Kde hledat nové klienty

Abychom jako podnikatelé přežili, potřebujeme v zásadě 2 věci: Potřebujeme nové klienty, a potřebujeme přinášet výsledky stávajícím klientům. A neuškodí získávat doporučení. Zásadní je samozřejmě špičkový produkt, ale všichni jsme zažili situaci, kdy jsme konečně objevili špičkový, skvělý chléb v pekárně za rohem, kdy jsme objevili vtipný seriál, kdy jsme objevili skvělý časopis, a v momentě, kdy jsme si libovali jak je super, že ještě někdo produkuje, vyrábí takovou věc, s důrazem na kvalitu, tak tu věc přestali vyrábět. A my si říkáme ,,Jak je možné, že jediná věc v tom segmentu, která se dala používat, se přestala vyrábět. Nepřesvědčili dost lidí.

Dobrý den, já jsem Daniel Bumba z Digital Flow SEO, my se zabýváme tím, že pomáháme klientům růst, tím, že přivádíme klienty na jejich webové stránky.

Živá voda našeho podnikání – kde získávat nové zákazníky

Tématem dnešního videa je živá voda našeho podnikání, živá voda našeho byznysu, noví klienti.

Spokojený klient vás pravděpodobně doporučí dál, a je pravděpodobné, že s vámi udělá byznys znovu. Revoluční myšlenka, já vím. Koho by napadlo že by spokojení klienti mohou mít nějakou souvislost s naším podnikáním. Ale ta idea je, že byznys stojí na nových klientech. Jak je získávat?

Umístění provozovny a tradiční marketingové kanály

V tradičním podnikání je jeden ze způsobů umístit provozovnu na prestižní adresu, na dobrou adresu. Jenomže abyste umístili vaši pobočku na prestižní adresu, budete muset potřebovat rozpočet jako na kolonizaci Marsu. A zatímco fyzická adresa vaší lokace byla a je stále velmi důležitá pro retail, fyzické obchody a pro prodej, pro maloobchod, tak pro online podnikání, pro online obchody už tolik ne. Dalším způsobem může být tradiční marketing – rádio, televize, tradiční tištěná média. To může být skvělé, ale problémem je, že vás to bude stát jednu ledvinu a pokud už nemáte vybudovanou silnou značku, tak ta návratnost pravděpodobně nebude moc velká.

Networking, doporučení

Velmi dobrým způsobem získávání klientů, získávání kontaktů, může být networking. Networkingové akce jsou pořádány snad ve všech větších městech a může to být opravdu super. Obvykle to funguje tak, že má každý z účastníků 5 – 10 minut na představení své firmy,  představení toho, co dělá a potom následuje samotná networkingová část, kde si povídáte s dalšími účastníky a předáváte si kontakty a domlouváte schůzky. Je důležité pečlivě vybírat, kam se vydáte.

Mé oblíbené téma, znejte svůj trh, znejte svého ideálního klienta a pečlivě si vyberte, na které networkingové akce půjdete, protože ne vždycky tam potkáte ten segment lidí, se kterým můžete dělat nějaký byznys. Mě se stalo na několika mých networkingových akcí, že jsem udělal svou prezentaci a v části, kde si lidé povídají a navazují kontakty, za mnou přišlo hodně lidí a domluvilo si schůzku a já jsem si říkal ,,Wow, to je super, asi jsem udělal vážně dobrý dojem.” Jenže na těch schůzkách se ukázalo, že ti lidé neměli žádný zájem dělat se mnou byznys, neměli žádný zájem o moje služby, ale pokusili se mi prodat nějaké svoje zboží. Jasně, to je přirozené, ale bohužel ty nabídky neměli žádnou souvislost se mnou, žádnou souvislost s mým podnikáním, byly úplně nezacílené a  pro mě mnohdy některé z nabídek byly velmi…umm.. překvapivé.

Online marketing

Dalším bodem a pravděpodobně pro většinu z nás nejefektivnějším, je online marketing. Myslím nejefektivnějším mimo osobní doporučení, které je a asi vždy bude nejlepší, ale abyste získávali doporučení, musíte být na jisté úrovni, na začátku žádná doporučení mít nebudete.

Právě teď pravděpodobně někdo hledá vás, nejspíš někdo hledá vaší službu, váš výrobek. A neobjíždí město aby se podíval na prestižní lokace, aby se podíval co je kde za kamenný obchod, nehledá v kupě starých časopisů, aby se podíval kde vlastně viděl vaši reklamu, skrytou na straně 73 a upřímně řečeno, dnes už pravděpodobně ani nevolá kamarádům a známým, aby se zeptal na doporučení. Dnes většina z nás má v jedné ruce šálek kávy, v druhé mobilní telefon a zadá vyhledávací frázi, zadá vyhledávací klíčové slovo a vybere si jeden z výsledků na 1. straně Googlu. A pokud nenajde na 1. straně vás, najde tam vaše konkurenty.

Ale dobrou zprávou je, že na online marketing nepotřebujete takový rozpočet, jako na kolonizaci Marsu. Takže závěr: Dělejte networking, získávejte doporučení a pracujte a staňte se mistry svého online marketingu.