Jak funguje SEO – holistické vysvětlení + co s tím mají společného vaši spolužáci ze střední

Jak funguje internet. Jak funguje SEO. Holistické vysvětlení. Podle mne fungují podobně, jako lidská společnost – jsou založeny na vztazích.

Dobrý den, já jsem Daniel Bumba z Digital Flow SEO, my pomáháme firmám růst tím, že přivádíme klienty přímo na jejich webové stránky. A naším hlavním nástrojem je SEO. Optimalizace pro vyhledávače. A dnes se pokusím o holistické vysvětlení toho, jak to všechno vlastně funguje.

Představme si, že jako nový student/nová studentka přicházíte na střední školu, na gympl. A nejste úplně super cool, vlastně jste spíše outsider. Vaši rodiče nejsou bohatí, takže nebydlíte v trendy čtvrti, nejezdíte cool autem, neoblékáte se podle poslední módy, nemáte super účes.

A přicházíte do sociální skupiny, která má svou hierarchii. Je zde šedý střed, kam spadá nejvíce lidí. Je zde skupina outsiderů, se kterými se nikdo mimo jejich sociální skupinu nechce moc bavit a být s nimi viděn. A pak jsou zde hvězdy, ti populární. Elitní sportovci školy, nejkrásnější holk, zkrátka cool kids.

Pozn. Všimli jste si, nebo je to jen moje zkušenost, že tyto hvězdy gymplu zažijí své nejzářivější životní období právě na střední škole?

A vy, jako někdo kdo není úplně cool, se na začátku zařadíte mezi outsidery. A mimo skupinu outsiderů se s vámi nikdo moc nebaví, lidé o vás nemluví, nikdo vás nezná, nejste populární.

A vy si po chvíli řeknete, že takto žít nechcete a začnete na sobě pracovat. Začnete cvičit, koupíte si hezké oblečení a na hlavě vytvoříte trendy účes. Lidé si vás začnou všímat.

A řekněme, že jako kluk vyhrajete. Atletickou soutěž, případně, pokud jste žena, z vás začne růst opravdu hezká holka. A najednou si vás lidé začnou všímat. A mluvit o vás. Stanete se lehce populárnější. Ale dokud o vás mluví jen outsideři a šedý střed, nic moc se nestane.

A teď si představme, že vás nejkrásnější holka na škole, nebo nejvíc cool kluk na škole, pozvou na večírek, kde se ocitnete mezi cool kids. A tenhle populární kluk nebo holka o vás ostatním řeknou „poslyš, měl by ses seznámit s tím novým/s tou novou, je to super kluk/super holka“. Co se stane? No, to vaši popularitu katapultuje vzhůru! Jste cool, lidé o vás mluví, zvou vás na večírky, svět patří vám.

Internet a SEO podle mne fungují podobně.

Vytvoříte novou webovou stránku, která vypadá levně, obsah je nezajímavý, zkrátka nic zajímavého. Takže na ni nikdo nechodí a nikdo o ní nemluví – jinými slovy, nikdo na ni neodkazuje zpětnými odkazy. Nikdo o vašem, webu neví, nikdo jej nezná.

Tak se rozhodnete s tím něco udělat. Dáte webu nový web design, zajímavý obsah, který lidé čtou a s webem pracují, je tam nějaká interakce. A jiné webové stránky na vás začnou odkazovat – neboli o vás mluvit. Ale dokud o vás mluví (= dokud na vás odkazují) jen weby podobně silné jako jste vy, weby s nízkou návštěvností a ne moc vysokou kvalitou, nic moc se nestane. Ale co se stane, když na vás odkáže Forbes? Boom! To s vaší popularitou udělá divy.

Pokud vás mimochodem zajímá, co to vlastně ta optimalizace pro vyhledávače je a jak to funguje, doporučujeme náš obsáhlý článek zde.

Podle mého názoru tedy internet a SEO fungují do velké míry podobně, jako lidská společnost. Vše je založeno na vztazích. Koho znáte vy, kdo zná vás, kdo o vás mluví, které weby na váš web odkazují. A tyto vztahy ukazují na vaši popularitu.

Pokud vám video přišlo zajímavé, nebojte se dát like případně odběr, pokud vám naopak přišlo jako totální ztráta času a video k ničemu, napiště mi to do komentáře a já vám přeji úspěšný den.