https://digitalflowseo.com/brno/, kam přivádíme potenciální klienty, kteří se zajímají o optimalizaci pro vyhledávače v moravské metropoli.

Následující seznam byl vytvořen podle eshopů, ale principy lze aplikovat všude. Pracujeme a pracovali jsme s několika mezinárodně působícími eshopy a ty nejúspěšnější používají tyto prvky:

 

Sociální důkaz, social proof

Ať si to uvědomujeme nebo nebo ne, při rozhodování dbáme hodně na názor okolí, na názor ostatních lidí. Vzpomeňte si když nakupujete na Amazonu, jak se stavíte k produktu, který má spousty kladných recenzí a prodejce je očividně zavedený, versus produkt bez recenzí a prodejce bez historie. A přitom jeho produkt může být mnohem lepší. Základní principy marketingu. Nováček to prostě nemá snadné. Máte dobré recenze od zákazníků? Pochlubte se jimi.

Termín social proof proslavil Robert Cialdini ve své proslulé knize Zbraně vlivu (kniha je mimochodem vynikající, určitě doporučujeme). Jde v podstatě o to, že máme sklon kopírovat co dělají ostatní. Proto tak všichni milujeme recenze. Proto tvoří recenze významnou část každé stránky snad každého produktu na Amazonu, proto Google používá ve svém Google My Business zlaté hvězdičky (jsou mimořádně výrazné) – protože to na nás na všechny působí. Ať už se tváříme sebevíc jako že my jsme ty největší individuality a absolutně nás nezajímá, co dělají ostatní. To je obvykle sebeklam, do větší či menší míry. Genetické naprogramování je prostě složité čirou silou vůle přepsat, ať už se snažíme jakkoliv. Tedy samozřejmě, jde to do značné míry upravit, snížit, ale pravděpodobně ne úplně odbourat.

Jakkoliv se snažíme to potlačovat, všichni do jisté míry (a většinou spíše větší než menší) na názor ostatních dbáme. Takže většina z nás se před nákupem nového vozu zamyslí nad tím, co tomu řekne okolí. A nejde tak úplně o ono auto, to je v zásadě jen prostředkem. Jde o pocit prestiže, postavení ve společenském žebříčku, demonstraci moci (podívejte se – jsem tak ekonomicky silný, že si mohu dovolit utratit totálně absurdní množství peněz na něco naprosto zbytného), nebo naopak snahu nevyčnívat a zalíbit se (aby si náhodou nemysleli, že se chci nějak předvádět, tak jim ukážu, jak jsem skromný a auto je pro mne jen dopravním prostředkem, snad si domyslí, že mi tady o nic nejde a jsem jen prima kluk nebo bezva holka).

Všimněte si mimochodem, že jakmile nabere výrobek či jakýkoliv produkt jistého stupně rozšíření ve společnosti, začne jeho šíření růst exponenciálně, místo lineárně. Je to podobné, jako když si představíte částice pod mikroskopem – jakmile se víceméně stabilním tempem utvoří skupenství o jisté velikosti, začne velikost skupenství růst dramaticky, exponenciálně. Jakmile všichni vidí, že je něco populární a společností dobře příjimané, možná ještě navíc je to cool a sexy, chtějí si i oni (my) zvýšit prestiž a zažít ty příjemné pocity.

Bezpečnostní certifikáty

Zákazníci s vámi chtějí uzavřít obchod. Prvky zvyšující jejich důvěru ve vás zvyšují šance, že k tomu skutečně dojde. Můžete uvést SSL certifikát, loga kreditních karet apod. Podstatou je použití symbolu, se kterým si většina asociuje pocity bezpečí a spolehlivosti. Banky něco takového určitě představují, stejně jako certifikáty, oznamující kolemjdoucím, že váš web je zabezpečený proti úniku a zneužití citlivých informací.

Důvěra je prostě ceněný artikl. Jakmile si ji vybudujete a vaše renomé bude budit důvěru, máte zpola vyhráno. Zákazníci od vás totiž na základní úrovni neočekávají nic moc véce, než důvěru a kompetenci. Takže jestliže znáte své řereslo/nabízíte kvalitní produkt, doplňte k tomu důvěru a nic víc nepotřebujete. Pamatujte – Know, Like and Trust. Lidé dělají byznys s tím, koho znají, je jim sympatický a věří mu.

Mimochodem, co podle vás budí více důvěry – webová stránka s designem z roku 2000, s pomalým načítáním, bez SSL certifikátu s nekvalitními rozmazanými obrázky, nebo rychle se načítající moderně vypadající čistý a přehledný web? Řečnická otázka, pochopitelně. Ale až budete uvažovat o tom, jak vylepšit váš byznys, zkuste se podívat na svůj web. V USA mají toto dotažené dál (ostatně jako vše co se týká online marketingu) a na webech používají například loga organizací, podporujících válečné veterány, policity a podobně. Opět – takové logo ve spodní části homepage budí důvěru.

Prestižní klienti

Pracovali jste se známým, respektovaným klientem? Uveďte to. My sami to děláme také, například na https://digitalflowseo.com/plzen/. Lidé předpokládají, že velcí hráči vědí co dělají. Pokud sami nemáte tak hvězdné jméno aby už to samo o sobě fungovalo, nebojte se použít vaše spojení s prestižním klientem ke zvýšení své důvěryhodnosti.

Můžete sepsat bodový seznam takových klientů, ale efektivnější bude, použijete-li jejich loga. Použití loga známé firmy navíc bude mít ten efekt že zvýší vaši důvěryhodnost – viz. jeden z dalších bodů. Příklad užití loga známých klientů najdete například zde.

Zákaznická podpora

Největší slabina českých firem, jednání se zákazníkem, špatná podpora. Tímto můžete získat opravdu loajální zákazníky. Pracujeme většinou s US klienty a právě podpora je snad nejvýraznějším rozdílem oproti českým, jednání s lidmi na jiné úrovni. Lidé si pamatují, jaký pocit mají po jednání s vámi. Přecejenom jsme humanoidi – společenští tvorové, kteří chtějí v zásadě se svým okolím vycházet dobře. A vetšina z nás preferuje příjemné jednání s milými lidmi.

Zákazník by měl mít pocit, že tam jste opravdu pro něho a ne naopak. Také jste si všimli, že když voláte nebo chatujete se zákaznickou podporou amerických hostingových společností, například Go Daddy, je to jako by hovor s vámi byl vrcholem jejich dne? Dobrý den pane, jak se máte, s čím vám dnes mohu pomoci… A i když se v průběhu hovoru ukáže, že jste naštvaní zcela neoprávněně a za potíže si můžete sami, protože jste něco pokazili (z opakované vlastní zkušenosti…), nedají vám to “sežrat”. V Čechách (jak jinde v Evropě nevíme) se pracovníci hostingových firem často tváří, že pokud nejste schopen sestavit vlastní server a naprogramovat Windows, neměl byste se k provozování webových stránek ani přiblížit. Ale abychom byli fér – cena hostingu v ČR je minimální a za tu cenu si firmy opravdu nemohou dovolit kvalitní vyškolenou nonstop online podporu.

Nicméně, to, jak jste schopni komunikovat s vašimi zákazníky, má zásadní vliv na to, jak dlouho s vámi zůstanou nebo zda se budou vracet. A například ve službách je to zcela zásadní – zákazníci s vámi mnohdy zůstanou proto, že vám věří a dobře se jim s vámi spolupracuje, ikdyž třeba ví, že firma za rohem má o něco lepší produkt a výhodnější cenu. Know, like, trust.

Obsah o vás, vytvořený vašimi zákazníky

UGC – User generated content, neboli obsah vytvořený uživateli. Jestliže vaši spokojení zákazníci publikují fotky jak používají vaše produkty, proč se tím nepochlubit?

Pro některé firmy – zejména e-shopy – je toto jeden z pilířů jejich marketingové strategie. Vyzývají zákazníky, aby publikovali fotografie s jejich výrobkem na Instagramu, ty nejlepší fotografie bývají převzaty na firemní Instagram a to vše často ve spojení se souteží. Co může být lepšího? Opět zde narážíme na efekt “co tomu řeknou druzí”. Jestliže vidíme, že ostatní jsou s produktem spokojeni, automaticky předpokládáme, že s ním budeme spokojeni i my.

Vaše spolupráce s influencery

Obsah uveřejněný influencery má podle průzkumů sedmkrát větší engagement rate (zapojení) než obsah publikovaný samotným brandem – prostě jak lidé s obsahem pracují, jak na něj reagují, lajky, sdílení apod.). Není překvapivé, že když známý influencer řekne že váš produkt je super, má to jinou váhu, než když to řeknete o svém produktu vy sami. Stále platí, že samochvála smrdí.

V této souvislosti není nez zajímavosti, že většina našich klientů se přiklání k tomu, že například fotografie či videa influencerů nemusí vůbec mít profi kvalitu. Působé to pak naaranžovaně a lidé si za tím představí tým osvětlovačů a profesionálů… A nepůsobí to spontánně. Zatímco roztřesené video z mobilu působí autenticky. To ale bude nejspíše záviset na odvětví a vašem publiku.

Mapa

Pokud jste byznys s fyzickou lokací, uveďte mapu. Opět to přidává závaží na váhy. Koneckonců můžete přidat mapu ikdyž neobsluhujete zákazníky ve svém sídle. Využijte klasický jednoduchý embed Google mapy, zabere vám to okamžik a zejména máte-li fyzickou lokaci, kde vás zákazníci navštěvují, odvede to pro vás kus práce.

Profesionálně vyhlížející a fungující webové stránky

Mělo by to působit tak, že všechno co na webu vidíme jste udělali schválně a ne proto, že jste nevěděli, jak to udělat lépe. Nemusíte ale trávit týdny vymýšlením a vytvářením designu. Hranice mezi tím, co je nutné anebo potřebné a co je už nadbytečné je rozmazaná a většinou je čas vynaložený nad nutný rámec časem ztraceným a využijete jej efektivněji jinde. Nezapomeňte, že to, že jsou stránky na pohled hezké, nemusí nutně znamenat, že fungují, neboli konvertují návštěvníky na platící zákazníky. Nakládejte v tomto ohledu se svým časem a se svým rozpočtem rozumně.

Dnes už také nepotřebujete drahou webdesignovou agenturu, aby vám postavila web na jejich redakčním systému. Dnešní WordPress, Wix, Drupal a podobné systémy jsou již tak uživatelsky příjemné, že postavit dobře vypadající webové stránky s nimi zvládne po chvíli téměř každý. A například takový WordPress je zdarma, takže pokud se spokojíte s bezplatnou šablonou, zaplatíte jen za registraci domény a hosting. Na všechno je plugin, často také zdarma a online komunita vám pomůže vyřešit téměř vše.

Výše uvedené berte opravdu jen jako tipy – není nutné aplikovat vše a perfektně. Ale na druhou stranu… Snažit se o perfektní web je nejspíše pošetilé, ale aplikovat většinu z výše uvedených tipů – proč ne?