Branding a SEO

Možná jste slyšeli o tom, jak použít SEO k vybudování brandu, vaší značky. Ale co naopak využít sílu vaší značky k vybudování vašeho SEO, vaší organické návštěvnosti?

Delší dobu jsem žádné video neudělal protože jsme byl zaměstnaný, hodně věcí se změnilo, rosteme…. Digital Flow SEO jsem dříve byl  já a pár náhodných kontraktorů, teď už je to regulérní agentura, jsme malý tým, malý ale efektivní.

A co mě přivědlo na myšlenku tohoto videa bylo, že jsme získali zatím našeho největšího klienta… A přemýšlel jsem o brandingu, o tom, jak když si to představíte v sytých barvách – tím myslím dotáhnete ve své představivosti ten mentální film, tu představu dál… Kam váš brand posunete za 10 – 20 let.

Jak využít optimalizaci vašich stránek pro posílení vaší značky

SEO velkého klienta bylo mizerné a jejich organická návštěvnost na klíčová slova byla vzhledem k jejich velikosti a síle domény opravdu velmi nízká. ALE! Přesto jejich organická návštěvnost byla obrovská, v řádech milionů návštěv za měsíc. Protože jen jejich brand samotný, jedna varinta, má hledanost půl milionu měsíčně. A to neberu v potaz dalsi varianty jejich brandu a pak spojeni brand a produkt. Celkem k milionu měsíčně.

Když vydržíte, tak lidé postupně začnou váš brand vyhledávat na internetu a pak jej začnou vyhledávat s čím dál větším množstvím klíčových slov. Samozřejmě to závisí na vašem portfoliu, co prodáváte, ale budou to spojení váš brand a produkt, váš brand a recenze, váš brand a zkušenosti, brand a město, jako například na https://digitalflowseo.com/plzen/ a podobně.

A nenechte se zastrašit tím velkým brandem, protože ten princip funguje pro byznysy všech velikostí. Zde je jiný náš klient, podstatně menší, úplně jiná liga, co se velikosti a objemu týče, ale stejné širší odvětví. Tento klient začal z nuly před třemi roky a začali jsme spolu pracovat hned od začátku. Dnes má jejich brand v různých variantách měsíční vyhledávanost přes 1200 měsíčně, to na novou značku není špatné. A rostou. Důležité je tedy vydržet, nevzdávejte to. Je to běh na dlouhou trať, ale odměna je sladká.

Jako příklad můžeme ještě uvést segment SEO agentur. Můžete si zaregistrovat například doménu Praha SEO a získávat návštěvníky, co budou hledat někoho na optimalizaci pro vyhledávače. Může to fungovat, proč ne. Ale začít budovat brand je podle nás v dlouhodobém horizontu efektivnější strategie.

Skvělé na tom je, že lidé, vyhledávající váš brand, jsou mnohem dále na “stupnici rozhodnutosti” nakoupit. Řekněme například, že prodáváte boty a vaše značka se jmenuje Nike (ehm). Někdo, kdo vyhledává “boty Nike” je v rozhodnutí nakoupit dál, než když hledá jen “boty”. Už vás zná a má ve vás dostatek důvěry na to, aby si koupil váš produkt. Gratulujeme, máte brand.

Branding 101 – Jak a proč s budováním značky začít

Ve skutečnosti je to, že začínáte a jste zatím malý hráč, argumentem PRO, abyste začali pracovat na své značce. Obzvlášť pokud jsou ve vašem odvětví velcí zavedení hráči (a ve kterém odvětví nejsou).

Když máte značku, svůj vybudovaný brand, tak máte důvěru. A stejně jako s vaším jménem, i dobré jméno vaší firmy máte jen jedno. Takže se vyplatí jej piplat a budovat, vědomě a konzistentně. Jestliže jste na internetu zavedená firma, zavedená značka a máte důvěru, získáváte přirozeně zpětné odkazy. A jak víme, zpětné odkazy pomáhají opět budovat sílu vaší domény. Jinými slovy důvěru v ní. A čím je vaše doména důvěryhodnější neboli silnější, tím větší šance na velmi dobré umístění v Googlu. Dramaticky lepší, než s novou doménou, která nemá žádnou sílu, neboli nemá důvěru.

Je to úplně stejné jako v mezilidských vztazích. Představte si, že se přestěhujete do jiné zěmě, do zcela neznámého města, kde nikoho neznáte. A co hůře, nikdo nezná vás. Jaká bude z počátku vaše sociální pozice? Ne moc vysoká. Ale někde musíte začít a když se budete chovat k ostatním hezky, budete nejakým způsobem užiteční, vaše sociální pozice začne stoupat. Začnete si budovat vztahy s ostatními lidmi a to, že o vás ostatní budou mluvit (předpokládejme, že v dobrém) opět vaši pozici posílí. Příkladem může být naše stránky ostravské větve Digital Flow SEO na https://digitalflowseo.com/ostrava/.

S internetem je to stejné. Nové webové stránky nikdo nezná, nemají žádné jméno a nikdo jim moc nevěří. Rozhodně tedy ne Google. Důvěru si totiž, stejně jako v lidské společnosti, musíte zasloužit. Ale když máte dobrý obsah, váš web je užitečný, začnou na něj postupně odkazovat ostatní webové stránky. Jako by o vašem webu mluvily, jako by říkaly “měli byste se podívat na tento web, je opravdu užitečný, tady je zpětný odkaz”. A je to. Funguje to velmi podobně.

Investice ve vaši značku je z dlouhodobého hlediska to nejlepší, co můžete udělat.

Vezměte si kupříkladu před pár lety zavedený nový prvek na SERP (Search Engine Results Page – stránka s výsledky vyhledávání) – featured snippet. Což je jakási sumarizovaná odpověď servírovaná Googlem nahoře na straně jedna na vyhledávací dotaz. Data pro tuto odpověď si Google vezme z “nějaké” webové stránky a prezentuje tuto zkrácenou odpověď uživateli přímo, aniž by uživatel musel klikat na onu stránku a navštívit ji. Což mnohdy znamená přesně to, jak to zní – že Google vezme vaše data (pokud by tedy čerpal z vašich stránek, což se ale nejspíše neděje – vysvětlíme za okamžik) a uživatel si je přečte, aniž by vaše stránky vůbec navštívil.

Ok, to může znít celkem dobře. Ale jen do okamžiku než si uvědomíme, že dáváte svá data Googlu plně k dispozici a on je servíruje návštěvníkům bez toho, aniž by jim současně naservíroval i vaše webové stránky. Netvrdíme že to musí být nutně špatně, ale když se podíváte na to, které stránky se většinou do featured snippet dostanou, jsou to většinou zavedené, důvěryhodné domény. Značky, chcete-li. Tedy další důvod pracovat na vaší značce.

Dalším důvodem je skutečnost, kterou profesionálové v reklamě znají už desítky let (a možná déle) – totiž že značka prodává. Protože má důvěru. Protože ji lidé znají. Pamatujete? Know, like and trust – lidé dělají byznys s tím, koho znají, kdo je jim sympatický a komu věří. Když jdete v uličce supermarketu pro prací prášek, vyberete si ve stejné cenové hladině značku, o které jste nikdy neslyšeli, nebo jednu z těch, jejichž jméno a logo vídáte roky v televizi, v časopisech a na internetu?

Závěr je jasný – jestliže lidé ve výsledcích vyhledávání uvidí několik neznámých domén a tu vaši, kterou “už někde viděli“, je pravděpodobné, že kliknou na tu vaši.

Ano, internet není výjimka. Ani stránka s výsledky internetového vyhledávače. Když zadáte vyhledávací frázi, například SEO České Budějovice a objeví se výsledky, kliknete na web, o kterém jste nikdy neslyšeli, nebo spíše na ten, jehož doménu znáte? A nejlepší (nebo také nejhorší) na tom je, že ačkoliv jsme si toho všichni vědomi, nemůžeme si pomoci. Je to trochu zvyk, trochu otázka důvěry… Kolik z vás miluje protivného zeleného zpovykaného skřítka? A přece, když si vzpomeneme že potřebujeme koupit nějakou elektroniku, spoustu z nás napadne jako první právě Alza. Přestože si u jejich spotů stokrát slíbíme, že od nich nenakoupíme už jen kvůli tomu skřítkovi.

Ale buďme spravedliví – platí to úplně stejně i pro další značky. Vidíme jejich reklamu, pomyslíme si jak je hrozná, nelíbí se nám myšlenka té reklamy, nelíbí se nám logo, máme výhrady úplně ke všemu a v duchu si uděláme poznámku, že už jen kvůli této rekamě si od nich nic nekoupíme. A pak jdeme v uličce supermarketu nebo brouzdáme online po e-shopu a uděláme přesně to, co jsme si před nějakou dobou sami zakázali. Protože “tuhle značku odněkud znám…

Věděl to už P.T. Barnum, který údajně první řekl “nic takového jako špatná publicita neexistuje”. Osobně jsem si dlouho myslel, že to není pravda. Ale nejspíše je. Tedy s jednou výjimkou, které jsou si velmi dobře vědomi politici – nesmíte být k smíchu.

A když lidé budou na váš odkaz klikat, s největší pravděpodobností to způsobí, že se vaše stránka posune ve výsledcích nahoru.

Ale pokud vaši značku nikdo nezná… A s PPC reklamou a obecně nakupováním online je to stejné. Podle webu WordStream je 2x pravděpodobější, že lidé kteří vaši značku znají vás upřednostní před non-branded prodejcem.

Budování značky je tedy jedním z nejlepších způsobů, jak si zajistit zářnou budoucnost. Jistě, bude to trvat. Ale sledovat jak vaše značka roste je tak zábavná činnost!

A víte vůbec, kolik lidí na internetu vyhledává vaši značku?

Nevíte? Je jednoduchý způsob, jak to zjistit. Za prvé – je mi líto, ale pokud jste před měsícem vymysleli název vaší firmy a koupili novou doménu a postavili web, nevyhledává vás nikdo. Je nám líto, že jsme to museli být my, kdo vám to sdělil. Ale počkejte! Zkuste to za nějakou dobu! Jak? Pokud jste tak zatím neučinili, připojte ke svému webu Google Search Console (návodů jak to udělat najdete na YouTube spoustu, není to složité a zvládnete to sami). Tam klikněte na “performance” a “queries” a uvidíte seznam klíčových slov, na která vás lidé hledají.

Důležité je konzistence, aby váš brand byl relativně jasně definovaný. Tedy například když váš brand postavíte na tom, že prodáváte velmi levná trička řekněme na úrovni HM a pak se rozhodnete, že vlastně budete nabízet exkluzivní drahá trička a konkurovat Gucci, tak ten brand traffic který jste do té doby začali generovat, vám bude patrně k ničemu, nebude konvertovat a časem o něj přijdete.

Co z toho plyne? Myslete dlouhodobě. S brandem budete schopni přivádět návštěvníky  a nezaplatíte za ně vůbec nic. Tedy ne přímo. Představte si, kolik by stálo přivést million návštěvníků měsíčně přes Google AdWords.

Takže můžete vybudovat masivní organickou návštěvnost, ikdyž neděláte žádné SEO. A co teprve až jej dělat začnete!