Jak se zotavit pro propadu pozic v Googlu

Zná to každý, kdo monitoruje pozice svého webu v Googlu. Všechno jde dobře, život je skvělý a jednoho rána se vzbudíte, otevřete okno, venku je nádherné ráno, slunce prosvítá do pokoje, ptáci zpívají, uvaříte si kávu, zapnete počítač, zkontrolujete pozice vašeho webu a… žádné nevidíte, nebo vidíte propad kamsi do nitra Země. A rázem je vše jinak. Venku jako by se setmělo, bouře, hromy, blesky, apokalypsa je tu. Srdce začne bít dvakrát tak rychle, cítíte jak se vás zmocńuje panický stav. Nepropadejte panice! Všechno má své řešení.

Dobrý den, já jsem Daniel Bumba z Digital Flow SEO, my se zabýváme tím, že pomáháme firmám růst tím, že přivádíme klienty na jejich webové stránky.

Ztráta rankingů v Googlu? Jak je získat zpět.

Stává se to každému a kdo tvrdí že ne, tomu se to stává dodnes :).

Pozice v Googlu se občas propadnou. Někdy o pár pozic, někdy o celé stránky a někdy zmizí úplně. Někdey na pár hodin, někdy na týdny. Obvykle se vrátí. Ale ne vždy. Nemusím zdůrazňovat, že někdy to znamené velmi citelné finanční ztráty. Důvody byvají různé a ne vždy je to vaše chyba. Je to prostě jedna z věcí, kterou Google dělá. Může to být tzv. Google dance, který Google do svého algoritmu záměrně zakomponoval a který co způsobuje výkyvy v umístění vašeho webu. Většinou se ztracené pozice vrátí zpátky, ale bohužel ne vždy.

Co dělat – Kdo četl Stopařova průvodce po galaxii, vzpomene si na nápis “Nepropadejte panice”.

Nepanikařte, je to dočasný stav. Všechno má nějaké řešení.

SEO, neboli optimalizace pro vyhledávače je dlouhodobá strategie a k propadům prostě docházet bude. Sám jsem to zažil mnohokrát a neviděl jsem web, kde by k nějakému druhu propadu nedošlo. A nezáleží na tom jak jste šikovní a jak moc víte co děláte. Důležité je, aby váš web dlouhodobě stoupal. Většinou to není rovnou nahoru, někdy spadnete, ale důležité je se z toho dostat a jít dál.

Proč vaše pozice ve vyhledávači kolísají, co za to může?

Může to být cokoliv. Například linky. Pokud budujete linky bez toho, aniž byste věděli co děláte, budujete linky které vykazují znaky spamu… Ale stane se to i s dobrými linky. Někdy uděláte link a pozice jdou dolů. Ale pak se vrátí výše než byly, narozdíl od špatného linku.

– Váš web má technické nedostatky. Cokoliv – špatně nastavený canonical, přesměrování, no-index…

– Rychlost vašeho webu

– Problémy se zobrazováním na mobilu

– Máte vysokou míru opuštění webu

– Náhlá změna v tom, jak lidé vyhledávají konkrétní klíčové slovo, Google může najednou upřednostňovat nový obsah před starým

– Změny v algoritmu Googlu

 

Jak se zotavit a dostat své rankingy (umístění v Googlu) zpět?

Krok číslo 1 – dýchejte. Téměř vše se dá napravit, není to konec .

Plán – potřebujete strategii. Musíte být schopni analyzovat váš web krok po kroku, rozebrat jej na součástky a zkontrolovat jako automechanik nefunkční auto.

Exekuce – zjistit příčinu a napravit.

– Ujistěte se, že Google nevydal nový update. Pokud ano, zjistěte si čeho se týká a zařiďte se podle toho.

– Zkontrolujte Google Search Console. Jsou tam nějaké zprávy, chyby, nebo případně oznámení o penalizaci vašeho webu? Pokud ano, opravte je, nebo na to někoho sežeňte.

– Neztratili jste linky, zpětné odkazy? Zkontrolujte v nástroji typu aHrefs

– Technické chyby. Pečlivě vše zkontrolujte. Někdy se stane, že někdo něco omylem změní, nebo dojde ke konfliktu pluginu, pokud je to např. WordPress a to způsobí, že něco co fungovat má, fungovat přestane. Nenastavil někdo omylem stránku na no-index, no follow? Nezměnil někdo URL? Nenastavil někdo špatně přesměrování? Nepředělal někdo obsah tak, že nemáte klíčová slova? Zní to jako hlouposti, ale divili by jste se. Pokud je to technická chyba, máte vyhráno – většinou jdou snadno napravit.

– Pokud nic z výše uvedeného, podívejte se na weby na straně 1. Hledejte zásadní rozdíly.

 

Závěr

Nepropadejte panice. Téměř každý web jde zachránit ikdyž to zpočátku třeba vypadá strašlivě. Nesetkal jsem se osobně s webem, který by se nepodařilo vrátit zpět do hry (ale slyšel jsem o nich, ale tam to bylo tím, že ti lidé používali velmi sporné taktiky).

Nejdůležitější je najít příčinu. Jakmile ji identifikujete, silně se vám uleví. Nyní už víte s čím bojujete, už nepřítele vidíte. Nepoužívejte sporné taktiky. Pokud jde web silně dolů, je to většinou tím, že webmaster používá sporné taktiky. A pokud už je používáte, akceptujete to riziko.