Jak zjistit, na jaká klíčová slova se umisťuje vaše konkurence

Chcete napsat blog post, který získá spoustu pozornosti a návštěv? Ale nevíte jak to udělat? A především – na jaká klíčová slova se zaměřit?

V tomto videu vám názorně předvedu, jak během minuty zjistit, na jaká klíčová slova se zaměřuje konkurence.A nejen to – navíc zjistíte, kolik jim tato klíčová slova přivádějí návštěv.
Svou strategii pak můžete snadno založit na těchto datech a napsat blog post, který získá pozornost, jakou si zaslouží.

Jediné, co k tomu  potřebujete, je software, v tomto případě Ahrefs. Ale můžete použít jakýkoliv, důležitý je princip. Dejme se do toho.

Ukradněte klíčová slova konkurenci!

Ale nejprve – co jsou klíčová slova?

Klíčové slovo, neboli vyhledávací fráze, je jedno nebo víceslovný výraz, který zadáváme do internetového vyhledávače. Může to tedy být například jednoduchý jednoslovný výraz typu „SEO“, specifičtější místně definovaný “SEO Plzeň” nebo velmi specifický dlouhý termín jako například „nejlepší rozvodový právník Praha Vinohrady“.

Klíčová slova jsou tedy termíny, které lidé na internetu vyhledávají. A protože my chceme, aby tito vyhledávající našli právě nás, snažíme se naše internetové stránky na vhodná klíčová slova optimalizovat. Nejlépe tak, aby se na příslušnou vyhledávací frázi zobrazil na předních příčkách právě náš obsah. Ať už je to text, video, nebo třeba obrázek či zboží.

Klíčová slova se často dělí na tři základní skupiny:

  • „short-tail“
  • „mid-tail“
  • „long-tail“

Short tail jsou krátké jednoslovné výrazy typu „advokát“ nebo například „SEO“. Někdy se jim také říká, respektive někdy se tato množina překrývá s množinou nazývanou „generické výrazy“. Ano, protože jsou tak… generické. Zkrátka jsou tak obecné, že záměr toho, kdo jej vyhledává, může být doslova jakýkoliv. Může se zajímat o to, kolik vydělává advokát. Nebo z nějakého důvodu hledá obrázek advokáta. Možná uvažuje, že půjde studovat práva… zkrátka to může být cokoliv.

Mid-tail jsou už více konkrétní, může to být například výraz „advokát Praha“  nebo „SEO agentura“. Je to už více definované a můžeme předpokládat, že hledající hledá advokáta v Praze. Toto klíčové slovo bude konvertovat lépe, než samotný „advokát“.

Long-tail jsou několikaslovné výrazy, které sice mají z těchto tří skupin nejmenší vyhledávanost, ale jsou nejspecifičtější a konvertují obvykle lépe než mid tail nebo short tail. Příkladem může být například „trestní právník Praha Vršovice“ nebo „profesionální SEO agentura Praha 5“.

A jak zjistíme, jaká klíčová slova jsou právě pro náš web vhodná? Pomůže nám takzvaná analýza klíčových slov.

Co je to analýza klíčových slov?

Analýza klíčových slov je proces, kterým určujeme, na jaká klíčová slova bude vhodné se zaměřit. Bereme v potaz měsíční vyhledávanost jednotlivých klíčových slov, jejich obtížnost, sílu našeho webu, sílu konkurence apod.

Jak udělat analýzu klíčových slov?

Takový dotaz by si zasloužil celý samostatný článek. Ale pro potřeby tohoto článku si vystačíme se základními principy. Tedy:

Základními daty jsou zde vyhledávanost daného klíčového slova a úroveň konkurence, neboli jeho obtížnost. Vyhledávaností se obvykle rozumí, kolik lidí danou vyhledávací frázi vyhledává v daném vyhledávači za měsíc.

Velmi důležitý je záměr, s jakým lidé to které slovo nebo frázi vyhledávají, takzvaný search intent. Musíme rozumět našemu cílového trhu a chápat, co hledá člověk, který do Googlu zadá v našem případě například vyhledávací frázi SEO v Ostravě. Je to majitek byznysu v Ostravě, který si chce najmout agenturu na optimalizaci svých stránek? Nebo kolega který kontroluje rankingy? V tomto případě to mlže být obojí. Fráze je místně definovaná, což je většinou dobré znamení, čím specifičtější, tím obvyke lépe (ve smyslu odhadovaného konverzního poměru).

A obtížností se rozumí konkurence – jak silné jsou stránky, které se na dané klíčové slovo umisťují na předních pozicích vyhledávače. Podle toho můžete odhadnout, jak dlouho vám bude trvat se na danou frázi dostat nahoru a kolik budete potřebovat prostředků. Například pokud se rozhodnete, že ideální vyhledávací frází pro váš byznys je “nejlepší plastický chirurg v ČR”, zadáte tuto frázi do Googlu (nebo jednoho z nástrojů) a podíváte se, kteří vaši kolegové okupují přední pozice. Odhadnete jak silné jsou jejich domény, jak dobře jsou jejich webové stránky optimalizovány a to vám dá hrubý odhad toho, co budete sami potřebovat. Toto jsou solidní základy SEO, více například na https://digitalflowseo.com/praha/.

Jaké jsou vhodné nástroje?

Na internetu jich je celá řada. Google sám kdysi poskytoval celkem přesná data, ale před několika lety s tím bohužel přestal a poskytuje pouze rozsah vyhledávanosti. Můžete jej ale stále použít, je samozřejmě zdarma. Pak máme oblíbený Ahrefs, nebo jen různá již zmiňovaná rozšíření web browserů, která jsou mnohdy (téměř) zdarma.

Příkladem placeného oblíbeného nástroje je Ubersuggest Neila Patela (Neil Patel je jakousi internet marketingovou celebritou a guru. Začínal jak už to v internet marketingu bývá obvyklé sám a postupně se jeho tým rozrostl na milionovou online marketingovou agenturu. Taková menší verze Garyho Vaynerchuka).

Výhodou těchto nástrojů je, že mimo údajů o vyhledávanosti a konkurenci vám nabídnou i podobné fráze, na jaké byste sami nejspíše nepřišli. Opět – nevycházejí z předpokladů a dohadů, ale z reálných faktů. My chceme dělat to samé, proto ostatně tyto a podobné nástroje používáme. Vycházet z předpokladů si mohou dovolit amatéři, my ostatní se budeme snažit najít data.

Jak poznám, pro které vyhledávací fráze mám optimalizovat?

Nejprve si udělejte analýzu klíčových slov ( o analýze klíčových slov píšeme výše). Je dobré přitom do podrobna znát nejenom náš vlastní produkt, ale také našeho ideálního klienta. Abychom věděli jak přemýšlí a co potřebuje. To nám pomůže identifikovat takové vyhledávací fráze, které náš ideální klient do vyhledávače zadává. Toto je velmi důležité – nic neodhadujeme, nepokoušíme se předpovídat, ale vyhledáme přímo ty fráze, které naši cíloví zákazníci vyhledávají.

Výhoda tohoto procesu je, že nám nejenom pomůže najít vhodné vyhledávací termíny, na které se budeme soustředit, ale rovněž nám pomůže lépe porozumět našemu trhu.

Protože budeme vědět, co přesně naši klienti hledají, jaký žargon používají a v jaké míře. K tomu všemu nám poslouží rozličné nástroje, jako jsou například ve videu používaný Ahrefs.

Ale obejdeme se upřímně řečeno i bez nich, protože našeptávač Googlu nám toho sdělí dost sám o sobě. Začněte zadávat dotaz do vyhledávacího políčka a uvidíte, co vám začne nabízet. Když zadáte například SEO a k tomu řekněme b, tak vám našeptávač nabídne SEO Brno. Proč? Protože je to dotaz, který lidé vyhledávají a Google zde počítá s pravděpodobností. A pak už stačí si jen stáhnout libovolné rozšíření internetového vyhledávače (zkuste zadat např. Google Chrome keyword planner, Chrome keywords, apod., pokud tedy používáte Chrome – pokud ne, určitě naleznete vhodné rozšíření právě pro váš oblíbený browser).

Jak zjistit, jaké vyhledávací fráze používá konkurence?

A konečně se dostáváme k tématu dnešního videa.

Stejně jako i na tu nejvyšší horu nevede často jen jediná cesta, není ani klasická analýza klíčových slov jediným způsobem, jak získat kvalitní klíčová slova.

Co tedy uděláme? Ano, podíváme se, jak to dělají ti, co v našem odvětví už nějakou dobu působí a především v něm působí úspěšně.

Pomůže nám v tom nástroj Ahrefs, který je asi univerzálně nejpoužívanějším SEO nástrojem na světě. Tento software má opravdu nepřeberné množství funkcí a některé z nich nám pomohou právě v dnešním úkolu.

Jak řekl Leonardo da Vinci – Good artists copy, great artists steal.

Na taktice podívat se co dělají úspěšnější není nic závadového a je to jedna z běžných business taktik. Opisují od sebe zkrátka všichni a říká se tomu vývoj.

Nejprve potřebujeme definovat, kdo jsou ti lídři odvětví, od kterých se můžeme něco přiučit. Jak to zjistíme? Jak už to často v případě SEO bývá, nejlépe nám pomůže samotný Google. Pokud tedy chcete například prodávat krmivo pro psy, zadáte do Googlu vyhledávací frázi „krmivo pro psy“ a podíváte se, kdo se umisťuje na předních příčkách. Zde máme naše leadery odvětví.

Zjistili jsme tedy, že například firma XY se umisťuje nahoře na termín „krmivo pro psy“. Máme tedy jedno klíčové slovo, které jsme si navíc sami zadali. To nás tedy neuspokojí. Jestlipak ale existuje způsob, jak zjistit, na jaká další klíčová slova se firma XY soustředí?

Předpokládáme tedy, že firma XY ví co dělá a věnovala svým analýzám dostatečnou pozornost. Pokud jsou v byznyse nějakou dobu a jsou úspěšní, dá se předpokládat, že to tak opravdu je.

Otevřeme si tedy Ahrefs a zadáme URL firmy XY do vyhledávacího pole. Software nám během okamžiku nabídne celou spoustu informací o stránkách firmy XY. Nás ale v tuto chvíli zajímá záložka „Organic Keywords“, takže ji rozklikneme.

A co dostaneme? Všechna klíčová slova, na která se tento web v Googlu umisťuje. Ano, takto jednoduché to doopravdy je!

Ale to není zdaleka vše, co zde můžeme dělat. Protože náš prozatímní výsledek je poněkud chaotický a neutříděný, potřebujeme něco uspořádanějšího. Přece nebudeme marnit drahocenný čas, když od toho máme software. V levém sloupci máme položku „Top Pages“ a právě ji teď rozklikneme.

A co jsme dostali nyní? Jednotlivé stránky webu seřazené podle toho, jaké množství návštěv přivádějí organicky z internetových vyhledávačů. Co s touto informací budeme dělat?

Vidíme jednotlivé URL, vidíme kolik trafficu přivádějí a také mimo jiné vidíme, na které klíčové slovo připadá největší podíl organické návštěvnosti. Začíná to být zajímavé, co říkáte?

Co dál?

Když rozkliknete jednu z nabízených URL, získáte klíčová slova, na která se umisťuje přímo daná URL! To už jsou vysoce cenná byznys data, protože co vám brání v tom, podívat se detailně jak je tato konkrétní URL postavená a udělat podobnou stránku, ale lépe? Nápověda – nebrání vám v tom vůbec nic. Pokud tedy nebudete přímo kopírovat jejich obsah, to by od vás nejenže nebylo hezké (nemůžeme toho Da Vinciho brát zase až tak doslova), ale mohlo by to být nejspíš i právně postižitelné.

Jak vidíte, optimalizace webových stránek může být kreativní. A nejlepší na tom je, že vaší představivosti se meze nekladou a je jen na vás, kam to vezmete odtud. Berte to tak, že ačkoliv někdy SEO vypadá jako IT odvětví, ve skutečnosti je to marketing. A marketing bývá kreativní, respektive měl by být. Je tedy dobré znát dobře základy, ale kam se vydáte odtud je jen na vás. Výše popsaná technika je jen jedou z mnoha a když budete mít chuť si zejména s nástroji vyhrát, najdete určitě i své vlastní cesty.

#klicovaslova #seo #optimalizaceprovyhledavace #jaknapsatblogpost