Abychom jako podnikatelé přežili, potřebujeme v zásadě 2 věci: Potřebujeme nové klienty, a potřebujeme přinášet výsledky stávajícím klientům. A neuškodí získávat doporučení. Zásadní je samozřejmě špičkový produkt, ale všichni jsme zažili situaci, kdy jsme konečně objevili špičkový, skvělý chléb v pekárně za rohem, kdy jsme objevili vtipný seriál, kdy jsme objevili skvělý časopis, a v momentě, kdy jsme si libovali jak je super, že ještě někdo produkuje, vyrábí takovou věc, s důrazem na kvalitu, tak tu věc přestali vyrábět. A my si říkáme ,,Jak je možné, že jediná věc v tom segmentu, která se dala používat, se přestala vyrábět. Nepřesvědčili dost lidí.
Dobrý den, já jsem Daniel Bumba z Digital Flow SEO, my se zabýváme tím, že pomáháme klientům růst, tím, že přivádíme klienty na jejich webové stránky.
Živá voda našeho podnikání – kde získávat nové zákazníky
Tématem dnešního videa je živá voda našeho podnikání, živá voda našeho byznysu, noví klienti.
Spokojený klient vás pravděpodobně doporučí dál, a je pravděpodobné, že s vámi udělá byznys znovu. Revoluční myšlenka, já vím. Koho by napadlo že by spokojení klienti mohou mít nějakou souvislost s naším podnikáním. Ale ta idea je, že byznys stojí na nových klientech. Jak je získávat?
Umístění provozovny a tradiční marketingové kanály
V tradičním podnikání je jeden ze způsobů umístit provozovnu na prestižní adresu, na dobrou adresu. Jenomže abyste umístili vaši pobočku na prestižní adresu, budete muset potřebovat rozpočet jako na kolonizaci Marsu. A zatímco fyzická adresa vaší lokace byla a je stále velmi důležitá pro retail, fyzické obchody a pro prodej, pro maloobchod, tak pro online podnikání, pro online obchody už tolik ne. Dalším způsobem může být tradiční marketing – rádio, televize, tradiční tištěná média. To může být skvělé, ale problémem je, že vás to bude stát jednu ledvinu a pokud už nemáte vybudovanou silnou značku, tak ta návratnost pravděpodobně nebude moc velká.
Networking, doporučení
Velmi dobrým způsobem získávání klientů, získávání kontaktů, může být networking. Networkingové akce jsou pořádány snad ve všech větších městech a může to být opravdu super. Obvykle to funguje tak, že má každý z účastníků 5 – 10 minut na představení své firmy, představení toho, co dělá a potom následuje samotná networkingová část, kde si povídáte s dalšími účastníky a předáváte si kontakty a domlouváte schůzky. Je důležité pečlivě vybírat, kam se vydáte.
Mé oblíbené téma, znejte svůj trh, znejte svého ideálního klienta a pečlivě si vyberte, na které networkingové akce půjdete, protože ne vždycky tam potkáte ten segment lidí, se kterým můžete dělat nějaký byznys. Mě se stalo na několika mých networkingových akcí, že jsem udělal svou prezentaci a v části, kde si lidé povídají a navazují kontakty, za mnou přišlo hodně lidí a domluvilo si schůzku a já jsem si říkal ,,Wow, to je super, asi jsem udělal vážně dobrý dojem.” Jenže na těch schůzkách se ukázalo, že ti lidé neměli žádný zájem dělat se mnou byznys, neměli žádný zájem o moje služby, ale pokusili se mi prodat nějaké svoje zboží. Jasně, to je přirozené, ale bohužel ty nabídky neměli žádnou souvislost se mnou, žádnou souvislost s mým podnikáním, byly úplně nezacílené a pro mě mnohdy některé z nabídek byly velmi…umm.. překvapivé.
Co se týče doporučení, to bylo, je a asi vždy bude tím nejlepším marketingem. Doporučení od někoho, komu věříme tedy. Pravděpodobně to bude někdo z našich sociálních kruhů, ale nemjusí se to na ně omezovat. Platí to totiž i například pro spolupráci s influencery. Ano, ikdyž je osobně neznáme. Ale funguje zde onen princip “toho člověka už jsem někde viděl, sledují jej spousty lidí, mají tedy asi důvod, asi ví, co dělá”. Proto mnohdy firmy vynakládají na spolupráci s influencery spousty peněz. A opakují to, protože to funguje. Samozřejmě, musíte rozumět svému cílovému publiku, abyste věděli, se kterým influencerem budou souznít. Jak stále opakujeme, znát své klienty je naprosto zásadní.
Online marketing
Dalším bodem a pravděpodobně pro většinu z nás nejefektivnějším, je online marketing. Myslím nejefektivnějším mimo osobní doporučení, které je a asi vždy bude nejlepší, ale abyste získávali doporučení, musíte být na jisté úrovni, na začátku žádná doporučení mít nebudete. O digitálním marketingu a jeho variantách si přečtěte v našem článku Co je optimalizace pro vyhledávače.
Ano, my v Digital Flow SEO používáme převážne optimalizaci pro vyhledávače, abychom našim klientům zajistili stabilní přísun nových zákazníků. A slovo stabilní je důležité, protože dokud váš byznys nebude mít stabilní přísun nových klientů, nebudete pravděpodobně spát klidně. Sami o tom lecos víme… A pravda o doporučení je taková, že je to skvělý způsob, ale většina podniků se na něj spoléhat nemůže. Ne jako na hlavní zdroj prodejů. Proč? Většinou počet doporučení totiž tak vysoký. Jejich síla je v něčem jiném a sice v konverzích.
Nemáme na to žádná čísla (ale vsadili bychom se, že chvíle hledání na internetu by nějaká data zajistila), ale nepochybujeme o tom, že jestliže bychom porovnali kolik potenciálních klientů přicházejících na doporučení se doopravdy stane vašimi klienty v porovnání s potenciálními klienty přicházejícími z jiné formy marketingu, byla by čísla z doporučení dramaticky vyšší.
Online marketing má tu výhodu, že můžete vše měřit a sledovat, často v reálném čase. Kolik lidí navštíví vaše webové stránky, kolik lidí klikne na vaši PPC reklamu, kolik z nich vám zavolá, nebo vyplní online formulář… Snadno pak zjistíte, kolik z nich se stalo vašimi klienty a spočítáte si, kolik potřebujete návštěv, abyste získali takový počet nových zákazníků za měsíc, jaký potřebujete.
SEO
Takže naším hlavním nástrojem je SEO, jak zjistíte, když kliknete například na tento odkaz. Optimalizujeme stránky našich klientů tak, aby se umisťovaly na předních pozicích Googlu (obvykle se mluví o Goglu, protože je suverénně největší, ale přivádíme návštěvy i z DuckDuckGo, Yandexu, Seznamu a dalších internetových vyhledávačů) a přiváděly relevantní návštěvníky, kteří se budou stávat reálnými zákazníky.
Největší výhodou SEO je jeho efektivita. Jakmile se vaše stránky začnou umisťovat na předních příčkách vyhledávače na dobrá klíčová slova, začnete mít pravidelný přísun potenciálních zákazníků 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. SEO pro vás bude pracovat stále, zatímco vy se můžete soustředit na budování samotného byznysu. Nemusíte trávit drahocenný čas networkingem a podobně.
Další výhodou, respektive ono to spadá stále pod efektivitu je, že pokud vyberete správní klíčová slova (nemůžeme to zopakovat dostatečně často – výběr dobrých klíčových slov je zásadní), tak SEO bude přivádět přesně ty návštěvníky, kteří hledají přesně to, co vy nabízíte. A není to tak, že byste jim vy obrazně řečeno ukazovali billboard u cesty, ale oni sami vás aktivně hledají. V tom je, jak sami chápete, podstatný rozdíl.
Nevýhodou SEO je, že je to strategie dlouhodobého charakteru. Zkrátka než vám začneme reálně přivádět návštěvníky na ta opravdu dobrá klíčová slova, potrvá to nějaký čas. Obvykle v řádu měsíců. Internetový marketing zkrátka někdy vyžaduje dávku trpělivosti.
PPC
Reklama pay per click, tedy princip zaplaťte za klik. Například Google AdWords, Sklik od Seznamu, nebo i Facebook. Jednoduchým způsobem si vytvoříte reklamu (výše uvedené platformy vás povedou za ruku, není to složité) a v podstatě přihazujete na to, jestli se reklama zobrazí vám, nebo vaší konkurenci. Například Google AdWords si můžete povšimnout nahoře a dole na stránce s výsledky vyhledávání. Zadejte do Googlu dotaz a až se objeví výsledky, nahoře a dole se vám mimo klasických organických výsledků vyhledávání zobrazí odkazy, které suce vypadají podobně, ale jsou označeny drobnými písmenky Ad, tedy reklama.
Jednoznačnou výhodou PPC reklam je, že mohou začít fungovat prakticky okamžitě. A mohou fungovat výborně. Důležité je dobře napsat copy, tedy samotný text a dobré zacílení. Nevýhodou naopak je, že na ně kliká podstatně méně lidí, než na organické výsledky a obvykle nemají tak dobrý konverzní poměr, jako výsledky organické (obecná fakta, snadno dohledatelná na internetu). Kdo z nách chodí na internet, aby klikal na reklamy.
Sociální sítě
Cílená a aktivní přítomnost na sociálních sítích může vaší firmě pomoci jednak se získáváním zákazníků a jednak s budováním vašeho brandu. Obojí je užitečné a investice do kvalitní marketingové strategie na sociálních sítích může být velmi výdělečná. Samozřejmě, pro někoho bude pracovat lépe a pro jiného hůře. Jako ostatně všechno. Předpokladem dobrých výsledků je, jako v každé kampani, mít dobře zpracovaného avatara. Vědět, kdo je váš zákazník a kde jej najít.
Email marketing
V email marketingu jde o to, vytvořit si seznam, takzvaný “list”. Jedná se o seznam lidí, ve formě jejich emailových adres, kteří se zajímají o určitou problematiku a svou emailovou adresu vám dobrovolně poskytli a udělili souhlas se zasíláním informací. Seznam pěti takových jednotlivců pro vás pravděpodobně mnoho neudělá, ale budete-li jich mít stovky anebo i desítky tisíc, bude to pro vás nejspíš finančně velmi zajímavé. Můžete jim posílat různé zajímavosti z vašeho oboru či rovnou nabídky. Než začnete svůj “list” budovat, seznamte se s aktuální legislativou, protože orgány Evropské unie jsou velmi protekcionistické směrem k zákazníkům a zasílání byznys emailů je velmi resktriktivně upraveno. Práce s listem rovněž vyžaduje jistou finesu abyste jej takzvaně “nespálili”, tedy nezahltili, což mívá za následek masivní odliv lidí z vašeho cenného “listu”.
Kombinace několika marketingových kanálů
Existují skvěle prosperující firmy, které používají jen jeden marketingový kanál a stejně tak firmy, které přísahají na vícero kanálů. STejně jako ve většině věcí, nahoru nevede pouze jedna cesta. Často budete muset metodou pokus omyl zjistit, co bude fungovat právě pro vás. A samozřejmě, pak je zde osvědčená strategie, platná v jakomkoliv odvětví – podívejte se, co dělají kapitáni průmyslu, leadeři vašeho odvětví. Pokud jsou v byznyse dlouho a úspěšní, je pravděpodobné, že už většinu kanálů vyzkoušeli a prošlapali cestu ostatním. Takže proč se neinspirovat u těch, kteří jsou na cestě dál než vy a už vědí co dělají.
Z vlastní zkušenosti víme, že častou kombinací je SEO a PPC. Například není špatný nápad začít dělat SEO a PPC si platit do doby, než se jehi výsledky začnou reálně projevovat.
Závěr
Pokud máte stránky a jiné weby na vás odkazují, je to v jistém smyslu také doporučení. Pokud například vytvořím link na naši stránku o našich službách v Českých Budějovicích https://digitalflowseo.com/ceske-budejovice/, je to jako bych dal doporučení. Doporučujeme vám kam kliknout, kam se obrátit.
Právě teď pravděpodobně někdo hledá vás, nejspíš někdo hledá vaší službu, váš výrobek. A neobjíždí město aby se podíval na prestižní lokace, aby se podíval co je kde za kamenný obchod, nehledá v kupě starých časopisů, aby se podíval kde vlastně viděl vaši reklamu, skrytou na straně 73 a upřímně řečeno, dnes už pravděpodobně ani nevolá kamarádům a známým, aby se zeptal na doporučení. Dnes většina z nás má v jedné ruce šálek kávy, v druhé mobilní telefon a zadá vyhledávací frázi, zadá vyhledávací klíčové slovo a vybere si jeden z výsledků na 1. straně Googlu. A pokud nenajde na 1. straně vás, najde tam vaše konkurenty.
Ale dobrou zprávou je, že na online marketing nepotřebujete takový rozpočet, jako na kolonizaci Marsu. Takže závěr: Dělejte networking, získávejte doporučení a pracujte a staňte se mistry svého online marketingu.