Nejdůležitější marketingový skill, který byste měli ovládnout

Začínám s marketingem pro svou firmu, ale nevím, čím přesně začít, je toho moc. Mám začít PPC reklamou? Mám začít Facebookem? Kde mám začít? Navíc mám plné ruce práce s řízením firmy a nemám čas se učit všechno postupně. Kdybych si měl vybrat 1 skill, který bych měl ovládnout a začít s ním, který by to měl být a proč?

 

Pro ty z vás, kteří upřednostňují psaný text před videem, následuje přepis videa:

 

Dobrý den, já jsem Daniel Bumba z Digital Flow a SEO, my se zabýváme tím, že pomáháme firmám růst, tím že přivádíme klienty na jejich webové stránky. A co je tedy tím základním marketingovým skillem, který byste měli ovládnout a jehož základy byste měli znát?

Copywriting

Na začátku zdůrazním jednu věc – nejsem copywriter a nepokouším se jím být. Naším hlavním pracovním nástrojem v Digital Flow SEO je optimalizace pro vyhledávače. Ale copywriting je něco, co využíváme pokud ne denně, tak pravidelně a často. A pokud se věnujete i jen okrajově marketingu, například pro svou firmu, tak jej pravděpodobně využíváte také.

V tomto videu nebudu učit copywriting, to by ode mne bylo nanejvýš troufalé, protože sám jsem v této oblasti přinejlepším poučený amatér. Ale rád bych vysvětlil, proč si myslím, že je to základní marketingový skil, proč si myslím že je dobré mu rozumět a chápat jej. A na konci videa vám doporučím několik dobrých knih, ze kterých si myslím že je dobré vycházet.

Proč je tedy copywriting podle mě základní marketingový sklil?

Copywriting není to, co si většina lidí myslí že to je – není to psaní květnatě, není to popisovat sáhodlouhé pasáže jako Čapek, není to voda zurčí, klokotá, bublá, hraje jako varhany, zpívá jako balalajka. Ve skutečnosti většina spisovatelů není dobrými copywritery. Vzpomeňme si na Hemingwaye, který to zkoušel. A ten důvod je v tom, že spisovatelé mají snahu se předvádět, mají snahu ukazovat jak dobře píší, jaké umí obraty, ale to je v rozporu se vším co copywriting je a v podstatě v rozporu se vším, co je online marketing.

Není to o vás. Je mi líto že vám to musím říct, ale nikoho nezajímá, jak dobře umíte psát.

 A pokud to tedy není psát jako Dostojevskij, co to tedy je?

Copywriting je prodej pomocí slov, je to ovlivňování čtenáře, obvykle za účelem prodeje.

Ale nemusí to být nutně jenom psaní textu na váš web, může to být psaní emailu, může to být prosazování vašeho nápadu a obvykle je to nějaká forma prodeje, ale jak víte, prodej je všechno. V našem kontextu to budou především texty na internetových stránkách, které máme většinou za účelem prodeje, jako ostatně celý byznys. Vaše copy, neboli obsah, by mělo být relevantní. Například pokud máme stránku naší pobočky v Českých Budějovicích, jako například zde, měl by text být relevantní k našemu řemeslu a místu. To dá rozum, zatím tedy nic překvapivého.

Proč je copywriting důležitý? Protože prodává a vydělává peníze.

Většinou je dobrým nápadem, pokud potřebujete copy, najmout si profesionála.  Ale ne vždy.

Jedna z chyb jakou copywriter může udělat je, že dostatečně nezná produkt nebo službu o které píše a na tom textu je to znát.

Nikdo nerozumí vašemu byznysu, vašemu produktu, vaší službě lépe než vy sami a proto často bývá dobrým nápadem, naučit se dobře základy copywritingu a napsat si to copy sám, protože lidé mají snahu nechat se spíše ovlivnit někým, když cítí, že ten člověk ví o čem píše a o čem mluví, když doopravdy věří tomu, že jeho produkt, jeho služba těm lidem ulehčí život.

Nesnažte se ve svém textu být přespříliš chytří, nesnažte se být za každou cenu originální, myslete na to, že ta myšlenka, ta idea je důležitější, než forma toho sdělení. Jak říká můj kamarád, který narozdíl ode mne copywriter je – nesnažte se psát chytře. Pište tak, abyste prodávali.

Nesnažte se psát chytře. Pište tak, abyste prodávali.

To sdělení by mělo být v zásadě jednoduché, nesnažte se o květomluvu, nesnažte se ukazovat kolik znáte cizích slov, v zásadě mluvte tak, jako byste mluvili ke kamarádovi. Ponechte věci jednoduché, nekomplikujte život sobě, ani těm co to budou číst.

Jak se pozná dobré copy? Jak se pozná dobrý text? V zásadě jen podle toho, že konvertuje, podle toho, že prodává. Můžete mít sebelepší reklamu, která vyhraje spousty cen za umělecký dojem, můžete mít sebelepší text, ale k čemu vám to je, když to nekonvertuje, k čemu je vám taková reklama, která vám nevydělá peníze?

A to je obecně jediné kritérium pro jakýkoliv marketing. Vydělává vám peníze, nebo ne?

Superdůležité je vědět, ke komu mluvíte, kdo je vaše publikum, kdo je váš takzvaný ,,avatar“. Kolik je mu let, čím se živí, jakým jezdí autem, kde žije a tak dále. Tohle je hodně důležitá věc, já na to udělám zvláštní video, protože to je základ nejen copywritingu, ale i celého online marketingu obecně. V tuto chvíli si vystačíme s tím, že musíte vědět, ke komu mluvíte, jaké jsou jeho potřeby, co chce, jaký má problém, se kterým mu můžete pomoct. Schopnost mluvit k vašemu publiku tak, aby jim bylo jasné že jim rozumíte, je klíčová.

Není také od věci, pokud se rozhodnete se psát copy naučit, získat alespoň základní přehled o tom, jak funguje SEO. Minimálně po vědomí o klíčových slovech vám bude velmi užitečné. Jak nepsat texty, které budou “přeoptimalizované”, vědět jak vzít úvahu vyhledávanost klíčových slov, jejich obtížnost… Všechno užitečné detaily, které ve výsledku znamenají rozdíl.

Důležitý princip, kterým byste měli dýchat je ,“váš byznys, bohužel, nikoho nezajímá“.

Mluvte o tom, co je v tom pro ně. Dát si na hlavní stranu nebo landing page vašeho webu sáhodlouhé pojednání o tom, jak jste začínali, bylo to těžké, kolik jste překonali útrap a kolik jste později vyhráli různých cen obvykle není ten nejlepší nápad.

Ne moc lidí se po ránu probudí a řekne si ,,Hmm, to by mě zajímalo kolik pan XY asi vyhrál cen a jaké měl útrapy jak založit svůj byznys“. Ne, většina lidí na váš web příjde proto, že mají nějaký problém, něco hledají, něco potřebují, něco chtějí.

Důležité je jít v tom uvažování co vaši potenciální klienti, potenciální zákazníci potřebují trochu dál, jít troch hlouběji. Nikdo nepotřebuje právníka, nikdo nepotřebuje plastického chirurga, nikdo nepotřebuje experta na online marketing.

Chtějí ten pocit, který jim pomůžete zprostředkovat. A co je ten pocit? To je různé, to musíte identifikovat. Ale jistě víte, nebo jste slyšeli, že většina našich rozhodnutí, zejména těch nákupních je činěna emocionálně.

Všichni to víme, nebo si myslíme, že to víme, ale zároveň si myslíme, že zrovna my jsme ti… ne ne ne všichni ostatní se rozhodují emocemi, ale já ne, já se rozhoduji racionálně. Vážně?

Možná si říkáte ,,já ne, já netoužím po rudém ferrari, já naopak chci šedou octavii“, ale to není nutně racionální rozhodnutí. Zamyslete se nad tím, jestli náhodou tenhle váš postoj není ovlivněn tím, že podvědomě přemýšlíte o tom, co by tomu řekla vaše sociální skupina, co by řekli sousedé na to že najednou máte supersport, jak by to ovlivnilo váš status a vaše aktuální postavení ve vaší sociální skupině?

A samozřejmě nic není sto-procentní, protože všichni jsme asi slyšeli že Warren Buffet stále jezdí okopanou Corollou a Jeff Bezos jezdil starou Hondou Accord ještě v době, kdy už byl milionářem.

Ale obecně většina našich rozhodnutí je podvědomě řízena statusem, obvykle snahou uchovat nebo zvýšit si status.

Zamyslete se nad tím co chcete vy sami. Kdybych si mohl tipnout, tipnul bych si, že tam bude něco v tom smyslu, že chcete být úspěšný v tom, co děláte, chcete mít respekt, možná chcete trochu slavní, nebo známí a chcete být užiteční vašim blízkým. Všiměte si, že tam není nic o tom, že byste potřebovali experta na online marketing, nebo auto jisté značky a jisté barvy.

Hrajte na emoce a nebuďte nudní (© Seth Godin).

Začínejte empatií, to je vlastně nejpodceňovanější skill nejen v marketingu, ale i byznyse, vyjednávání a v životě obecně.

Lidé si často pletou empatii s… Ale empatie není dělat ,,Á, to je tak zajímavé co říkáte pane inženýre…“. Ne, to není empatie, to je nesmysl. Empatie je rozumět druhému, chápat jeho stanovisko a všiměte si prosím, že neříkám ,,souhlasit“, říkám ,,rozumět“ – důležitý rozdíl.

Abyste mohli svým copy, svým textem někoho ovlivnit, abyste mohli ovlivnit jeho nákupní rozhodnutí, potřebujete mu rozumět. Lidé se nechají spíše ovlivnit tehdy, když cítí, že jim rozumíte, že chápete jejich postoj, jejich situaci. To je obecně jedna z nejzákladnějších lidských potřeb vůbec – potřeba cítit, že mi někdo rozumí.

Opět, já nejsem copywriter, nepokouším se jím být a smysl tohoto videa není v tom učit někoho copywriting, chci jen vysvětlit, proč jej považuji za důležitý marketingový skill. 

Na konec bych rád doporučil 2 knihy od lidí, kteří na rozdíl ode mě copywritery jsou. Ta první kniha se jmenuje ,,The Art of the Click” od Glena Fishera, který pochází z Anglie. Je to dobrá kniha, zejména když začínáte, je plná základních principů a je to dobrý zdroj na začátek.

Druhá kniha se jmenuje ,,7 Figure Marketing Copy“ od Seana Voslera, který není profesí copywriter, ale digital marketer. Napsal toho ale hodně a velmi úspěšně. Takže tyto 2 knihy doporučuji, ta druhá je spíše o konkrétnějších věcech.

Odkazy jsou v popisku videa.

Rozsáhlý článek o SEO: https://digitalflowseo.com/co-je-optimalizace-pro-vyhledavace/

Zde jsou slíbené odkazy na knihy z videa. Opět připomínám, že to nejsou affiliate linky a pokud si knihy koupíte, nemám z toho žádný zisk, výhodu, benefit, nic. Když o tom teď vlastně tak přemýšlím… No nic. Třeba z toho budu mít dobrý pocit :).

– The Art of the Click: How to Harness the Power of Direct-Response Copywriting and Make More Sales od Glena Fishera: https://www.amazon.com/Art-Click-Harness-Direct-Response-Copywriting/dp/0857196944

– 7 Figure Marketing Copy od Seana Voslera: https://www.amazon.com/PROOF-Sean-Vosler-7-Figure-Marketing/dp/B07TMRSD93