Zná to každý, kdo monitoruje pozice svého webu v Googlu. Všechno jde dobře, život je skvělý a jednoho rána se vzbudíte, otevřete okno, venku je nádherné ráno, slunce prosvítá do pokoje, ptáci zpívají, uvaříte si kávu, zapnete počítač, zkontrolujete pozice vašeho webu a… žádné nevidíte, nebo vidíte propad kamsi do nitra Země. A rázem je vše jinak. Venku jako by se setmělo, bouře, hromy, blesky, apokalypsa je tu. Srdce začne bít dvakrát tak rychle, cítíte jak se vás zmocńuje panický stav. Nepropadejte panice! Všechno má své řešení.
Dobrý den, já jsem Daniel Bumba z Digital Flow SEO, my se zabýváme tím, že pomáháme firmám růst tím, že přivádíme klienty na jejich webové stránky.
Ztráta rankingů v Googlu? Jak je získat zpět.
Stává se to každému.
Pozice v Googlu se občas propadnou. Někdy o pár pozic, někdy o celé stránky a někdy zmizí úplně. Někdey na pár hodin, někdy na týdny. Obvykle se vrátí. Ale ne vždy. Nemusím zdůrazňovat, že někdy to znamené velmi citelné finanční ztráty. Důvody byvají různé a ne vždy je to vaše chyba. Je to prostě jedna z věcí, kterou Google dělá. Může to být tzv. Google dance, který Google do svého algoritmu záměrně zakomponoval a který co způsobuje výkyvy v umístění vašeho webu. Většinou se ztracené pozice vrátí zpátky, ale bohužel ne vždy. Více o tom, jak fungují algoritmy Googlu se dozvíte například zde.
Co dělat – Kdo četl Stopařova průvodce po galaxii, vzpomene si na nápis “Nepropadejte panice”.
Nepanikařte, je to dočasný stav. Všechno má nějaké řešení.
SEO, neboli optimalizace pro vyhledávače je dlouhodobá strategie a k propadům prostě docházet bude. Sám jsem to zažil mnohokrát a neviděl jsem web, kde by k nějakému druhu propadu nedošlo. A nezáleží na tom jak jste šikovní a jak moc víte co děláte. Důležité je, aby váš web dlouhodobě stoupal. Většinou to není rovnou nahoru, někdy spadnete, ale důležité je se z toho dostat a jít dál.
Proč vaše pozice ve vyhledávači kolísají, co za to může?
Může to být cokoliv. Například linky. Pokud budujete linky bez toho, aniž byste věděli co děláte, budujete linky které vykazují znaky spamu… Ale stane se to i s dobrými linky. Někdy uděláte link a pozice jdou dolů. Ale pak se vrátí výše než byly, narozdíl od špatného linku. A někdy prostě rankingy kolísají bez jasné viditelné příčiny. Například naše stránka https://digitalflowseo.com/ceske-budejovice/ dlouho kolísala mezi první a druhou stranou Googlu, než se na straně jedna usadila definitivně.
– Váš web má technické nedostatky. Cokoliv – špatně nastavený canonical, přesměrování, no-index…
– Rychlost vašeho webu
– Problémy se zobrazováním na mobilu
– Máte vysokou míru opuštění webu
– Náhlá změna v tom, jak lidé vyhledávají konkrétní klíčové slovo, Google může najednou upřednostňovat nový obsah před starým
– Změny v algoritmu Googlu
Jak se zotavit a dostat své rankingy (umístění v Googlu) zpět?
Krok číslo 1 – dýchejte. Téměř vše se dá napravit, není to konec .
Plán – potřebujete strategii. Musíte být schopni analyzovat váš web krok po kroku, rozebrat jej na součástky a zkontrolovat jako automechanik nefunkční auto.
Exekuce – zjistit příčinu a napravit.
– Ujistěte se, že Google nevydal nový update. Pokud ano, zjistěte si čeho se týká a zařiďte se podle toho.
– Zkontrolujte Google Search Console. Jsou tam nějaké zprávy, chyby, nebo případně oznámení o penalizaci vašeho webu? Pokud ano, opravte je, nebo na to někoho sežeňte.
– Neztratili jste linky, zpětné odkazy? Zkontrolujte v nástroji typu aHrefs
– Technické chyby. Pečlivě vše zkontrolujte. Někdy se stane, že někdo něco omylem změní, nebo dojde ke konfliktu pluginu, pokud je to např. WordPress a to způsobí, že něco co fungovat má, fungovat přestane. Nenastavil někdo omylem stránku na no-index, no follow? Nezměnil někdo URL? Nenastavil někdo špatně přesměrování? Nepředělal někdo obsah tak, že nemáte klíčová slova? Zní to jako hlouposti, ale divili by jste se. Pokud je to technická chyba, máte vyhráno – většinou jdou snadno napravit.
– Pokud nic z výše uvedeného, podívejte se na weby na straně 1. Hledejte zásadní rozdíly.
A co penalizace od Googlu?
Používáte nějaké sporné, nebo rovnou “black hat” taktiky? Tedy neetické metody, které mohou uživatele obtěžovat a znepříjemňovat jim čas strávený na internetu? Může jít o spam, různá obtěžující vyskakovací okna, skrytý text nahuštěných klíčových slov, atd. Cílem je v jistém smyslu ošálit uživatele internetu nebo internetové vyhledávače.
Black hat spočívá hlavně v rychlém a víceméně jednoduchém způsobu zviditelnění se. Nutno dodat, že tato strategie vychází jen krátkodobě – netrvá dlouho, než to Google prokoukne, a přestane tyto weby nabízet uživatelům – penalizuje vás. Když se vám tohle stane, ať už něco neetického provedete úmyslně či omylem, zbavíte se penalty tím, že problém odstraníte, a Google vás znovu začne považovat za etické uživatele.
Ale – v denodenním životě se dnes už s penalizacemi moc nesetkáváme. Nejsme si jistí zda je to tím, že Google je jaksi benevolentnější anebo uživatelé více kultivovaní, ale například penalizaci za duplicitní obsah jsme už dlouho neviděli. Pokud tedy záměrně neděláte nic opravdu přímo proti pravidlům Googlu, nemáte se čeho bát, o penalizaci většinou nejde. Tím ale jakkoliv neříkáme, že je ok publikovat duplicitní obsah. Penalizace za to téměř jistě být může a navíc je očividné, že Google chce nabízet obsah, který má hodnotu a je užitečný uživatelům. Obsah, který jste zkopírovali jinde, takové kvality zjevně nevykazuje.
Potíž je v tom, že samotné rankingy (umístění v Googlu) se často mění, kolísají sem a tam podle toho, co právě dělá algoritmus Googlu. Někdy se vaše rankingy drobně změní několikrát za den. Google prostě zkouší různé věci, uživatelé mění své weby, všeobjímající interakce je zkrátka všudypřítomná a vše je propojené, takže není těžké si představit, že roli hraje opravdu velké množství faktorů. Můžete kupříkladu mít zpětný odkaz od webu, který byl silný a podpořil vaše rankingy, ale nyní je z různých důvodů buď přímo penalizovany, nebo jen v neoblibě. A to se můžse celkem snadno přenést na vaše výsledky.
Druhy Google penalizací
Google používá penalizace algoritmické a manuální.
Manuální penalizaci poznáte snadno – Google sám vám dá na vědomí, že váš web byl penalizován. Tuto informaci najdete v Google Search Console, kterou byste měli mít připojenu ke svým stránkám (pokud nemáte, napravte to, je to šikovný nástroj). Pokud se tak stalo a našli jste zprávu o penalizaci, opravte co je potřeba a požádejte Google o přehodnocení penalizace. Pokud jste napravili co bylo špatně, měli by vám vyhovět. Goglu někdy trvá než zareagují, tak buďte trpěliví.
Druhým typem je penalizace algoritmická a s tou je to obtížnější. Nikdo vám totiž nic nesdělí. Vy si jen povšimnete že se vaše rankingy propadly, ale to může být způsobeno mnoha faktory, jak už jsme si řekli. Pokud zjistíte, že v čase vašeho propadu uvolnil Google nový core update, podívejte se, čeho se týkal. Informace naleznete na webech typu searchengineland, seoroundtable a podobně. Tak zjistíte, co se Googlu na vašich stránkách nelíbí a budete vědět přesně, co napravit. To je ta lepší varianta.
Pokud žádný update neproběhl, budete se muset podívat zkrátka na váš web ze všech myslitelných úhlů a napravit vše, co není podle učebnice. Potřebujete zkrátka generálku – viz. výše.
- Zkontrolujte, zda se váš web umisťuje na první pozici (v ideálním případě na první, ale jde o to, kde byl doposud) na váš brand. Pokud se propadl na váš brand a neumisťuje se ani na nic jiného, je to špatné. Obecně není dobrým znamením, pokud se vaše stránky neumisťují v Googlu alespoň na něco. Ale pokud se neuimisťujete ani na brand, jste téměř jistě penalizováni.
- Rankingy, které jste měli na straně jedna, se propadly na další strany Googlu. Nedobré znamení, ale chvíli počkejte. Někdy je to předzvěst něčeho naopak dobrého (například když na váš web odkáže jiná silná stránka, pozice se mohou dočasně propadnout, jak se to stalo nedávno například nám na klíčové slovo SEO Ostrava).
Některé stránky si zkrátka zaslouží být penalizované a odstraněné z první strany. Ale to není váš případ – váš web je odladěný, uživatelsky příjemný a především nabízí uživatelům reálnou hodnotu. Google se snaží z předních příček vystrnadit především očividný spam.
To je důležité, protože Google sám ve svých doporučeních uživatelům doslova uvádí, že všechny webové stránky by měly mít smysl a tím smyslem by měla být snaha pomoci uživateli, nabídnout hodnotu. Google uvádí, že stránky, které buď přímo uvádějí lživé či zavádějící informace, nebo se snaží jen vydělávat peníze bez toho, aniž by nabízely nějakou přidanou hodnotu, by měly dostávat nejnižší možné skóre (ve smyslu jejich hodnocení kvality, jak se daná stránky bude moci umístit ve výsledcích vyhledávání).
Google ve svých veřejně publikovaných materiálech často operuje proklamací “všechny webové stránky by měly mít smysl”. Co je smyslem vašeho webu? A pochopitelně, generovat zisk je legitimní účel, to je koneckonců princip byznysu, ale Google rád vidí, že stránky nabízejí přidanou hodnotu ne jen propojení zákazníka s dodavatelem. Takže pokud váš web nabízí přidanou hodnotu, mimo to, že vám má generovat zisk, jste na dobré cestě. Kupříkladu tyto webové stránky jsou stránkami SEO agentury, tedy jejich hlavním smyslem je přivádět klienty. K tomu slouží především stránky, jako je například Brno SEO. A pak máme tento blog, jehož cílem je jednak návštěvníkům poskytnout informace o daném tématu a jednak je s námi seznámit.
Paradoxem je, že někdy můžete být penalizováni za “příliš mnoho dobrého” ve smyslu že vaše stránky jsou podle Googlu “až příliš optimalizované”. Je to paradox, ale Google vidí nerad, když něco vypadá až příliš vyumělkovaně. Jejich rada? Buďte přirození a soustřeďte se na poskytování hodnoty (value) vašim uživatelům. Tak to máte :).
Závěr
Nepropadejte panice. Téměř každý web jde zachránit ikdyž to zpočátku třeba vypadá strašlivě. Nesetkal jsem se osobně s webem, který by se nepodařilo vrátit zpět do hry (ale slyšel jsem o nich, ale tam to bylo tím, že ti lidé používali velmi sporné taktiky).
Nejdůležitější je najít příčinu. Jakmile ji identifikujete, silně se vám uleví. Nyní už víte s čím bojujete, už nepřítele vidíte. Nepoužívejte sporné taktiky. Pokud jde web silně dolů, je to většinou tím, že webmaster používá sporné taktiky. A pokud už je používáte, akceptujete to riziko.