Co je jediná věc, která někoho zajímá na vašem marketingu? A co kdybychom tu otázku otočili a zeptali se, co je jediná věc, která na vašem marketingu nikoho nezajímá?
Dobrý den, já jsem Daniel Bumba z Digital Flow SEO a my se zabýváme tím, že pomáháme firmám růst. Jsme marketingová agentura. A původní otázka z nadpisu zněla, co je jediná věc, která na vašem marketingu nikoho nezajímá. A když to obrátíme a zeptáme se, co je jediná věc, která na vašem marketingu někoho zajímá, tak jsou to lidé samotní, adresáti vaší reklamy, vašeho snažení.
Je mi líto, že to musím být právě já, kdo vám to sdělí. Smutné?
Já, jako marketer, nikoho nezajímám. Vy, jako majitel firmy nikoho nezajímáte. Bohužel. Nikoho nezajímá, že jste v byznyse už 25 let, nikoho nezajímá, co jste za ta léta vybudoval a prožil… Ale každého zajímá, co můžete udělat právě pro něj.
Nedělejme si iliuze, já jako marketer jsem každému naprosto ukradený. Každého zajímá jen to, co mohu udělat právě pro něj. Takže například vycházet v reklamní kampani z toho, že „Já už to dělám 25 let“ nebude pravděpodobně vaše nejúspěšnější reklamní kampaň. Mimochodem, toto je podle mne zároveň jedno z nejzbytečnějších a nejprázdnějších prohlášení. Lidé, kteří jej používají, chtějí vytvořit dojem, že jsou experti. Ale ta fráze neznamená nic jiného, než že to děláte 25 let. V podstatě to nijak nesouvisí, často spíše naopak. Pokud tu frázi používáte, doporučil bych s tím přestat, ve vašem nejlepším zájmu, je to slabé prohlášení.
V jádru jsme všichni celkem sobecké bytosti. V tomto ohledu mimochodem vřele doporučuji knihu od Richarda Dawkinse „Sobecký gen“, případně cokoliv o evoluční psychologii od špičkového evolučního psychologa Davida Busse, podle jehož skript se učí na mnoha amerických univerzitách.
Kniha Sobecký gen v podstatě říká, že jediným smyslem života genů je reprodukce. A závěrem je… mimochodem úplně na stejném principu, respektive se stejným cílem funguje lidský mozek. Lidský mozek je nástroj pro přežití. Důležitým bodem ale je, že mozek je nástrojem pro přežití druhu, nikoliv nutně jednotlivce.
Takže jsme sobečtí. Čili v reklamě bychom měli hrát na to, co můžeme udělat pro příjemce naší reklamy. Co mohu udělat já pro vás. Vás nezajímá, že tu mluvím na videu, nezajímá vás že vám mohu ukázat stránku, kde budu mluvit o sobě a pochlubím se svými úspěchy… To je každému jedno. Vás zajímá jedině to, co mohu případně udělat pro vás. Mohu vám přivést klienty nebo ne? Mohu vám pomoci? Mohu vám změnit život?
A co je vůbec vlastně za tím, že chcete klienty? Proč je někdo motivovaný vůbec nějaké klienty shánět? Klienty totiž vlastně nikdo nechce, to není to co chceme. S klienty je spousta práce, přiznejme si to. To co doopravdy chceme, je vyšší společenský status. Chceme růst. A proč by někdo měl vůbec chtít vyšší společenský status? K čemu je to dobré? Opět, když si přečteme knihu od Davida Busse o evoluční psychologii, tak se dozvíme, že obecně řečeno vyšší společenský status chceme proto, že nám to zajistí vyšší šance na reprodukci s kvalitnějším partnerem. Maximalizujeme své zisky, jsme sobečtí.
A stejně jako kdekoliv jinde v marketingu i zde platí, že musíme velmi dobře znát svého avatara, vědět, kdo je náš ideální klient. Vědět ke komu mluvíme, jakým jazykem k němu mluvit, co jej motivuje… Ale troufám si tvrdit, že každý avatár, každý ideální klient, ať už je to jakýkoliv trh, má velmi podobnou strukturu potřeb, svou Maslowovu pyramidu potřeb. Na základně pyramidy jsou jeho základní potřeby, to co potřebuje on. A jakmile nemá toto zajištěné, jakmile nemá pokryté své základní potřeby, tak jej nezajímá nic jiného. A můžete na něho mluvit jak chcete, horem dolem nebude vás slyšet.
Sobecký gen. Všichni jej v sobě máme. Adresujme náš marketing potřebám našich potenciálních klientů, nemluvme sobecky o sobě, protože to nikoho nezajímá. Pokud vás video zaujalo, pokud si myslíte že bylo užitečné, proč nezmáčknout like, případně odběr, pokud si naopak myslíte, že to byla ztráta času, napiště mi to do komentáře a zatím se mějte.