Co napsat na web? 5 otázek na které musí váš web odpovědět, abyste získali více klientů

Na jedné straně máme náš produkt, na druhé potenciální zákazníky. Jak je dostanete k sobě? Uděláme si webové stránky. A spousta z nás si řekne super, udělám si web, dám tam nějaké fotky, něco tam napíšu a hotovo. Ale obsah je to co dělá webové stránky a pokud nebudete věnovat pozornost tomu, co na web napíšete, může to velmi rychle rozhodnout o vašem neúspěchu. A naopak, když budete obsahu věnovat pozornost, uspějete.

Dobrý den, já jsem Daniel Bumba z Digital Flow SEO, my se zabýváme tím, že pomáháme firmám růst tím, že jim přivádíme klienty na jejich webové stránky.

Přestože naší specializací je přivádění potenciálních klientů, samotní návštěvníci nestačí. Protože jedním komponentem jsou potenciální klienti, druhým váš produkt. Ale aby se z návštěvníků stali platící zákazníci, potřebujete třetí element a sice konverze. Konverze, kdy se z návštěvníka stane platící klient. A zásadní roli v tom hraje vaše copy, neboli text na vašem webu.

Jak psát texty na web

Dívejte se na to tak… Co je vůbec smyslem existence vašeho webu? Smyslem firemního webu je přivádět zákazníky, vytvářet konverze a prodávat. Můžete o vašem webu přemýšlet jako o vašem obchodním zástupci, jako o prodejci. Kterého vytrénujete, pošlete jej na školení, investujete peníze do jeho výcviku. A přesně tuhle práci pro vás může dělat váš web a na rozdíl od vašich prodejců váš web pracuje 24/7. Takže se vypatí věnovat nějaký čas tomu, jak jej pro daný úkol připravíte.

Otázka č. 1) Co je vaše nabídka

Návštěvníkovi by mělo krátce poté, co na váš web přijde jasné, co nabízíte. Co je smyslem vašeho webu. Nemělo by být žádných pochyb o tom, co prodáváte. To zní samozřejmě, ale mělo být to být zřejmé co nejrychleji. Neměl bych být nucen klikat nebo minutu číst, abych to zjistil.

Váš text by měl být především jednoduchý a srozumitelný, nesnažte se mluvit květnatě, nesnažte se mluvit honosně. Samozřejmě, pokud zvládáte obojí najednou, body pro vás navíc 😊. Kdosi chytrý řekl, že zjednodušení je nejvyšší formou odbornosti a nejspíše měl pravdu. Piště tak, aby tomu rozuměl váš avatar, váš ideální klient, nemusí tomu rozumět každý, kdo na váš web zavítá, důležité je vědět, pro koho píšete. Musíte znát svého ideálního klienta, svého avatara, a poté k němu mluvit tak, aby to on pochopil.

Otázka č. 2) Kdo je váš ideální klient, avatar, ke komu mluvíte?

Váš ideální klient by v ideálním případě měl na vašem webu mít pocit, že mluvíte k němu a vy byste měli psát tak, že k němu opravdu mluvíte. Když děláte web, myslete na to, pro koho ho děláte. Ne nadarmo je právě copywriting považován za nejdůležitější marketingový skill.

Možná si řeknete že když budete psát ke svému avatarovi a mluvit jeho jazykem, tak odradíte většinu ostatních, kteří tam nespadají. A máte pravdu, nejspíše je odradíte, ale tak je to v pořádku.

Otázka č. 3) Co chce váš avatar ze všeho nejvíc?

Když si dáte práci s definováním toho, komu prodáváte, tak se to odrazí v tom, co na web napíšete a jak to vyzní. Cílem je propojit to, co ideální návštěvník chce s tím, co vy nabízíte a jak to nabízíte. Tak, aby si při pročítání vašich stránek řekl ,,přesně!” Odtud už je jen malý krůček k tomu, aby přijmul vaší nabídku..

Otázka č. 4) Jak mu s tím můžete pomoci?

Téměř každý chce mluvit o sobě. Všichni chtějí mluvit, skoro nikdo nechce poslouchat. My buďme jiní.

Když budete na homepage, na hlavním prostoru vašeho webu mluvit o sobě, jak jste skvělý a jakou jste vybudoval fantastickou firmu a nikdo na vás nemá, tak vám buodu návštěvníci odcházet než byste řekl nashledanou. Samozřejmě nikdo nepochybuje, že nejste skvělí, ale homepage je místo pro vašeho avatara. Mluvte o tom, co uděláte pro ně, jak jim pomůžete vyřešit jejich problém, jak jim pomůžete dosáhnout toho, co chtějí.

Chtějí luxusní dovolenou v Tatrách? Nabídněte jim ji. Chtějí specifické nadstandardní služby? Pokud je poskytujete, nabídněte jim je. Chcete se dostat k věci rychle. Jasně nahoře nejspíš budete mít nějaký claim, který může být trochu abstraktní, chcete zaujmout a odlišit se, ale návštěvník by měl rychle pochopit, co je vaše nabídka.

Otázka č. 5) Co je jedna věc, kterou chcete, aby váš ideální návštěvník na vašem webu udělal?

Co chcete, aby váš návštěvník v ideálním případě udělal? Chcete aby vám zavolal? Nebo naopak vůbec nechcete aby vám volal, ale chcete aby vyplnil online formulář? Chcete aby začal odebírat váš newsletter? Musíte to dát jasně na jevo. Veďte jej za ruku, nesmí tápat, nedávejte mu moc možností a buďte jasní v tom, co chcete, posviťte mu na tu cestu. Veďte jej za ruku ke svému cíli. Lidé při návštěvě nových stránek dnes nepřekypují trpělivostí a druhé šance jsou vzácné.