Marketing? Ne, díky, to počká až začnu vydělávat.

S podnikáním teprve začínám, za marketing tedy zatím utrácet nechci. S tím začnu až budu vydělávat a budu mít peníze navíc.

Dobrý den, já jsem Daniel Bumba z Digital Flow SEO, my se zabýváme tím, že pomáháme firmám růst tím, že přivádíme zákazníky přímo na jejich webové stránky.

Je marketing investice nebo výdaj?

Z názorem, že „s marketingem začnu až budu vydělávat“, se setkáváme relativně často.

Kdybych měl hádat, tipnul bych si, že jste se v minulosti spálili. Platili jste někomu za online marketing a nemělo to výsledky.

Ten postoj vychází myslím z toho, že považujete marketing za výdaj a ne za investici.

Je to rozšířený názor. Lidé často argumentují tím, že Tesla neinvestovala do marketingu ani dolar… No, pokud se cítíte jako Elon…Ale občas čtete rozhovor s úspěšným podnikatelem, který vybudoval silnou firmu a mimochodem zmíní, že do marketingu neinvestoval ani korunu. Je z toho cítit určitá pýcha…

Jak to tedy je?

Ten postoj jednak to vychází z předpokladu, že marketing je výdaj a nikoliv investice a jednak z přesvědčení, že dobrý produkt se o sebe postará sám.

 

Pouze špatný marketing je výdaj

Výdaj je pouze špatný marketing. Dobrý marketing je investice. A navíc investice s návratností, jakou těžko překonáte. Pojďme se podívat na několik statistik a čísel.

V online marketingu, napříč odvětvími, není výjimečná návratnost více než 100%. Údaj snadno dohledatelný na internetu.

Jaká je návratnost investic do nemovitostí? Já nejsem expert, takže jsem si to dohledal. Podle Forbesu, když se podíváme na investice do nemovitostí v ČR, tak jako nejlepší investice se aktuálně jeví „malý byt v Mostě může investorům vydělat až deset procent, což je nejvíce z celé republiky. Naopak v Praze se výnosnost stejně velkého bytu pohybuje jen kolem tří procent.“

Tedy tři až deset procent je aktuální návratnost investice do nemovitosti v ČR.

Co návratnost do akcií? Podle internetu, okolo 10%. Hmm…

Ale co třeba taková ikona investování, jakou je sám velký Warren Buffet? Jakou asi má on návratnost, obvyklé ROI? V průměru 20%.

Takže 10% v nemovitostech a 20% návratnost v akciích jsou považována za dobré. Respektive – 20% návrtatnost má Warren Buffet, považovaný za ikonu a nejlepšího investora vůbec.

Versus sto procent a více u online marketingu.

 

Dobrý produkt nepotřebuje marketing a postará se o sebe sám. Hmmm…

Tesla nedala do marketingu ani dolar, Ferrari za žádný marketing v tradičním smyslu neplatí… Pokud je váš produkt o tolik lepší než všechno ostatní na trhu, pak to asi platí…

Ovšem.

Podívejme se opět na pár čísel.

96% byznysů zkrachuje do 10 let.

Nevíme přesně, proč těch 96% byznysů zkrachuje. Ale na čem stojí každý byznys jsou prodeje. A všichni víme, že prakticky všechny potíže v byznysu vyřeší cash. Takže si můžeme nejspíš tipnout, že kdyby měli dostatek prodejů tak by nezkrachovali.

Ať už je ten důvod nízkých prodejů jakýkoliv… Obecně, se vlastně jakýkoliv byznys dá rozdělit na 5 částí – Vývoj produktu, Zákaznická podpora, Účetnictví, Prodej, Marketing.

Očividně, všechny části jsou důležité. Ale bez marketingu nemáte prodeje, bez prodejů nemáte cash flow a bez cash flow váš byznys zanikne bez ohledu na to, jak dobrý je váš produkt

Pokud si váš byznys nemůže dovolit zaplatit za získání nového zákazníka, máte vůbec byznys? Jsem přesvědčený, že pokud si nemůžete dovolit zaplatit za získání nového zákazníka, nemáte byznys.

A o tomhle něco vím, protože jsem v té pasti sám byl. Měl jsem z počátku nějaké klienty na doporučení a vždy se někdo na doporučení objevil… A myslel jsem si, že mám byznys, ale to nebyl byznys, to bylo hobby.

Dokud nemáme zajištěný pravidelný a stabilní přísun nových klientů, operujeme na bází štěstí a budíme se ve tři ráno, nevíme odkud přijde náš další klient. Takto se byznys postavit nedá, klienti na doporučení jsou skvělí a je to příjemný bonus, ale nedá se na tom postavit byznys. Firmy, které postavily funkční byznys bez marketingu jsou výjimky. Proto je o nich tak slyšet, protože je to výjimečné.

 

Mám kamarády, kteří otevřeli bar a kavárnu v centru Prahy. Vynikající káva, skvělá vína, dobré ceny, krásný prostor… nedávno museli zavřít nepodařilo se jim přitáhnout dost lidí. Nedaleko jsou podniky s neporovnatelně horším produktem, které fungují úspěšně. S mnohem horším produktem.

Pokud jste podnikatel v čemkoliv – máte restauraci, jste právník, plastický chirurg, fotograf… ve skutečnosti váš byznys je prodej. Pamatuji si na setkání s právníkem, který říkal „jak se opovažujete mluvit o tom co dělám jako o byznyse, já nemám žádný byznys, já pomáhám lidem…“ Ano, to je skvělé, ale kolika lidem pomůžete, když zkrachujete?

Na rozdíl od spousty kolegů z branže, kteří věří, že nejdůležitější částí jakéhokoliv byznysu je marketing, věřím, že nejdůležitější částí byznysu je dobrý produkt. Ale pravdou je, že peníze a přežití vaší firmy nejsou ve vašem produktu, ale v prodejích vašeho produktu.

Myslím si, že si lidé, kteří začínají často neuvědomují jednu věc. Říkají si Já jsem fotograf, mým byznysem je fotografie, ,Já jsem právník, mým byznysem je právo… Ale vaším byznysem je ve skutečnosti prodej. A prodej je tím jednodušší, čím je lepší marketing.