8 tipů jak napsat článek, který se umístí v Googlu

Strávili jste hodiny a hodiny sepsáním článku, který obsahuje vše důležité na dané téma. Věnovali jste hodně času rešerším zdrojů, máte vybroušený styl a jako bonus je článek vtipný. Zkopírujete jej na svůj web, kliknete na „publikovat“ a už se nemůžete dočkat reakcí. Představujete si nadšené komentáře na vašem FB profilu, stovky sdílení, gratulace, trochu závisti a vaše hvězda stoupá vzhůru.

Až na to, že se to nestane. Co půl hodiny kontrolujete kolik lidí článek četlo a nic. Proč? Protože aby váš článek mohli milovat vaši čtenáři, musí jej nejprve milovat Google. Zde je 8 tipů, jak to zařídit.

Blog post, který se umístí v Googlu

Dobrý den, já jsem Daniel Bumba z Digital Flow SEO, my pomáháme firmám růst, tím, že jim přivádíme klienty online. A protože kvalitní obsah je jedním z pilířů SEO (jak dnes už všichni víme), blogging je častým způsobem, jakým firmy zvyšují a vylepšují svou online přítomnost.

Tip 0 –Kvalitní obsah

Předtím než vůbec začneme, a ani to není započítané mezi tipy – piště kvalitní obsah. Vím, vím, je to takový tip, u kterého většina z vás protočí panenky. „Vážně nám chceš radit abychom psali kvalitní obsah, jsme snad ve škole?“ Ale to, že tento tip zní nudně a obyčejně neznamená, že není platný. Netvrdím, že je to nezbytné pro umístění v Googlu, protože není. Ale když už chceme, aby to lidé četli, tak není od věci dát jim opravdový důvod váš obsah číst. Ne jenom ten, že jste dobří v online marketingu.

Na druhé straně je dobré si uvědomit, že když budeme všichni vytvářet tuny obsahu pro obsah, nepřinese to nikomu nic. Google upraví svůj algoritmus, lidé to nebudou číst, vás to nebude bavit psát. Asi bych řekl, že je dobré najít rozumnou mezi super obsáhlými články a opravdovým obsahem a publikovat pouze, když je o čem hovořit a psát.

 

Tip č. 1 – Analýza klíčových slov

Tedy – Udělejte si analýzu klíčových slov. Co lidé vyhledávají, jsou na to nástroje, mnohdy stačí jen rozšíření v prohlížeči, které vám řekne kolik lidí to které klíčové slovo hledá. A nepotřebujete žádné placené nástroje, ačkoliv se vám jejich autoři budou snažit tvrdit opak. Obvykle stačí jen u toho trochu přemýšlet a stáhnout si bezplatné rozšíření do prohlížeče, které vám ukáže vyhledávanost daného termínu. Není nutné komplikovat si život více, než je nezbytné. O klíčových slovech a SEO obecně se dozvíte více na https://digitalflowseo.com/co-je-optimalizace-pro-vyhledavace/.

Mnohdy úplně stačí doopravdy znát své zákazníky a rozumět jejich problémům a tomu co chtějí a potřebují. Když víte, jaká slova přesně používají, jakým žargonem se v daném odvětví mluví, bude to pro vás podstatně snadnější. Protože sice ano, internetové vyhledávače vylepšují své porozumění psanému textu (a mluvenému slovu), takže většinou (ne vždy) pochopí, kam který konkrétní dotaz míří, ale přesné formulace značí vyšší relevanci. A ta je v kontextu algoritmů vyhledávačů důležitá.

Nejenom pokud v daném odvětví začínáte vám život usnadní samotný Google. Začněte psát vyhledávací fráze tak jak vás napadnou a našeptávač vám začne nabízet podobná relevantní spojení a fráze. Zkuste například napsat SEO v a Google vám začne nabízet jednotlivá města. Přidejte například písmeno P a Google vám naídne SEO v Plzni. Využívejte jej. Podstatným faktorem je také měsíční vyhledávanost daných výrazů v Googlu, protože to že vyhledávací fráze vám zní dobře ještě neznamená, že ji doopravdy někdo vyhledává. Jak zjistíte zda a případně kolik lidí danou frázi nebo klíčové slovo v Googlu hledá?

Dříve tato data nabízel Google sám, ale přestal. Nyní udává už jen rozmezí. Ale i tak je to lepší, než nemít data žádná. Rovněž je na trhu spousta softwaru, který vám tato data obstará, na internetu jej jich spousta a stačí chvíli hledat. Můžete sáhnout po osvědčeném Ahrefs nebo vlastně jakémkoliv SEO nástroji, údaje o vyhledávanosti klíčových slov mají většinou integrovány. Pokud chcete něco jednoduššího, zkuste si napříkad stáhnout rozšíření k vašemu internetovému prohlížeči. Je jich dost a práce s nimi je zcela jednoduchá a intuitivní. Opět najdete placené i zdarma.

 

Tip č. 2 – E – A – T

Dbejte na E-A-T. Expertise, Authorship, Trustworthiness. Google to popisuje ve svých pravidlech (Search Quality Guidelines). Když si uvedený dokument projdete, zjistíte, že Google nám dává jakási vodítka k tomu, co chce ukazovat na předních pozicích. Důležité je, že jsou to “jen” vodítka – Google si dává ohromný pozor, aby neprozradil nebo dokonce ani nenaznačil, co považuje za více či méně důležité, takže je vše mlhavé a rozmazané. Ale v případě E-A-T je to cekem jasné (viz. níže).

Google také doslova uvádí, že všechny webové stránky by měly mít smysl a tím smyslem by měla být snaha pomoci uživateli, nabídnout hodnotu. Google uvádí, že stránky, které buď přímo uvádějí lživé či zavádějící informace, nebo se snaží jen vydělávat peníze bez toho, aniž by nabízely nějakou přidanou hodnotu, by měly dostávat nejnižší možné skóre (ve smyslu jejich hodnocení kvality, jak se daná stránky bude moci umístit ve výsledcích vyhledávání).

Co je hodnotou? To samozřejmě záleží, není to univerzální. Například v případě naší SEO agentury je naším primárním cílem samozřejmě získávat klienty a poskytovat jim špičkové služby v oblasti digital marketingu. Ale máme stránky, nebo blog posty, jako je například tento, jejichž smyslem je jednak poskytovat návštěvníkům informace a SEO a marketingu (tedy vzdělávání) a jednak je s námi seznamovat. A pak máme stránky jako je například https://digitalflowseo.com/brno, což je stránka, na kterou přivádíme návštěvníky z organického vyhledávání na dotazy ohledně SEO na Moravě.

Google ve svých veřejně publikovaných materiálech často operuje proklamací “všechny webové stránky by měly mít smysl”. Co je smyslem vašeho webu? A pochopitelně, generovat zisk je legitimní účel, to je koneckonců princip byznysu, ale Google rád vidí, že stránky nabízejí přidanou hodnotu ne jen propojení zákazníka s dodavatelem.

  • Expertíza – používejte citace, odkazujte na experty, uveďte zdroje. V ideálním světě budou na internetu jen kvalitní informace od perfektních zdrojů, případně informace od ne tak perfektních zdrojů s uvedeným zdrojem jejich dat. Není to nutné, ale můžete na zdroj odkázat zpětným odkazem. Vyvstává ale samozřejmě otázka – kdo je expert? Kdo určuje kdo je expert, je potřeba být někde zapsán jako expert na dané téma? Nikoliv. Tedy, pokud bude jméno autora známé, pomůže to, jistě. Ale Google sám uvádí, že za experta mohou být považování i takzvaní “každodenní experti”, tedy jedinci, jejichž životní zkušenost a to co prožili z nich dělají odborníky na danou oblast.
  • Autorství – Kdo článek napsal? Uveďte autora a pokud jej chcete třeba podpořit, můžete na něj opět odkázat linkem, například na jeho blog nebo sociální média. Autoři to milují (a zaslouží si to, když už jejich obsah používáme).
  • Důvěryhodnost – Jak důvěryhodný zdroj je váš web? Jak dobrý je jeho obsah, jaké weby na něj odkazují? Pokud na něj nějaké odkazují. V jaké společnosti se pohybujete je důležité a stejně tak si to můžeme představit i na síti. V jaké společnosti se pohybuje váš web? Které internetové stránky na něj odkazují? Jací autoři pro něj píší?

V této souvislosti je ještě důležité znínit YMYL obsah – tedy Your Money Your Life. Tedy zjednodušeně řečeno stránky, které se věnují tématům souvisejícím přímo s penězi a zdravím. Google si uvědomuje, že má obrovskou zodpovědnost a obsah který nabídne na předních pozicích vyhledávače může dramaticky ovlivnit naše životy. Proto jou weby, které se těmto oblastem věnují, ze strany Googlu zkoumány se speciálními nároky na zřeteli a důraz na expertízu a důvěryhodnost je zde vyšší, než v ostatních oblastech.

 

Tip č. 3 – Přečtěte si to po sobě. A pak ještě jednou.

Google ví co je gramatika a chyby způsobí, že text bude hodnocen jako text nizké kvality. To že je dnes módou (nebo je to jen široce akceptováno, nejsme si jistí) psát s velmi nízko nastavenou laťkou úrovně gramatiky ještě neznamená, že bychom na tento trend měli všichni naskočit. Google každopádně už dokáže odlišit kvalitně gramaticky zpracovaný text od toho nekvalitního. Ať už přímo, nebo prostřednictvím informace o tom, jak lidé s vaším obsahem nakládají. Čtou jej nebo odcházejí několik sekund poté, co na stránku přišli? To vše mohou být pro moderní vyhledávače signály, podle kterých dokáží posoudit kvalitu a zařadit si váš web do kolonky dobré/ne tak dobré. Takže nezapomeňte – to, že jsou vaše internetové stránky o online marketingu ještě neznamená, že byste měli v rámci ústupkům moderním trendům rezignovat na pravidla českého pravopisu.

 

Tip č. 4 – Používejte strategicky zpětné odkazy

Budujte zpětné odkazy v rámci vašeho webu.

A strategicky mám na mysli především rozumně. Odkazujte na další články nebo obsah na vašem webu. Dělejte to když to dává smysl, nesnažte se vytvářet odkazy za každou cenu. Mějte na paměti, že tvoříte obsah pro lidi, ne pro vyhledávače. Všichni to pořád opakují a mají pravdu.

 

Tip č. 5 – Používejte nadpisy, H tagy, tedy H1 – H6

Používejte je tak, jako by to byly kapitoly v knize jako když tvoříte obsah. Od hlavního H1 po nižší váhu. Sémanticky logická struktura vašeho obsahu usnadní život nejen vašim čtenářům, ale i robotům Googlu, kteří jej budou číst. Čemu Google rozumí a co mu dává logický smysl, to upřednostní před nejasným zmatečný obsahem. Stejně jako my.

 

Tip č. 6 – Nepřehánějte to s klíčovými slovy

Nesnažte se za každou cenu do textu nacpat všechna svá klíčová slova v desítkách variant, tato technika dávno nefunguje a váš obsah bude hodnocen jako spam. Doba špatných SEO taktik je pryč a nedá se to číst. Neříkám nepoužívejte klíčová slova, jen je používejte s rozmyslem.

 

Tip č. 7 – Používejte meta titulky a meta popisky

Uveďte v nich o čem je článek a zároveň jej trochu prodejte, udělejte to zajímavé. Není špatný nápad dát tam klíčové slovo.

 

Tip č. 8 -Zpětné odkazy

Pokud má vaše doména jistou sílu a je etablovaná, budete-li se řídit výše popsanými pravidly, šance že se váš článek bude umisťovat vysoko v Googlu (strana 1) je vysoká. Pokud ale máte nový web, nebo není nový ale má nízkou autoritu (myšleno nižší než vaše konkurence), budete potřebovat zpětné odkazy. Nové stránky si potřebují nejprve získat důvěru vyhledávačů, takže se obvykle na nejvyšších příčkách neobjeví hned. Buďte proto trpěliví, věk je prostě jedním z faktorů. Když tedy vytvoříte novou stránku, jako například my zde, tak nepanikařte pokud se do měsíce nebude nic dít.

Odkazy získáte přirozeně, tím že lidé budou chtít odkazovat na váš web, nebo tím, že oslovíte majitele ostatních blogů, webů a o odkaz je požádáte. Když váš článek bude kvalitní, často vám rádi vyhoví. A až se po nejaké době článek umístí vysoko ve vyhledávači, takže jej nalezne a přečte více lidí, získá další zpětné odkazy. A tak dále.

#clanekkteryseumistivgooglu #seoclanky #jaknapsatseoclanek #jaknapsatblogpost