Co je optimalizace pro vyhledávače

reklamní neony v nočním městě

Digital marketing má sice jeden cíl, ale mnoho podob. Jedním z možných způsobů, jak do nich vnést jakýsi řád, je rozdělit je na metody organické a placené.

Placenými metodami se přitom rozumí především populární PPC, tedy pay per click metody, kdy zadavatel reklamy platí za kliky. Spustíte kupříkladu kampaň prostřednictvím Google AdWords a pokaždé když na vaši reklamu někdo klikne, vy zaplatíte určitý obnos.

A pak zde máme organické metody, tedy v zásadě SEO. Optimalizaci pro vyhledávače. Někdy se setkáte s tím, že se tato metoda nazývá “free traffic”. Traffic zdarma.

Samozřejmě, minimálně od dob Johna Ruskina všichni víme, že nic jako oběd zdarma neexistuje. Bohužel ani marketing. A dobré SEO může být drahé.

Odkud se vlastně pojem free traffic vzal?

Nejspíš z dob počátků optimalizace stránek pro internetové vyhledávače, kdy stačilo vědět, které faktory na webu upravit, případně jaký trik použít (například před lety populární keyword stuffing, tedy technika, která spočívala v tom, zopakovat vaše klíčové slovo na stránce co nejvícekrát.

Tedy například pokud jste měli stránky nabízející investiční zlato, zopakovali jste klíčové slovo investiční zlato na stránce co nejvícekrát a bylo vyhráno. Ideálně jste ještě použili bílé písmo na bílém podkladě, aby stránka přecejenom nepůsobila na návštěvníky příliš divoce. Ano, to všechno kdysi fungovalo. A pokud jste těmito znalostmi oplývali, nemuseli jste nikomu za nic platit a bylo to tedy v jistém smyslu zdarma.

I dnes si můžete sami svůj web upravit tak, že vás to bude stát pouze váš čas a energii. Ale někde se to také musíte naučit a to už nejspíš zdarma nebude. Ne že by internet byl skoupý na terabajty informací o čemkoliv zdarma. Ale nevíme, my bychom se v tom přebírat nechtěli.

Pojem návštěvnost zdarma je podle nás prostě minimálně zavádějící.

Google, který má na svědomí většinu technologického pokroku v oboru internetových vyhledávačů, svůj algoritmus vylepšil natolik, že používá v souvislosti s ním termín Rank Brain. Trochu nadnesené ano, ale je očividné, kam směřují. Komplikuje se to.

Online marketing se čím dál více rozrůstá. Pro zákazníky je důležité najít to, co hledají. Pro firmy zase, aby to byly právě ony, koho uživatelé internetu najdou. Na trhu je ale nesčetně mnoho nabídek a způsobů, jak na sebe reklamou upozornit. Jak tedy zařídit, aby se právě vaše značka dostala k vašim potenciálním zákazníkům a náležitě je oslovila? Co určuje pořadí výsledků po zadání dotazu do vyhledávače? Na který odkaz lidé kliknou? S kým uzavřou obchod? Právě tímto vším se online marketing zabývá.

Hlavním cílem online marketingu je přivést potenciální zákazníky a prodat, tedy zvýšit zisk.

Tedy zviditelnit se a zároveň zajistit, aby se vaše služby dostaly k těm správným lidem. Kdo jsou tito správní lidé?

Definicí ideálního zákazníka markering začíná. Jde tedy v prvé řadě o co nejpřesnější definici vašeho ideálního klienta – tzv. avatara. Přivést na váš web potenciální zákazníky, kteří se stanou vašimi skutečnými klienty. To zvýší vaše zisky a celkovou důvěryhodnost značky.

Dále už záleží jen na vás, na co přesně prvotně cílíte. Zda máte nejdříve v plánu vybudovat povědomí o značce nebo je naopak vaše značka už známá, jen potřebuje vylepšit pozici na internetu (např. pokud se chystáte přenést svou výnosnější část zisku z kamenných prodejen na e-shop). Podle toho budete volit svou marketingovou kampaň, marketingový kanál, zacílení, rozpočet, zkrátka vše.

 

Online marketingové strategie

SEO

oči zbarvené v barvách internetového vyhledávače Google

Existuje mnoho online marketingových strategií. Jednou z nejefektivnějších je SEO (search engine optimization – optimalizace pro vyhledávače). Správně provedené SEO vám v dlouhodobém horizontu zajistí dostatek zákazníků a přitom nejde o nic jiného, než optimalizování vašich stránek tak, aby se umisťovaly co nejlépe ve vyhledávačích – na předních pozicích.

Se správně postavenou SEO kampaní dovedete svoji značku konečně k úspěchu ve formě oslovení co největšího počtu klientů.
Podstatou úspěchu v marketingu je znát své cíle – čeho chcete dosháhnout – a svou cílovou skupinu – zákazníky, na které se snažíte zapůsobit. Nikdy se totiž nemůžete zalíbit všem. Ať se to může zdát jakkoli k nevíře, z konkrétní cílové skupiny, byť je menší, získáte více klientů než z obrovské ale příliš obecné skupiny.

SEO je něco, co nevybudujete ze dne na den. Chce to hodně času, trpělivosti a práce, abyste optimalizaci svého webu dovedli k dokonalosti. Zároveň to ale není to jediné, co potřebujete. Ani nejlepší prodejce na světě neprodá ten nejhorší produkt na světě. Jednoduše řečeno – optimalizace vám nepomůže, pokud obsah vašeho webu zanedbáte a bude nekvalitní.

Důležité je pochopit, že Google váš web nabídne těm, kdo ho podle něj hledají. To znamená, že pokud se naučíte své zákazníky dobře znát, budete mít velkou výhodu. Nabídnout jim přesně to, co potřebují, je to, co prodává.

Udělat si na síti dobré renomé, takové, které k vám přivede další nové klienty, není v dnešní době s přehlceným internetem vůbec jednoduché. Můžete si pochopitelně na internetu zaplatit reklamu, jenže to už vás může stát nemalé peníze. Základní optimalizaci si přitom můžete zařídit zcela sami, a zadarmo (nepočítáte-li energii a čas, což je ale paradoxně ze všech vašich komodit ta nejdražší) se tak probojovat na lepší pozice ve vyhledávání. Je ale možné si zaplatit i profesionála, který všemu rozumí a má s marketingem a SEO již bohaté zkušenosti. Tím ušetříte mnoho svého času a nervů, a při vhodné investici se vám peníze mnohonásobně vrátí.

 

PPC (Pay Per Click)

Pay per click, neboli platba za klik, je populární marketingový model. Inzerující v podstatě přihazují na to, čí reklamu vyhledavač umístí na sponzorovaných místech ve výsledcích vyhledávání. Je-li vaše reklama kvalitní, odpovídá standardům platformy a máte-li konkurenční rozpočet, šance že se objevíte na jednom z čelních míst není malá. Záleží ale samozřejmě na tom, jak moc je dané odvětví konkurenční a kdo jsou vaši konkurenti.

Jak rozeznáte PPC reklamy od organických výsledků vyhledávání? Snadno, jsou označené. Obvykle písmeny Ad, tedy reklama. To je zároveň důvodem, proč většina lidí na PC reklamy nekliká – vždyť kolik z nás chodí na internet, aby klikalo na reklamy? Tím ale neříkáme, že je to strategiie neefektivní. To vůbec ne, může být velmi účinná. Jen je, jako ostatně vždy, potřeba vědět, co děláte.

Největší výhodou PPC reklam je asi jejich rychlost – můžete vidět výsledky téměř okamžitě po spuštění PPC kampaně. Jsou rovněž celkem ekomomické v tom smyslu, že platíte pouze tehdy, když uživatel na vaši reklamu klikne. Pokud ne, nezaplatíte nic.

PPC je rovněž vhodná strategie při takzvaném retargetingu – pokud někdo například navštíví vaše stránky a nenakoupí, nebo opustí již naplněný košík na vašem e-shopu, můžete jej opakovaně oslovit vaší zacílenou PPC kampaní. Tato osoba pak získá pocit, že jste všude.

A nemusí na vás narážet jen na Googlu, protože například i Facebook reklama je principem PPC, tedy i tady platíte za klik. A retargeting na Facebooku, kombinovaný s retargetingem na Googlu může být velmi efektivní kombo.

 

Obsahový marketing

Principem obsahového marketingu (content marketing) je vytváření hodnotného obsahu,souvisejícího s vaším produktem či značkou. Tento obsah může být psaný text na vašem blogu,obrázky, infografiky, podcasty, fantazii se meze nekladou.

Osobně příliš nechápeme, proč je vůbec obsahový marketing něco, co si zaslouží vlastní kolonku, protože obsah má doslova každý marketing. Jdeme proto dále.

 

Sociální sítě

Aktivní a cílená přítomnost na sociálních sítích může vaší firmě pomoci jednak se získáváním zákazníků a jednak s budováním vašeho brandu. Obojí je užitečné a investice do kvalitní marketingové strategie na sociálních sítích může být velmi výdělečná. Samožřejmě, pro někoho bude pracovat lépe a pro jiného hůře. Jako ostatně všechno.

Předpokladem je, jako v každé kampani, mít dobře zpracovaného avatara. Vědět, kdo je váš zákazník a kde jej najít.

Využívá Facebook? Nebo je fanoušek Instagramu? Případně profesionál na LinkedInu? Stategii pro sociální sítě musíte mít ušitou na míru, protože pravděpodobně nechcete plýtvat časem a rozpočtem na něco, co nebude fungovat.

 

Email marketing

Mít takzvaný “list” je jedním ze zlatých grálů marketingu. Tedy za předpokladu, že tento váš “list” je kvalitní, relevantní, opečovávaný a zvědavý na vaše poselství. O co se vlastně jedná?

O seznam lidí, ve formě jejich emailových adres, kteří se zajímají o určitou problematiku a svou emailovou adresu vám dobrovolně poskytli a udělili souhlas se zasíláním informací. Seznam pěti takových jednotlivců pro vás pravděpodobně mnoho neudělá, ale budete-li jich mít stovky anebo i desítky tisíc, bude to nejspíš finančně velmi zajímavé. Můžete jim posílat různé zajímavosti z vašeho oboru či rovnou nabídky. Práce s listem rovněž vyžaduje jistou finesu abyste jej takzvaně “nespálili”, tedy nezahltili, což mívá za následek masivní odliv lidí z vašeho cenného “listu”.

Pokud takový seznam máte, opečovávejte jej jako oko v hlavě (ale to ostatně sami víte nejlépe, protože jinak byste ničím takovým nedisponovali).

 

Spolupráce s influencery

Vhodným způsobem v moderním světě může být i spolupráce se slavnými nebo známými osobnostmi. Spíše než vyloženě „slavní” lidé vám ze začátku budou ale dostupenější oblíbení influenceři. Influenceři jsou lidé vystupující na internetu, mající populární profil na některé sociální síti. Oslovují mnoho lidí a mají na ně značný dopad.

Takového influencera můžete požádat o propagaci vaší značky nebo odzkoušení a následné doporučení výměnou např. za pár vzorků vašeho produktu nebo jiných výhod. Pokud třeba zjistíte, že některý z vašich spokojených zákazníků je známou osobností na internetu, nebojte se, toho využít. Nebo vás třeba nějaký influencer sleduje na sociálních sítích. Vše to souvisí s představou o vašich klientech. Je snad zřejmé, že je třeba oslovit toho správného člověka. Někoho, s kým máte společnou cílovou skupinu.

manažer online marketingové agentury promýšlí strategii relkamní kampaně

Jak tedy vlastně optimalizace webových stránek funguje?

 

Jak oslovit potenciální zákazníky

Sice už je notně otřepaný, ale proč ne: Víte, kde je nejbezpečnější ukrýt mrtvolu? Na straně dvě Googlu.

Proč že se na další stránku vlastně skoro nikdo ani nepodívá, ani když na té první nenajde to, co hledal? Protože už počítáme s tím, že nejlepší výsledky jsou na první straně. Toto „pravidlo” se už vžilo do lidského podvědomí a nezbývá, než to vzít v potaz. To už je ale spíše psychologie marketingu a ani té se v podnikání samozřejmě nevyhnete. Vztah prodejce a zákazníka je založen na důvěře. A Google má důvěry na rozdávání.

Důvěra se rodí už při první návštěvě webu. Zákazník, narozdíl od vyhledávače, totiž není počítač. Pokud web nevypadá věrohodně nebo se zákazníkovi nelíbí jeho nepřehlednost, níže zmíněná ne-optimalizace pro mobilní telefon, grafické zpracování, odejde. Proto, jak už jsme zmínili, je dobré znát své klienty. Vědět, za jakým účelem si vybírají vaše služby, co přesně od vás očekávají. Zkrátka – musíte myslet jako zákazník, ne jako prodejce. Nezkoumat proč od vás nenakupuje halda zákazníků, ale naopak, proč od vás nakupují ti, kteří od vás nakupují. Komunikace je zkrátka základem každého vztahu a je klíčová i co se týče podnikání a marketingu. Navíc dodává na důvěře a zprostředkovává jistotu, nabízí možnost zpětné vazby.

Nejen pro grafickou vizáž ale i pro optimalizaci je podstatný HTML (hypertext markup language) – kódovací jazyk, kterým je web napsán. Počítače čtou kód a Google tak například rozlišuje nadpisy (od titulního přes H1 k menším), čímž opět určuje obsah daného odstavce a jeho shodu s tím, co uživatel internetu hledá, aby mu dodal tu správnou a plnohodnotnou odpověď.

Jakmile pochopíte vyhledávací principy, je potřeba je také zužitkovat ke svému prospěchu. Chce to nějaký ten čas a hromadu zkušeností, mít trpělivost testovat co má smysl, co smysl nemá. Obecně ale lze říci, že pokud používáte kvalitní redakční systém, například WordPress, můžete si nastavit perfektní SEO aniž byste znali byť jen základy html. Dnes to už prostě není nezbytné, protože typicky ve WordPressu existuje plugin doslova na všechno. A co je to plugin, ptáte se? Doplňkový software, který rozšiřuje či vylepšuje možnosti samotného WordPressu.

Obrázek popisující proč nikdo nehledá na straně 2 internetového vyhledávače Google

 

Jak vyhledávače fungují v praxi

Abyste marketingovým strategiím porozuměli, je potřeba znát základní princip, na jakém fungují.

Principy se liší u jednotlivých vyhledávačů. V tomto článku se sice budeme zabývat vyhledávači obecně, ale nejvíce se budeme soustředit na Google.com, Seznam.cz, Duck Duck Go, Bing a ruský Yandex. Tyto fungují velmi podobně a všichni vice či méně opisují od Googlu. Pro ostatní vyhledávače (vyhledávače na streamovacích službách třeba YouTube.com nebo vyhledávání obrázků) jsou principy více specifické.

V prvé řadě je třeba si uvědomit, že Google je počítač a funguje „pouze” v algoritmech. Podívá se na zadaný dotaz složený z klíčových slov (= keywords, KW) a odhadne z něj, za jakým účelem ho uživatel hledá. Chce něco koupit? Nebo si o produktech teprve hledá informace? Hledá srovnání? Nebo nějakou konkrétní webovou stránku?

Zeširoka rozlišuje tři typy dotazů: navigační (výsledek by měl navigovat přímo na určitý web nebo e-shop), informační (výsledek by měl na otázku odpovědět, vysvětlit, nabídnout více možných odpovědí) a transakční (dávající dostupnost k provedení nějaké akce – nákup, stahování,…).

V poslední době stoupá oblíbenost hlasového vyhledávání pomocí mobilních asistentů (Google asistent pro Android, Alexa pro iPhone, Cortana pro Microsoft). S tím souvisí hledání dotazů týkajících se momentální lokace uživatele (např. restaurace poblíž) nebo přímé požadavky pro chytrý telefon (např. naviguj na místo_určení, otevři název_aplikace, atd.).

Zadaný dotaz Google odešle do datového centra, kde vyhledá obrovské množství odpovídajících výsledků. Teprve z těch potom automaticky vybere ty, co se mu zdají nejlepší, a odešle je zpátky uživateli – seřazené od toho, co považuje za nejlepší, po ty podle něj méně kvalitní. Celý tenhle proces trvá pouhé 2 ms. Google totiž zná uživatele. A teď není řeč jen o samotné personalizaci a jejím přizpůsobení individuálnímu uživateli. Jde zde i o to, že Google je naprogramován tak, aby vyhověl právě tazateli.

Je tedy důležité soustředit se na to, co uživatelé doopravdy hledají – ne jen na to, že jim odpovídáte. Na tomto principu klíčových slov totiž Google skenuje váš web a dává dohromady, co zjistil. Je to počítač a nerozumí větám ani jejich obsahu – chápe jen shodu klíčových slov. Je nastaven tak, aby vyhověl zákazníkům.

Zároveň musíte myslet na to, že každý člověk přemýšlí trochu jinak. Je sice pravda, že co se líbí lidem, to se bude líbit i Googlu (respektive zatím to neplatí ještě zcela, ale je to stav, kterého chce Google docílit), ale ten není váš konečný čtenář. Píšete pro lidi.

Když už byla řeč o personalizaci, na adrese www.google.com/settings/ads se můžete podívat na všechna data, co podle vašeho pohybu na internetu Google posbíral, a na základě čeho tedy vám (i vašim klientům) individuálně doporučuje reklamy a nenápadně uzpůsobuje obsah. Svůj obrázek o vás dává dohromady na základě obsahu, co vyhledáváte, stránky, na které se pravidelně vracíte, místa, která často navštěvujete, a mnoho dalšího.

Další způsob, kterým Google vyhodnocuje zadaný dotaz, je přibližné určení fáze procesu, např. nákupu, v jaké se uživatel nachází. Na začátku jen hledá informace o nějaké věci (dotaz je tvořen obyčejně jen název dané věci). Teprve potom se dívá po konkrétnějších typech produktu (dotaz obsahuje slova jako nejlepší, levné, kvalitní). Až poté přichází na řadu fáze vybízející k akci (dotaz je tvořen úplným názvem určitého typu produktu) – je zřejmé, že uživatel už se rozhoduje jen o tom na kterém e-shopu zboží zakoupit. Poslední fází procesu jsou dotazy týkající se již zakoupené věci (návod, zákaznická podpora, reklamace, atd.)

Pozn. Ověřte si, že vaše stránky nejsou zablokovány pro Googleboty – čtení a skenování webu Googlem, a následné indexování (ukládání do povědomí vyhledávače). S tím vám pomůže třeba níže zmiňovaný nástroj Search Console.

 

Mr. Google

expert na optimalizaci webů s laptopem pracuje na novém webu

Největším a nejpoužívanějším internetovým vyhledávačem je v současnosti Google. Každou sekundu jeho prostřednictvím proběhne 63 tisíc vyhledávání, což dělá zhruba 5,5 miliardy vyhledávaných dotazů každý den. To samozřejmě jen zvyšuje pozici a tržní sílu společnosti Google. Těší se mimořádné důvěře a umí ji náležitě zpeněžit.

Důvěra lidí v Google je obrovská a pokud vyhledávač nabízí na čelních pozicích právě vaše stránky, je to mimoděk považováno za punc kredibility a vaše renomé to vystřelí do nebes.

Vždyť i samotný Google, jedna z nejhodnotnějších firem světa, považuje právě váš web za tak důvěryhodný, že jej nabízí uživatelům jako jeden z nejrelevantnějších výsledků na konkrétní vyhledávací dotaz.

Vyhledávače jako je Google totiž na čelních pozicích zobrazují ty výsledky, které považují za nejlepší a nejvíce odpovídající tomu, co uživatel hledá. A jelikož s tím už uživatelé počítají, hned 80% lidí si vybere výsledek vyskytující na první straně a na stranu druhou nebo dál se ani nepodívá. Proto ona vytoužená “pozice na první straně” má takovou cenu. Lidé si vás rozkliknou.

V tomto ohledu není bez zajímavosti samotný postoj Googlu k SEO. A směle můžeme říci, že není z nejvřelejších.

Jistě, nabízet ve svém vyhledávači kvalitní ( = kvalitně optimalizované, tedy například rychlé, s kvalitním obsahem, uživatelsky přijemné apod.) výsledky je v jejich nejlepším zájmu. Ale jinak je SEO Googlu spíše trnem v oku. Proč? Jak se říká, “follow the money”. Google je společnost, zabývající se masivním prodejem reklamy. Tedy jejím zájmem je prodat vám AdWords, nikoliv poskytnout vám dostatek (pravdivých) informací k tomu, jak správně váš web optimalizovat. Není to zkrátka v jejich zájmu.

 

Bude tu s námi Google ještě dlouho?

Pravděpodobně ano. Zatím se nezdá, že by se někdo chystal jej vážně ohrozit. Co si ale myslíme že by jej ohrozit mohlo je zahlcení SERP (Search Engine Results Page = výsledky vyhledávání) reklamou. A preferováním velkých značek ve výsledcích vyhledávání.

Někdy to totiž vypadá, že na straně jedna je jen Amazon a další velcí hráči. Pokud by skutečně Google ve svém algoritmu těmto velkým klukům nadržoval (o čemž se občas spekuluje), mohlo by to znamenat odliv lidí od jeho vyhledávače ke konkurenci.

Proč by něco takového Google vůbec pokoušel, ptáte se? Inu, žije přece z reklamy a nikdo mu neplatí víc, než tito “velcí kluci”. Jestli to skutečně dělá nebo ne samozřejmě nevíme a moc tomu nevěříme. Ale kdo ví.

Přivádět zákazníky a generovat zisk je zásadním důvodem, proč si firmy webové stránky vůbec vytvářejí. Problém je, že ve výsledku pro ně často nepracují tak, jak by si přáli. Nízká návštěvnost webových stránek, případná konverze návštěvníků na zákazníky se ale dá vyřešit některou z marketingových strategií.

 

Jaké jsou největší výhody SEO?

Největší výhodou je bezesporu efektivita. Přivádíte totiž na vaše stránky návštěvníky, kteří vás sami aktivně hledají. Tedy řečí marketingu – přivádíte lidi, kteří mají akutní problém, který vy pomáháte řešit tady a teď.

Ať už jste zubař a lidé vás najdou na klíčové slovo “zubař Praha 5” nebo prodáváte kvalitní plastová okna a zákazníci vás najdou na “luxusní plastová okna”, jsou to lidé, kterým vy v tomto čase a místě pomůžete vyřešit jejich problém.

A ano, pokud zadám do vyhledávače vyhledávací frázi, zobrazí se mi pravděpodobně i PPC reklamy. Ale organickým výsledkům lidé obecně věří vice a klikají na ně podstatně častěji, než na reklamy.

Naproti tomu musíme zmínit i nevýhody a tou hlavní bude časová náročnost. SEO je prostě dlouhodobá marketingová strategie a vyžaduje trpělivost. Pokud jste v tísni a potřebujete výsledky z marketingu okamžitě, není pro vás SEO vhodné.

Proč tomu tak je? Je to prostě způsob, jakým pracuje algoritmus Googlu a my jako uživatelé to můžeme ovlivnit jen do jisté míry. Čekání je proto nedílnou součástí SEO kampaně.

 

Jak poznám dobré SEO?

Stejně jako poznáte dobrý marketing – přináší výsledky. Další otázka.

 

Proč trvá tak dlouho, než se výsledky SEO kampaně začnou projevovat?

Je to způsobeno tím, jak fungují algoritmy Googlu (bavíme-li se o Google SEO). Jsou nastavené tak, aby se výsledky neprojevily okamžitě. Proč? Důvodů bude nejspíš celá řada a my se nehodláme tvářit, že je všechny známe. Google tato data pečlivě tají (ačkoliv když posloucháte Johna Muellera, který je za SEO v Googlu zodpovědný, tak získáte pocit, že vám vše servírují na stříbrném podnose). Zkusme si ale představit, že se výsledky vašich akcí na vašem webu projeví hned. To by pak bylo hrozně snadné metodou pokus omyl přijít na to, jak přesně algoritmus funguje.

 

Faktory uspořádání výsledků

Marketing manager explaining search engine results page

Hledá-li uživatel tedy něco na internetu, vybere si z množství výsledků jen několik či jen jeden. Podle čeho si ale vybírá, kterou webovou stránku navštíví?

V zásadě podle meta titulku – shodě s jeho dotazem, a meta popisku pod ním – obsahujícím klíčová slova. A většinou si vybere jeden z prvních tří vysledků na straně jedna. Podle některých zdrojů (Search Engine Land) si dokonce 50% vyhledávajících vybere jeden z prvních tří odkazů. Zbytek si mezi sebou rozdělí zbytek strany jedna a první pozice na straně dvě.

V potaz bere Google např. průměrnou délku návštěvy uživatelů na vaší stránce. To je jeden z faktorů, kterými měří popularitu. S tím souvisí hodnota, které se říká bounce rate. Ta číslem vyjadřuje, kolik uživatelů, ckteří navštívili váš web, odešlo hned po jeho otevření na tzv. landing page a nepokračovalo v jeho prohlížení dál. Z toho vyplývá, že čím menší bounce rate, tím lépe.

Pokud jste místní byznys, je dalším faktorem umístění vašeho sídla do katalogu oblíbeného daným vyhledávačem. Můžou přihlížet i k přímému hodnocení stránky uživateli v katalogu nebo přímo ve vyhledávači, který možnost hodnocení nabízí. Google mezi tyto vyhledávače patří, jak jste si zajisté už všimli.

Jeden z algoritmů hodnocení webů využívaných Googlem je tzv. PageRank. Využívá k tomu počtu odkazů z jiných webů odkazujících právě na tento web a hodnocení právě těchto odkazujících webů. To je další z činitelů, podle kterých vyhledávač výsledky seřazuje. Hypertextový odkaz, který je skrytý pod nějakým slovem/slovním spojením (které je podtržené a zbarvené, což poukazuje právě na odkaz) se také dá jinak nazvat jako anchor text.

Tento odstavec je ale potřeba brát pouze orientačně, protože faktorů, podle kterých Google hodnotí jednotlivé stránky a řadí je pak do výsledků vyhledávání (SERP = Search Engine Result Page) je údajně přes 200 a Google je důsledně tají. Proto tedy to “údajně”. A proč je tají? Protože nechce, aby vyhráli ti, kdo si umějí web nejlépe optimalizovat, ale ti, jejichž web nabízí nejlepší obsah uživatelům. Spoléhá tedy na svůj algoritmus, že dokáže tyto dvě množiny odlišit.

V tété souvislosti je důležité zmínit, že samotné SEO vás nezachrání, pokud váš produkt není opravdu kvalitní. Tedy abychom byli přesní, pokud nemáte dobrý produkt, nezachrání vás nic, ani špičkový marketing, ať už je jím cokoliv.

Rovnice prostě musí být kompletní – kvalitní web, kvalitní produkt, cena, zákazník. Je to prostě stejné, jako byste svůj produkt na ulici ukázali fyzicky velkému množství (byť zacílených) lidí. Pokud je onen produkt špatný, můžete jej nabízet od rána do večera, ale nic se nestane (tedy ok, buďme fér, vždy se najde někdo, kdo koupí, ale na tom strategii stavět nechceme).

 

Klíčová slova

Sepište si seznam slov a frází, která přicházejí v úvahu jako významná, a dovedou uživatele právě k vám. Myslete přitom i na synonyma (neboli LSI = Latent Semantic Indexing) – jednu věc lze nazvat mnoha různými způsoby. Poté, co si slova ověříte, stanovte si nějaký závěr.
Jaká ústřední klíčová slova ale zvolit? Pravděpodobně vás nejspíš napadne ta nejpoužívanější a nejvyhledávanější. Ano, to je pravda. Ale je třeba si uvědomit, že v takovém případě bude těžší se dostat do vrchních příček ve vyhledávání – mají totiž také zajisté vyšší konkurenci.
Vysoká popularita klíčového slova tedy nezajišťuje jeho vysokou efektivitu. Efektivita daného slova se dá vypočítat z jednoduchého vztahu KEI = P2/K.

KEI je zkratka pro keyword effectiveness index (česky index efektivity klíčového slova). P značí popularitu, K konkurenci. Konkrétní čísla, která za písmena dosadíte, můžete získat prostřednictvím kteréhokoliv níže uvedeného nástroje, který takové statistiky poskytuje.
Rovněž zde můžeme využít tzv. Paretovo pravidlo 80/20 říkající v tomto případě, že 80% celkové návštěvnosti webu pochází z těch méně populárních klíčových slov nebo jejich spojení, zatímco ta často vyhledávaná slova budou tvořit ten zbytek, tudíž pouhých 20%.
S tím souvisí pojem long tail (dlouhý ocas), který říká, že delší fráze jsou často lepší než jednotlivá slova. Ta jsou totiž moc obecná a málo specifická na to, aby odkryla skutečný záměr za jejich vyhledáváním.

Opět zde tedy narážíme na využití znalostí o svých zákaznících. Používejte co nejkonkrétnější klíčové fráze, které bude vaše cílová skupina hledat.

Obrovský význam má i uspořádání článku. Vyhledávač totiž při vyhledávání „vidí” stránku jako celek. Celek zjednodušený na pouhý text. Největší důraz poté klade na slova na začátku stránky. Za nimi jsou slova na konci stránky, a až za těmi se nachází text uprostřed. Tedy vyjma nadpisů. Ty se pochopitelně hodnotí samostatně. Největší váha se přikládá titulnímu nadpisu. Poté je nadpis H2, za ním H3, H4, H5, a tak dále. Nejvhodnější je tedy umísťovat klíčová slova hlavně do nadpisů, kterým Google přikládá největší váhu.

Velice vhodné je využívat metapopisků. To je těch pár vět, co se vám zobrazí ve výsledcích při vyhledávání hned pod každým nadpisem jednotlivých stránek. Ideální je to nezanedbat a popisy si v editoru dopsat. Jinak vyhledávače zobrazí buď začátek článku, který vyhledali, a nebo okolí vyhledaného klíčového slova nebo fráze, co uživatel zadal.

Podobně na tom jsou meta keywords (meta klíčová slova). To jsou klíčová slova zadaná vyloženě jako klíčová slova do HTML editoru, která nejsou v publikovaném textu vidět. To už je ale jen takový doplněk. Obdobně může posloužit i pojmenování vložených obrázků. U těch se také hodí uvádět alternativní texty (zkráceně alt texty) sloužící zejména pro osoby zrakově postižené, které nevidí, co na obrázku je. Google jim v takovém případě přečte alespoň alternativní text, který by měl obrázek výstižně popisovat.

Pojmenování stránky úderně je rovněž důležité. Pokud se název v doméně bude přímo shodovat s některým z klíčových slov, které uživatel hledá, máte hned o něco větší šanci, že najde právě vás. Proto analýzu klíčových slov proveďte ještě dřív, než si web vůbec založíte a stvrdíte jeho název.

Nezapomínejte v tété souvislosti na vašeho ideálního klienta, avatara. Vžijte se do něj a přijdete tak s klíčovými slovy, která budou kvalitnější a budou lépe konvertovat. Samotná měsíční vyhledávanost nestačí. Můžete mít klíčové slovo, které vyhledává sto tisíc lidí měsíčně, ale je tak široké, obecné, že procento lidí, kteří jej vyhledávají s jistým potenciálem nakoupit (nebo provést jakoukoliv akci, kterou na vašem webu od návštěvníků preferujete) bude zanedbatelné.

Mějte na paměti “buyer intent”, tedy záměr nakoupit. Například klíčové slovo “právník” má měsíční vyhledávanost 2500 vyhledávání, ale jeho komerční využitelnost pro vás bude mizivá. Naproti tomu například “rozvodový právník Praha Vinohrady” má měsíční vyhledávanost zanedbatelnou, ale pokud jste rozvodový právník na Vinohradech, bude to pro vás zlatý grál. Protože ti, kteří tato dvě klíčová slova zadávají, jsou velmi rozdílní. Jeden se zajímá o prakticky cokoliv souvisejícího s právníkem, druhý hledá právního zástupce, protože se rozvádí (a samozřejmě – nemůžeme to vědět stoprocentně, ale musíme brát v úvahu pravděpodobnost a zkušenost.).

Abychom si tedy shrnuli analýzu Google vyhledávače z hlediska klíčových slov. Nejlepší možnost kam umisťovat klíčová slova jsou: URL adresa, název stránky, popisky, nadpisy na úrovni H1, speciální kolonka s klíčovými slovy a začátek stránky.
Podstatné je volit přiměřeně, nepřehušťovat a necpat klíčová slova za každou cenu tam, kam se nehodí, kam nepatří. Pamatujte na to, že text musí být v první řadě čitelný. To je sice rada, kterou opakuje úplně každý, ale to neznamená, že není relevantní. Pište pro lidi.

 

Měl bych se soustředit hlavně na velká klíčová slova?

Záleží na vašem byznysu, vašem webu, konkurenci, vaší pozici ve vašem odvětví… Ale pro většinu z nás bude odpověď ne.

Velká klíčová slova bývají totiž tak obecná, že jejich konverzní poměr bývá minimální. Ale jak jsme řekli na začátku – přijde na to.

Například si vezměte klíčové slovo “make money online”. To je tak obecné, že si pod tím můžete představit prakticky cokoliv. Není to nijak místně definované, vlastně to není definované vůbec. A přesto organizace vynakládají ohromné prostředky, aby se na toto slovo umisťovaly. Proč? No proto, že je tak velké, že i to mizivé procento konverzí může znamenat obrovský zisk.

Obecně říkáme, že nic takového jako špatné klíčové slovo neexistuje. Záleží jak kdy a jak pro koho.

 

Za jak dlouho se mi investice do SEO začne vracet?

Jedna z nejoblíbenějších otázek a zároveň jedna z nejtěžších na zodpovězení. Univerzální odpověď totiž neexistuje a pokud bychom ji měli vymyslet, zněla by nejspíše “Je to vždy individuální, ale počítejte s tím, že to bude v řádu měsíců, nikoliv týdnů”.

V případě opravdu extrémně konkurenčních odvětví zejména v angličtině klidně roky. Odvětví typu online kasina, make money online, cannabis apod. mají ale také extrémní potenciál generovat zisk, takže konkurence je silná a neváhá do svého SEO investovat opravdu hodně.
Pokud se rozhodnete si na svou optimalizaci najmout profesionály, bude toto jedna z prvních věcí, o které si s vámi budou povídat. Na základě zkušenosti a podle vašeho webu a konkurence odhadnou, jaké budou náklady a za jak dlouho se vám začnou vracet. Stejně jako jakýkoliv jiný marketing, i SEO musí především dávat finanční smysl. Tedy přinášet vám zisk.

 

Kolik stojí SEO?

obrázek představující cenu za optimalizaci webových stránek velkého klienta

Kolik stojí auto? Budeme se opakovat, ale “bývá to individuální”. A ovšemže víme, že vás taková odpověď neuspokojila. Podívejme se na to tedy takto: Vycházejme z předpokladu, že jako jakýkoliv jiný marketing, i cílem SEO je zvýšit váš zisk. Takže výnosy by měly být vyšší, než náklady (revoluční a vpravdě převratná ekonomická myšlenka, víme :).

Pokud budete ochotni se SEO naučit sami, může vaší jedinou finanční investicí být cena kurzu, kde se vše naučíte (ano, najdete spoooustu informací zdarma, internet je v tomto ohledu bezedný, ale jak víte, co je správně a co váš web pošle na stranu deset, kde váš web nenajdete ani vy sami? Jste ochotni to riskovat?).

Pokud si budete najímat profesionály, ti vám hned na úvod předloží odhad, kolik bude vaše kampaň stát, jak dlouho bude trvat a kolik vám bude přinášet. Jak chápete, všechny tato faktory se mohou lišit přímo astronomicky. Jak chcete stanovit jednotnou cenu, když jedním klientem může být kadeřnice zpoza rohu a druhým nadnárodní korporace? Konkurence v těchto případech bude tak odlišná, jak to jen jde a náklady proto rovněž. Musí se to klientovi vyplatit. Pokud vás zajímá, co by to obnášelo ve vašem konkrétním případě, obraťte se například na agenturu Digital Flow SEO.

 

Optimalizace pro mobilní prohlížeče

Dalším faktorem je optimalizace webové stránky pro přístup z mobilu. I na tomto základě se Google rozhoduje. Dnes už je ve většině odvětví většina návštěv právě z mobilních zařízení a optimalizace stránek pro mobily je proto zásadní.

Klíčový je také webový prohlížeč, který uživatel používá. Dnes už by se ale měly weby správně zobrazovat na všech prohlížečích. Možná až na vyjímky těch zastaralejších. Dobré proto je si to otestovat a vyzkoušet se na váš web připojit z různých zařízení a webových prohlížečů. Pokud zjistíte, že někde něco nefunguje, můžete to buď vyřešit, a nebo, co se týče těch starých prohlížečů, možná usoudíte, že už to nemá ani smysl. V takovém případě alespoň někam napište upozornění, že se prostřednictvím daných prohlížečů nemusí web zobrazovat správně.

 

Čitelnost a přehlednost

Vhodné je i vyzkoušet, zda funguje zvětšování písma při prohlížení – někteří uživatelé si písmo zvětšují, aby se jim lépe četlo.
V neposlední řadě přehlednost zvýší i navigace na stránce. Vytvořte mapu celého webu a seřaďte jednotlivé stránky podle toho, jak se větví. Tím zobrazíte přesnou strukturu, a zajistíte, že se uživatele neztratí. Vyvarujete se přitom také již nefunkčních stránek a odkazů.

Vše výše popsané – chápání Googlu a jeho algoritmy – se neustále vyvíjí. Podstata sice zůstává stejná, to však samo o sobě nestačí. Je nutné držet s vývojem krok a posouvat i své SEO na vyšší úroveň.

 

Užitečné softwarové nástroje

Existují i nástroje, pomocí kterých vyhledávač „komunikuje” s vlastníkem webové stránky. Z těchto aplikací se může majitel v číslech a statistikách dozvědět, kdo navštěvuje jeho stránky (pohlaví, věk, národnost,..), ve který den nebo denní dobu jsou nejnavštěvovanější, jak se uživatelé na web dostali (např. z jakého odkazu nebo co zadali do vyhledávače).

  • Google Analytics – shromažďuje informace a data o uživatelích navštěvujících stránku
  • Google Search Console – stará se o technické SEO – informuje o chybách a případných hrozbách v podobě třeba hackerů
  • Google Trends – nesouvisí sice s konkrétním webem, ale může být užitečným pomocníkem co se týče klíčových slov – můžete se podívat kolikrát byl jaký dotaz skrze Google vyhledávač odeslán. Stačí napsat klíčové slovo a vyjedou vám statistiky, ze kterých můžete ledacos vyčíst – třeba popularitu jednotlivých klíčových slov a jejich seskupení
    o obdobným nástrojem je například aplikace známého marketera Neila Patela Ubersuggest, která je o něco podrobnější, avšak její rozšíření je placené
  • Alexa.com – poskytuje například stále aktualizované a updatované žebříčky nejnavštěvovanějších webů (včetně vyhledávačů) vůbec, i podle konkrétních zemí, jste schopni na něm vyhledat podobné stránky, a mnoho dalšího
  • Ahrefs – pravděpodobně nejpoužívanější SEO nástroj, který používá většina profesionálů v oboru
  • kromě aplikací se ke zjištění konkrétních informací o návštěvnících mohou samozřejmě hodit i klasické ankety zveřejněné na webu a ohromné množství komerčně dostupných aplikací na webu

 

Typy SEO

SEO se klasicky dělí na tři základní typy: technické, on-page (obsahové) a off-page (strategické).

  • TECHNICKÉ SEO – technické parametry, funkčnost
    • zahrnuje přizpůsobivost prohlížeče mobilního telefonu, reakční dobu (rychlost načítání) webové stránky, struktura stránky, apod.
    • technické SEO tvoří základ a podstatu celého webu
  • ON-PAGE SEO – obsah webu
    • metadata (česky mezidata, data o datech), linky odkazující na věrohodné weby, vhodná klíčová slova, obrázky, tagy, nadpisy, apod.
  • OFF-PAGE SEO – obsah internetu související s vašimi stránkami
    • odkazy na jiných webech na vaši stránku, sociální sítě, inzeráty, apod.
    • guest blogging = psaní článků pro cizí web
    • linkbuilding = budování vztahů pro tvorbu off-page SEO

 

Kromě těchto typů se SEO může dělit i podle metod. A to buď metody, které jsou morálně vhodné a uznávané (Googlem), a ty, co nejsou (můžeme také říci metody, za které vás Google bude nebo nebude chtít penalizovat).

  • ETICKÉ (tzv. WHITE HAT = bílý klobouk)
    • Etické metody jsou veškeré metody snažící se o všeobecný prospěch, který nikomu neublíží a nikoho neobtěžuje. Jde tedy o zkvalitňování webu ať už graficky, technicky nebo obsahově (všechny výše zmíněné příklady SEO).
    • Např. přirozené zařazení klíčových slov, tvorba nadpisů a podnadpisů, optimalizace mobilním telefonům, atd.
    • Je založeno na dlouhodobé a poctivé práci v povyšování svého webu na vhodnější pro vyhledávače.
  • NEETICKÉ (tzv. BLACK HAT = černý klobouk)
    • Neetické metody zahrnují metody, které mohou uživatele obtěžovat a znepříjemňovat jim čas strávený na internetu. Může jít o spamy, vyskakovací okna, skrytý text nahuštěných klíčových slov, atd.
    • Cílem je v jistém smyslu ošálit uživatele internetu nebo internetové vyhledávače.
    • Spočívá hlavně v rychlém a víceméně jednoduchém způsobu zviditelnění se. Nutno dodat, že tato strategie vychází jen krátkodobě – netrvá dlouho, než to Google prokoukne, a přestane tyto weby nabízet uživatelům – penalizuje vás. Když se vám tohle stane, ať už něco neetického provedete úmyslně či omylem, zbavíte se penalty tím, že problém odstraníte, a Google vás znovu začne považovat za etické uživatele.

 

SEO Tipy

seznam tipů, jak optimalizovat vaše stránky tak, aby se umisťovaly vysoko v internetových vyhledávačích

Kvalitní webhosting

Začněte tím, že si zvolíte ten správný webhosting (server, přes který web vytvoříte a kde uchováváte samotný obsah). Vhodný je takový, co nemá „neomezené” nebo podezřele levné datové přenosy, a co zálohuje data denně. Ze začátku si můžete vytvořit několik zkušebních verzích a vyzkoušet si, který webhosting vám bude nejvíce vyhovovat.

Správná šablona webu je také důležitá. Nemluvě o samotném formátování článků a designu.

Mezi barvou písma a pozadím by měl být kontrast. To zajistí dobrou čitelnost. Ideální je bílé nebo světlé pozadí a černý text. Z toho nebudou čtenáře bolet oči a nebudou se muset příliš namáhat.

Různé platformy také nabízejí různé nástroje. Ty základní by sice měly být všude, ale u těch více specializovaných a profesionálnějších budete muset pohledat – podle toho s čím chcete operovat.

 

Určete si cíle

Hned poté, co si definujete kdo je vaše cílová skupina – váš avatar, je vhodné definovat vaše konkrétní SEO cíle a cestu, kterou se dostanete k jejich uskutečnění.

Nebude vám stačit cíl „vydělat více peněz”. V tomto článku je uvedeno několik tipů, se kterými můžete vašich cílů dosáhnout. Je dobré postupovat od obecného k podrobnějšímu, a propojit vše dohromady. Zároveň je dobré plány promyslet dlouhodobě, mít připravena zadní dvířka, a mít jasno v tom, jaký krok bude následovat. Za jak dlouho se vidíte v jaké situaci. Cíle byste si měli stavět samozřejmě reálně a být schopni s nimi manipulovat a adaptovat je na případné změny.

Do velké míry vám může pomoci i prozkoumání konkurence. Pokud si prověříte jejich statistiky a dostupnost pomocí např. zadání různých klíčových slov – výsledky stránek na první stránce výsledků, můžete se inspirovat, podívat se, co dělají jinak (lépe/hůře) než vy, a zvážit, jakým způsobem vás to posune dál. Rozebrání konkurence je vhodné, abyste zůstali v obraze, a věděli nejen, co se děje na cílovém trhu, ale i právě z důvodů růstu.

 

Zpětná vazba

Využívejte zpětné vazby. Ať už je pozitivní nebo negativní, zpětná vazba od vašich klientů (nebo těch, co se jimi nestali), vás může posunout na další úroveň. Empatie je v marketingu důležitá. Je důležité, aby vaši zákazníci věděli, že vás jejich názor zajímá, a že s ním budete dále pracovat. To podpoří jejich zájem a vám to pomůže v růstu – v odstranění chyb, vylepšení služeb, dodání nových nápadů.
Zároveň můžete pozitivních referencí využívat i pro budoucí spolupráce, a to tak, že se na svém webu veřejně „pochlubíte” kladnými ohlasy – samozřejmě po souhlasu s klientem.

 

Zapomeňte na různé black hat tajné taktiky a fígle

Přestože vám mohou přinést krátkodobou výhodu, pokud to myslíte vážně, nejsou to strategie, na kterých je rozumné založit byznys. Jejich dny jsou totiž sečteny. V podstatě jakýkoliv trik, fungující na principu oklamání/manipulace internetového vyhledávače, je vždy v jednom z následujících updatů Googlem zněmožněn a weby, které je využívaly, bývají penalizovány. A mluvíme o aktuálně největším z nich, ale prakticky stejně se chovají Yandex, Seznam, Yahoo a další.

 

Správný přístup k optimalizaci vašich stránek

Mějte při tvoření vašeho webu a jeho obsahu na mysli vašeho ideálního klienta – avatara. Pokud se budete soustředit na Google a jeho crawlery, bude výsledek uzpůsobený internetovým vyhledávačům.

Ale internetové vyhledávače si od vás nic nekoupí. Váš web je postavený pro lidi a pokud jim přijde kostrbatý, texty plné klíčových slov obtížně čitelné a celkový dojem bude prostě “divný”, nebude to pravděpodobně fungovat.

Ano, víme, všichni vám radí “tvořte weby pro lidi a ne pro vyhledávače” a je to už trochu (spíše hodně) otravné klišé. Sami to dobře víme. Ale jinak to prostě říci nejde. Zkuste se na to podívat tak, že i Google se snaží co nejvíce “pochopit a simulovat” mysl člověka.

V jeho zájmu je nabídnout takové výsledky vyhledávání a takový obsah, se kterým budou lidé spokojeni. Takže nemůže chtít nic jiného, než naučit svůj algoritmus, aby “přemýšlel” jako člověk. A v dlouhodobém horizontu v tom bude lepší a lepší.

 

Mějte na paměti co je vaším cílem

Cílem je konverze, cokoliv jí ve vašem případě je. Prodej, návštěva, klik, zadání emailu.

Tím, že budete obsah svého blogu nebo webu tvořit tak, že budete mít neustále na mysli váš cíl, budete vylepšovat svou nabídku. A čím jasnější vše bude, tím jednodušší věci obvykle bývají. Není potřeba je komplikovat.

Dobré SEO není jen o tom, přivést návštěvníka. To samo o sobě moc neznamená. Pokud váše web nekonvertuje, hledejte důvody proč a vylepšujte jej. Návštěvnost bez konverzí má malou hodnotu.

 

Využívejte sociální sítě

manažer marketingové agentury specializující se na optimalizaci webů a sociální sítě

Jděte vpřed s moderním světem a buďte sociální! Využívejte účty na co nejvíce sociálních sítích a mějte je ověřené. Ideální je být na nich přiměřeně aktivní. Přidávat fotky, posty upozorňující na nový článek na webu nebo na novinky týkající se společnosti. Není od škody ani sledovat uživatele, kteří sledují vás – ať už z toho důvodu, že si tím získáte více jejich náklonnost, nebo z toho, že opět zjistíte, co jsou vlastně zač. Můžete zveřejnit jeden svůj článek i ve více podobách (formátech) na různých sociálních sítích, čímž docílíte, že se dostane k širší veřejnosti.

Celková internetová identita (nejen na vašem webu) je důležitá k tomu, jak vás uživatele internetu vnímají.

Není ani ke škodě přidat si hashtagy s názvem vaší firmy do sledovaných nebo si rovnou nastavit upozornění, když ho někdo v nějakém postu použije. Zrovna tak pokud vás někdo označí. Jednak se dozvíte co si o vás zákazníci myslí, jaké mají zkušenosti, a jednak můžete příspěvek sdílet (zejména pokud jde o pozitivní zpětnou vazbu), čímž dáte najevo ostatním uživatelům internetu, co si o vás budou číst, že jste tou správnou volbou.

Čas od času můžete svým zákazníkům zasílat na e-mail newslettery, kde například uvádíte novinky týkající se vaší firmy nebo upozorňujete na přicházející změny či události. Vhodné je informovat uživatele, co se zaregistrovali pro vaše newslettery i o právě probíhajících akcích a výhodách, případně je občas odměnit.

 

Buďte důvěryhodní

Získejte čtenáře na svou stranu tím, že budete působit důvěryhodně. To zahrnuje nejen osobitý přístup a sdílení vašich zkušeností, ale i vaše osobní poznatky – nejen opisovat, co jste si někde přečetli nebo zaslechli.

S dobrou obchodní technikou a marketingem dokážete přesvědčit o dokonalosti svého produktu či služby spoustu lidí. Pozor na uživatele s naprosto diametrálně odlišnými postoji a názory, kteří nejsou vašimi avatary. Skutečně nemá smysl snažit se zapůsobit úplně na každého.
Je dobré zároveň zajímat se nejen o svůj obor, ale sledovat i dění ve světě kolem. I to můžete využít ke komunikaci s klienty – dáte jim tím najevo, že jste taky přece jen člověk a jeden z nich.

Důvěryhodnost vašich stránek zvýšíte i tím, že pro svůj web zakoupíte doménu druhého řádu – tzn. konkrétní doména jen pro vaši společnost. Např. digitalflowseo.com je doména druhého řádu, která za sebou nenese další název společnosti zajišťující webhostingové společnosti, na které byla webová stránka vytvořena.

Detailem, který na věrohodnosti ale přece jen něco přidá, je mapa vašeho fyzického sídla – pokud nějaké máte. Samozřejmostí jsou i jiné formy kontaktu jako poštovní adresa, e-mail, telefonní číslo nebo jakýkoliv způsob, jakým vás mohou zákazníci kontaktovat.

 

Bezpečnost

Pro uživatele internetu je důležitá bezpečnost. Spousta lidí se bojí, že někomu naletí, a je potřeba je ujistit, že vaše firma není ten případ podvodníka, který jen chce z lidí ždímat peníze a vůbec nic jim za to nedá. Vyvarujte se proto lacině působících nabídek, co by lidem mohly připadat podezřelé – obzvláště pokud ještě nemáte takové jméno, a vše raději vysvětlete a zdůvodněte. Různé akce a slevy přilákají spoustu potenciálních klientů, ale pokud budou vypadat až příliš výhodně, většina z nich v tom bude hledat nějaký háček (pokud raději ihned neodejdou).

Výjimkou jsou samozřejmě zkušební doby, kdy necháte zákazníky si například na měsíc vyzkoušet zadarmo nějakou vaši službu, a on se až poté rozhodne, zda je to něco pro něho to pravé a zakoupí si plnou verzi až když ví, do čeho jde.

Dobrým pomocníkem může být také vhodné ověřování, např. reCAPTCHA. Toto rozlišování lidí od robotů a moderování formulářů či komentářů pod články může ujistit Google, že vaše stránka je bezpečná a bez spamů.

Výhodnou investicí budou i některé bezpečnostní certifikáty, například SSL. Díky těm mají uživatelé jistotu, že vaše stránka je ověřená a bezpečná. Pokud tedy zajistíte šifrovanou komunikaci mezi vámi a klientem (v praxi to je ona ikonka zámku v prohlížeči před webovou adresou), můžete téměř s jistotou říct, že tento web je skutečně bezpečný pro jejich data. Že to není kopie jen se za něj vydávající. Že údaje, co odešlou zákazníci pomocí formuláře, poputují skutečně tam, kam mají.

Na některých stránkách se ikonka zamčeného zámku nenachází, a místo ní tam stojí nešifrováno. Taková stránka je nezabezpečená a negarantuje, že informace neuniknou hackerům a třetím stranám. Sami jistě víte, jak to na vás působí.

Bezpečnostní certifikáty už jsou dnes nezbytnou součástí marketingu. Proto nad zařízením si šifrování webu vůbec neváhejte. SSL certifikát dnes už běžně získáte i zdarma, nabízí je spousta hostingových společností.

 

Buďte originální

V tak přesyceném místě jako je internet musíte v něčem převyšovat ostatní, abyste vynikli a dokázali na sebe upozornit. Být v něčem odlišní než vaše konkurence. Najděte svůj unikátní, jedinečný hlas, svůj USP (unique selling proposition).

Nesmíte ale zapomínat na zákazníkovo očekávání – není vždy dobré šokovat. Důležitá je totiž i empatie a zákazníkův pocit, že mu můžete dát přesně to, co hledá. To se týče i uspořádání stránky.

Obecně vzato, internet už funguje v nějakých zajetých kolejích a stránky mají většinou obdobnou strukturu. S tím není radno si zahrávat, aby zákazník, který poprvé navštíví váš web nebyl zmatený. Stejně tak jako titulní nadpis stránky nenapíšete dolů do zápatí, není dobré dávat nákupní košík doleva, když jsou lidé zvyklí, že ho najdou vpravo. Možná se vám to nezdá, ale na architektuře vašeho webu záleží. Snažte se vše umístit na taková místa, kde by to uživatelé hledali.

Uživatelé internetu chtějí mít svůj pobyt na něm zcela pod kontrolou a ve vlastních rukou. Jednoduchost a přehlednost je proto základ. Poskytněte proto návštěvníkovi vaší stránky co nejlehčí cestu ke splnění cíle (zakoupit si zboží, kontaktovat vás, atd.).

Usnadní jim to i možnosti, které jim nabídnete – ne vždy ale platí čím více, tím lépe. Například při objednání zboží je vhodné poskytnout co nejvíce alternativ platebních metod a způsobu doručení balíku. Pokud máte stále jen možnost platit dobírkou, a jednou ze dvou možností předání je osobní odběr, přicházíte o zákazníky.

Dělejte věci sofistikovaně a zprostředkujte je pro zákazníky tak, aby to pro ně bylo co nejpohodlnější. Někdo preferuje platit online kartou, někdo bankovním převodem, někdo přes platební bránu. Myslete na to.

V kontextu SEO má originalita ještě jeden význam – originální obsah (versus obsah opsaný, nebo prostě jen duplicitní, onen obávaný “duplicit content”). Vyhledávače se snaží na čelní příčky umisťovat obsah, který je především hodnotný pro uživatele. A obsah, který je odněkud opsaný, nebo prostě duplicitní, toto kritérium očividně nesplňuje.

Snažte se proto být originální i v tomto kontextu a duplicitnímu obsahu se vyhýbejte, případně pracujte s canonical (rel=canonical je vlastně kód, kterým vyhledávačům sdělíte, že původní obsah je jinde. Je to tedy vastně přiznání, že jste si toho vědomi, má to svůj účel a nepokoušíte se “opisovat” nebo nějak obehrát systém). Už jsme zmiňovali, že umístění ve vyhledávačích napomáhá psát kvalitní články a obsah?

 

Co jsou to zpětné odkazy? Měl bych nějaké budovat? A pokud ano, tak jak?

Velmi dobrá otázka! Zpětný odkaz je, když jiná entita na internetu, nejčastěji jiná webová stránka, umístí do svého obsahu URL (internetovou adresu) vašeho webu (nebo jakoukoliv URL), na kterou se dá kliknout, což vás přenese právě na onu URL (například na váš web).

Můžete si to představit tak, že na Wikipedii je článek o uspěšné firmě a v textu je uvedeno například “… a vice si můžete přečíst zde”, přičemž na slovo zde se dá kliknout a po kliknutí se ocitnete na vašem webu vaší úspěšné firmy.

To je zpětný odkaz a slovo “zde” je v tomto případě takzvaný “anchor text”, který může být zcela libovolný.

A proč na zpětných odkazech záleží? A záleží na nich vlastně vůbec?

Podobně jako lidská společnost, i internet je postavený tak, že jednotlivé entity mají mezi sebou vztahy (nebo nemají – to je také důležité). A když například jeden o druhém řekne “měl by ses seznámit s Petrem, je to super kluk”, zvyšuje to Petrovu autoritu, jeho sociální postavení ve společnosti ostatních lidí. Podobně mezi webovými stránkami – jestliže například Wikipedie vytvoří odkaz (link) na vaši firemní stránku, je to výraz jisté autority vaší stránky (je tak významná, že o ní mluví Wikipedie).

A jestli byste se měli tvorbou linků, neboli odkazů zabírat… Kloníme se k odpovědi, že nikoliv. Často se totiž setkáváme s majiteli stránek, jejichž schopnost umisťovat se vysoko v internetových vyhledávačích byla poškozena právě tím, že se někdo neznalý věci snažil budovat zpětné odkazy. Takže spíše nedoporučujeme.

Ideálním způsobem jak získávat zpětné odkazy je kvalitní obsah. Takový, který si lidé přečtou a budou jej chtít sdílet a odkazovat na něj přirozeně. Soustřeďte se na toto a jste na nejlepší cestě.

 

Nepište “SEO texty”

Proč jsme považovali za nutné věnovat tomuto bodu zvláštní odstavec? Protože takzvané SEO texty jsou reliktem minulosti, na který ale kupodivu stále občas narážíme.

Jedná se o text, napsaný s ohledem na maximální počet klíčových slov v textu, takže se ve výsledku vůbec nedá číst. Keyword stuffing, stejně jako psaní podivných SEO textů, patří mezi špatné SEO taktiky a neměli byste je používat.

A především to vůbce není potřeba, protože algoritmy vyhledávačů jsou už dnes mnohem chytřejší než před lety a pochopí o čem píšete i bez toho, že byste jim to museli v každém řádku připomínat. Vyhledávače vás za tuto techniku dnes už neodmění vyšším umístěním, spíše naopak. Tak nebuďte sami proti sobě.

 

Užitečné skilly pro optimalizaci internetových stránek a online marketing

Skilly (schopnosti) je důležité rozvíjet. Zde je několik skillů, které se vám při cestě za úspěchem budou rozhodně hodit.

Nejdůležitější je věřit tomu, co prodáváte. Pokud nemáte zdravou sebedůvěru a sami nevěříte ve své postoje, nemůžete předpokládat, že v ně bude věřit někdo jiný. A nejjednodušším způsobem jak věřit svému produktu je opravdi mít dobrý produkt.

Proto se nebojte se za svou tvorbu postavit a přiznat své autorství (a naopak se také nechlubit cizím peřím). Hned budete působit věrohodněji a spolehlivěji, když zákazníci na internetu budou vědět s kým mají tu čest. Zveřejněte fotku u vašeho medailonku nebo se ukažte na videu, pokud se chcete věnovat videotvorbě. Prezentace v powerpointu jsou sice hezké, ale někde by mělo být vidět, nejen slyšet, i vás.

Kritické myšlení

Dobrým skillem (dovedností) je kritické myšlení. Pokud se snažíte někoho ovlivnit, musíte si být jistí, že to, s čím operujete, jsou opravdu reálné a skutečné informace. Není ke škodě si o daném tématu zjistit co nejvíce faktů z různých zdrojů, a teprve z toho si udělat nějaký závěr a vlastní názor na věc.

Na druhou stranu není dobré se pouštět do kontroverzních témat, co se nijak netýkají vaší společnosti. Ať už se to týká politiky, náboženství nebo názorů na některé skupiny lidí. Těmto tématům, co mohou vyvolat citově zabarvené reakce je dobré se vyhnout hlavně z toho důvodu, že tím, že váš názor bude jiný, než názor někoho jiného, můžete přijít zbytečně o mnoho zákazníků.

To neznamená, že se nesmíte opovážit komentovat současné trendy. Polarizovat je zcela v pořádku, ale musíte si dobře vybrat téma. Pokud například poskytujete služby plastické chirurgie, proč byste se měli věřejně vyjadřovat k politice?  Jít s dobou a nárazovými výboji různých vývojových tendencí může být vhodné, pokud je to relevantní oblast vašemu businessu a zvládnete to správně uchopit.

CRM – budování a udržování vztahů se zákazníky

CRM je zkratka pro anglická slova customer relationship management. Tento skill klade důraz na udržování dlouhodobých a zdravých vztahů se svými klienty. Věnovat svým klientům pozornost a tím přispívat k jejich náklonnosti vůči vám je něco, na co byste neměli zapomínat. Pamatujte si jejich jméno, titul, a náležitě je tak oslovujte. Tím dáte najevo, že si jich vážíte, a že pro vás nejsou jen jedni z mnoha anonymních uživatelů, se kterými jednáte – přece byste nejednali jen tak s někým.

Zde se asi hodí říct, že pro úspěch je nutné cílit na splnění potřeb zákazníka nebo vyřešení jeho problému. Nikoli to položit tak, aby to vyznívalo, že on pomáhá vám. On nechce slyšet o vás a všech vašich úspěších. Chce, aby se váš obchod točil kolem něj a hlavně v jeho prospěch. Proto si udělejte ve svém rozvrhu i místo pro své již stávající klienty (ne jen zaujmutí těch nových).

Také je ale pravda, že všeho moc škodí. Otravné vnucování se či zasahování až příliš do soukromí klienta také není rozhodně tou správnou cestou.

Samozřejmostí je i udržování oboustranně prospěšných partnerských vztahů, při kterých váš marketingový partner dostává provizi z vašeho zdárného obchodu, ve kterém vás nějakým způsobem podporuje.

Hospodaření s vaším časem

Další vhodnou dovedností je umění time managementu. To znamená umět si zorganizovat svůj vlastní čas. Udělat si nejen čas na vaše klienty a komunikaci s nimi nebo nové příspěvky na web, ale zahrnout i svůj volný čas. Není nic horšího, než unavený a nevrlý obchodník. Optimistický a pozitivní přístup může vždycky pomoci ke zlepšení mezilidských vztahů.
A když něco slíbíte, dodržte to. Spolehlivost je část úspěchu při kontaktu se zákazníky, co se týče věrohodnosti. Odpovídejte na dotazy, se kterými vás kontaktují co nejdříve, a buďte ochotni jim vyhovět nebo je minimálně vyslechnout a dát jim pocit, že pro ně uděláte vše, co bude ve vašich silách.

Leadership

Pokud jste majitel firmy, nesmíte zanedbávat ani leadership (správné vůdcovství). Spokojenost nejen vašich klientů, ale i zaměstnanců by měla být jednou z vašich priorit. I zaměstnanci totiž dále šíří povědomí o vaší firmě a zajisté chcete, aby šířili tu správnou vizitku přispívající vašemu renomé. Navíc čím spokojenější vaši zaměstnanci budou, tím lepší práci budou odvádět a tím milejší budou na vaše klienty. Výběr vhodných zaměstnanců by měl zahrnovat pozitivní a diplomatické jedince, kteří souhlasí s vašimi názory a dobře vědí, co prodávají.
K tomu potřebujete také umět svoje spolupracovníky motivovat tak, aby je práce bavila a viděli v ní smysl, a vy jim tak mohli s klidným srdcem dát na starost spokojenost vašich zákazníků.

Copywriting

psací stroj znázorňující že copywriting je základní marketingový skill

Copywriting je prodej pomocí písmen a osobně jej považuji za nejdůležitější marketingový skill.

Můžeme říct, že je to i psaní článků na váš web. Můžete si zaplatit profesionálního copywritera, který vám články na zadané téma napíše, avšak ne vždy je to výhodné. Někdy je lepší, když si články napíšete sami, abyste skutečně mohli být s tím, co představujete, spokojeni – ne každý dokáže vaše myšlenky vyjádřit přesně tak, jak si to vy představujete.

Neměli byste přehltit uživatele extra podrobnými technickými informacemi. Tedy většinou – pokud je váš byznys extra technický a podrobná technická data jsou požadována, budou na webu vítána. Opět – znejte svého zákazníka.

Obvykle ale platí, že v jednoduchosti je síla a není třeba návštěvníky zbytečně zahlcovat. Riskujete tím, že čtenář se přes váš úvodní článek ani nedostane, protože bude příliš zdlouhavý a únavný, a ty skutečně podstatné informace v něm zaniknou a ztratí svou váhu. Není nad to informovat jasně, stručně a přehledně, aby každý pochopil, co se snažíte říct.

Podobně se to má i s odbornými termíny. Většinou je příliš odborného žargonu na škodu. Ale opět, pokud jste v odvětví, které je technické a vaši zákazníci onen žargon používají, bude jeho využití naopak zcela na místě a přidá vám na kredibilitě.

Lidé informace chtějí snadno a rychle. Vhodně uspořádané a zorganizované tak, aby se v nich vyznali. Zapomeňte proto na irelevantní obsah a pište rovnou k věci. Vizuálně založení jedince jistě ocení i obrázky a videa, ale i média musí dávat smysl, co se týče souvislosti s obsahem článku, a nějak ho doplňovat. První dojem je nejdůležitější a u internetových stránek to platí dvakrát tolik. Pokud se čtenářům nebude něco pozdávat – třeba budou mít pocit, že nemáte co říct – jednoduše odejdou a půjdou jinam. Nabídek je dost.

Vyvarujte se i toho, že na domovskou stránku webu (homepage) umístíte co možná nejvíc obsahu bez ladu a skladu. Od toho je menu členěné na různé rubriky s různými tématy – aby si každý přehledně našel to, co ho právě zajímá. Jen část uživatelů internetu se na váš web dostane právě přes úvodní stránku. A i kdyby – domovská stránka by měla většinou jen stručně definovat na jakých stránkách se to čtenář vlastně nachází. Může se hodit pár podstatných informací třeba s rozcestníkem a linky odkazujícími na vaše konkrétněji zaměřené články.

Stejně tak jako copywritera si můžete zaplatit i profesionála, který vám vytvoří webovou stránku samu o sobě nebo ji bude spravovat. Jestliže potřebujete opravdu profesionální a bezvadně fungující a vypadající web, budete profesionály potřebovat téměř jistě.
Pokud to ale všechno zvládnete sami, ušetříte tím peníze a hlavně budete mít perfektní znalost vašeho vlastního webu. Nikdo nezná váš byznys tak dobře, jako vy sami a na obsahu to bude znát.

Kolik klíčových slov bych měl na stránku umístit?

To je opravdu dobrá otázka. Podle nás je univerzálně nejlepší radou psát přirozeně a použít klíčová slova tam, kde to dává přirozeně smysl. Pokud v textu máte klíčová slova zakomponovaná a text je stále dobře čitelný, máte nejspíš vyhráno. Pokud byste chtěli něco vice exaktního, poohlídněte se na internetu po speciálním software, který vám s tím pomůže.

Jak napsat obsah na web tak, aby se umisťoval ve vyhledávačích co nejvýše?

Už jsme to v tomto článku zopakovali tolikrát, že je nám to samotným trapné. Ale ještě jednou tedy – piště kvalitní obsah.

To je nejpodstatnější. Už jen proto, že obsah nekvalitní vám pravděpodobně zvýší míru opuštění webu (bounce rate) a tím pádem zapřičiní zhoršení vašich rankingů (umístění).

Dalším důležitým bodem je udělat si analýzu klíčových slov. Nejenom že zjistíte, jaké výrazy vaši zákazníci používají, ale také v jakém množství. To jsou data k nezaplacení. A navíc budete mluvit jejich jazykem, což není nikdy k zahození. Seth Godin by vám řekl, že se stáváte příslušníkem jejich kmene. A když budete šikovní, máte možnost stát se i leaderem takového kmene.

Používejte nadpisy (h tagy). Strukturujte obsah vašeho webu tak, aby byl sémanticky srozumitelný. A v neposlední řadě si to po sobě přečtěte – vysoký počet chyb v textu může způsobit snížení bodů za kvalitu obsahu.

 

A ještě několik otázek a odpovědí

Může mi SEO pomoci s brandingem, s vytvořením mé značky?

Ale jistě! Úplně stejně, jako vám pomůže s umisťováním se na klíčová slova. Pokud myslíte dlouhodobě, je obvykle vhodné začít budovat svou značku. V dlouhodobém horizontu vám opravdu velký podíl organické návštěvnosti může přivádět právě váš brand. Po nějaké době, pokud budete dělat vše správně (nebo alespoň více správně než špatně – všechno správně nedělá snad nikdo) se váš brand pravděpodobně stane vaším největším klíčovým slovem.

 

Jak jako laik zjistím, v jakém stavu jsou mé webové stránky?

Na internetu je celá řada dostupných nástrojů, které vám pomohou, respektive sami udělají, takzvaný SEO audit.

SEO audit je audit vašeho webu z hlediska potenciálu webu umisťovat se vysoko v internetových vyhledávačích. Můžete k tomu použít placené nástroje jako jsou např. Ahrefs, SEM Rush, MOZ a podobně, nebo bezplatné nástroje, které SEO agentury často nabízejí na svých webech.

Jedním takovým je například web digital marketing celebrity Neila Patela, který vám nabízí možnost otestovat svůj web zdarma. Potíž je v tom, že jako laik budete mít nejspíš potíže výstupu auditu porozumět, takže pokud budete opravdu chtít vědět jak na tom jste, nezbyde vám než se obrátit na profesionály.

 

Co dělat když přijde propad v Googlu

A on přijde. Ať už z toho důvodu, že uděláte něco špatně nebo to budou vámi neovlivnitelné faktory. Může se stát spousta věcí. Přijde core update Googlu, který změní algoritmy, pozmění se současná poptávka na trhu, objeví se nová významná konkurence. Může se stát, že přestanou fungovat některé odkazy, které vám zvyšovaly návštěvnost. Příčin může být skutečně mnoho.

Třeba to ale ani nebude žádná chyba. Stačí, když na svém webu něco změníte. Přijde pokles, který by se naštěstí měl brzy vyrovnat a převýšit stoupáním. Pokud se návštěvnost webu po vašem zásahu nenavrátí do normálu a zůstane u klesání, udělali jste něco špatně a je třeba to změnit.

Pokud je to problém technického rázu, pomůže vám s jeho odhalení např. Google Search Console (viz výše).

K propadům vašich rankingů (umístění vašeho webu vy výsledcích vyhledávání) prostě docházet bude. S tím je dobré se předem smířit. Jak jsme nadnesli výše, faktorů, které za to mohou, je vícero a někdy není jednoduché je identifikovat.

Co dělat, když se váš web v internetovém vyhledávači propadne

  • Nepanikařte – vše se dá napravit
  • Připojte svůj web k Google Search Console. To je užitečný nástroj samotného Googlu, který vám poví, co je s vašimi stránkami v nepořádku. Naučte se s tímto nástrojem zacházet alespoň na základní úrovni, to většinou běžnému uživateli úplně stačí. Search console vám nejenom odhalí technické nedostatky vašeho webu, ale můžete zde najít I případné oznámení Googlu o tom, že vás web penalizovali a za co. To jsou zásadní informace, protože ikdyž váš web byl penalizovaný, s informacemi od Search Console budete nejspíše schopni penalizaci odstranit a vrátit se zpět do hry.
  • Vyhněte se sporným black hat taktikám. Co jsou black hat taktiky popisujeme výše, v zásadě se jedná o pokusy zmanipulovat Google a dosáhnout tak lepších umístění.
  • Pokud jste ve vysoce konkurenčním odvětví a usoudíte, že budete potřebovat zpětné odkazy, raději se do jejich bezhlavého budování nepouštějte. Můžete si totiž uškodit a to celkem snadno.
  • Mějte web technicky v pořádku. Další věc, ve které vám bude nápomocná Search Console. Aktualizovaný software, vše funkční, fungující zpětné odkazy, atd.
  • Dbejte na rychlost. Rychlost načítání webu je jedním z ranking faktorů Googlu ale i mimo to je to věc zcela zásadní. Vzpomeňte si na sebe, co jste dělali, když jste naposledy narazili na pomalý web, který se načítá celou věčnost. Nejspíš jste po chvíli ztratili trpelivost a odešli ještě předtím, že se web stihl načíst.
  • Hlavní je ve chvílích úpadku neztrácet hlavu a nepropadat panice. Může to trvat nějakou tu dobu, ale jestliže máte dostatek trpělivosti a snahy se učit, zvládnete to. Uvědomte si, že marketing je svým způsobem risk. Žádná metoda vám nemůže zajistit stoprocentní úspěch. Nejen kvůli tomu, že ne vše vám osobně může vyhovovat nebo se hodit pro účely vašeho webu, ale také z důvodu, že SEO se neustále mění a vyvíjí. Nejen Google je neustále testován, vylepšován, podrobován různým experimentům. Často probíhající aktualizace tak mohou skutečně zcela změnit vaše SEO i dlouhodobě. Je tedy nutné stále přizpůsobovat a nepřestávat se učit.

 

Ještě jednou prosím – proč vlastně potřebuji SEO?

Je to často váš nejstabilnější a nejspolehlivější zdroj návštěvnosti

Pokud máte dobře optimalizovaný web, bude vám přivádět relevantní návštěvy I poté, co přestanete platit za Google AdWords, Facebook Ads i Sklik. PPC reklama je v tomto ohledu černá díra – přestanete platit a konec. Oproti tomu návštěvy organické budou přicházet I potom, co vaši SEO kampaň ukončíte. Máte optimalizovaný web a budete-li tvořit další kvalitní obsah, jste na dobré cestě udržet si solidní návštěvnost.

SEO zvyšuje důvěryhodnost vašich webových stránek

Google je nejnavštěvovanější stránka na světě. Mimo to je to suverénně největší internetový vyhledávač a míra důvěry v něj je taková, že jej každý máme v mobilu a téměř vše hledáme jeho protřednictvím. Když Google nabízí váš web na straně jedna, je to, jako by říkal “tyto stránky jsou jedním z nejlepších zdrojů pro váš vyhledávací dotaz”. A my mu to bez přemýšlení věříme.

Optimalizace pro internetové vyhledávače vám pomůže lépe pochopit vaše zákazníky

Udělejte si důkladnou analýzu klíčových slov a pochopíte, jak to myslíme. Uvidíte totiž, co PŘESNĚ vaši potenciální zákazníci vyhledávají a jaké termíny používají. To jsou velmi cenná byznys data.

Právě SEO je často příčinou, proč se konečně rozhodnete pořádně doladit vaše stránky

Vaší motivací možná bude umístění na předních příčkách vyhledávače. Ale výsledkem bude, že vaše stránky budou bleskově rychlé, přehledné, s jednoduchou navigací a přehledným odkazovým aparátem. Hádejte, kdo z toho bude profitovat nejvíc.

SEO vylepšuje vaše PR

Když lidé uvidí, že právě vaše stránky se často umisťují na předních pozicích na klíčová slova, relevantní vašemu byznysu, mimořádně pozitivně to ovlivní vaše renomé.

A v byznyse, stejně jako v životě platí, že renomé je všechno.

Je to dlouhodobá investice do vašeho byznysu

Ano, dobré SEO není levné (a levné SEO není dobré). Ale pamatujte – je to marketing, takže vložíte-li korunu, měla by se vám vrátit alespoň koruna padesát. Nebo prostě vice, než jste vložili. A pak to už vlastně drahé není, vlastně je to výdělečné. A skvělé na tom je, že jestliže se to udělá dobře, ponese to ovoce ještě dlouho poté, co spolupráci s agenturou ukončíte. Zkrátka a dobře, optimalizace má samé výhody.

SEO vám pomáhá objevovat nové příležitosti

Budete-li dlouhodobě pracovat na vašem SEO, pomůže vám odkrývat nové a nové příležitosti. Nová klíčová slova, nové výrazy, které zákazníci používají, nové trendy. To vše může znamenat vice návštěvnosti. A vyšší relevantní návštěvnost znamená co? Ano, přesně.