Proč to jako nový hráč v odvětví máte tak složité, proč máte tak těžký život?
Jistě, těch důvodů může být celá řada. Já bych dnes ale rád mluvil o jednom konkrétním a častém, téměř univerzálním.
Dobrý den, já jsem Daniel Bumba z Digital Flow SEO, my se zabýváme tím, že pomáháme firmám růst.
Proč to tedy jako nový hráč v odvětví máte tak složité. Tím důvodem, o kterém chci dnes mluvit, je averze ke změně, kterou máme jako lidé všichni zažitou. Lidé prostrě neradi mění staré zvyky. I proto je marketing a jeho principy tak důležitý.
Když jakjo nový hráč vstupujete do nového odvětví, tak to odvětví má samozřejmě rozdělené role. Je tam typicky pár silných hráčů, kteří jsou leadeři odvětví a pak zbytek, který si mezi sebou dělí zbytky trhu. A vy, jako nový hráč, začínáte obvykle prakticky na chvostě. A lidé nechtějí měnit staré zvyky – jak je přesvědčíte, aby dělali byznys s vámi a ne s někým, s kým jej dělají už roky? Není to snadné.
Vzpomeňme si na test, který dělali v šedesátých? Sedmdesátých? Osmdesátých letech? Porovnávali Pepsi Colu a Cocal Colu, byly to slepé testy. A při těchtoi slepých testecgh lidé neomylně vybírali Pepsi Colu jako lepší limonádu. Vybírali ji s tím, že jim chutná více a že je to produkt, který budou kupovat. Ale v prodejních statistikách stále neomylně dominovala Coca Cola.
Závěr z toho byl tehdy takový, teorie byla taková, že protože pepsi je sladší a tím pádem výraznější, lidem chutná na napití více, vnímají ji silněji, ale pokud chtějí něco na dlouhodobé denodenní pití, vyberou si Coca Colu právě proto, že není tak výrazná. Tuto teorii razil tehdy i Malcolm Gladwell.
Po letech se ale ukázalo, že tím skutečným důvodem bylo to, že lidé byli za roky marketingové masáže Coca Coly tak zvyklí na to, že Coca Cola rovná se rodina, vánoce, přátelé, rodina apod., že stále kupovali ji. Tak zpráva byla prostě tak silně zapsaná v mozku, ten marketing byl tak silný, že přebil i to, že v testech lidem Pepsi chutnala více.
Je to záležitost důvěry, je to záležitost zvyku, a na internetu to nefunguje jinak.
Pokud si postavíte nový web, tak ze začátku se pravděpodobně nebude umisťovat vysoko v internetových vyhledávačích typu Google, Seznam, Yandex apod. vyhledávačům bude typicky nějakou dobu trvat, než začnou novému webu věřit, než si na něj zvyknou. „Ha, nový web, co je to zač, budeme jej chvíli pozorovat a uvidíme, co je to zač.“ Až po nějaké době, pokud vyhledávače uvidí, že ten web přitahuje lidi, že na něm konzumují obsah, probíhá tam nějaká interakce, lidé jej používají a je užitečný, tak mu začne věřit a začne jej umisťovat vysoko ve výsledcích internetového vyhledávání.
Kdykoliv platforma typu FB změní interface, lidé kříčí že to nenávidí a že odejdou… a za pár měsíců si na to nikdo nevzpomene. A když to pak změní znovu, lidé budou říkat, že měli rádi tu předchozí verzi… Jsme prostě creatures of habits, nechceme měnit své zvyky. Z osobní zkušenosti, já jsem velký fanoušek Evernote, používám tuto aplikace denně a nedávno změnili iunterface tak, že jsem si říkal „to snad nemyslí vážně, proč mění něco co funguje“ a chtěl jsem odejít. Ale jednak jsem nenašel adekvátní náhradu a jednak jsem si uvědomil, že se chiovám úplně stejně. Že jen nechci měnit starý zvyk.
Pokud vám toi video přišlo zajímavé, zmáčkněte like, případně odběr, pokud vám přišlo totálně nezajímavé a k ničemu, zmáčkněte dislike nebo mi to napište do komentáře a já vám zatím přeji úspěšný den.