Největší nesmysl o marketingu a podnikání

Když budu mít dobrý produkt, zákazníci mě najdou a přijdou sami

Přál bych vám, aby to tak ve vašem případě bylo, opravdu ano. Ale bohužel, zkušenosti říkají opak. Nejspíš vás nenajdou a nepřijdou. Anebo vás nakonec možná najdou a přijdou, ale jak dlouho chcete čekat? A především – jak dlouho si můžete dovolit čekat?

Pravda – mít nejlepší produkt je a vždy bude ten nejlepší marketing

Skvělý produkt v dlouhodobém horizontu vždy porazí dobrý marketing.

Nezapomínejme co je to hlavní, abychom pro samý strom nepřestali vidět les – hlavní je produkt, ne marketing. Ale pokud vaše konkurence s dobrým marketingem má také dobrý, nebo alespoň slušný produkt, tak nepřežijete. V krátkodobém horizontu může lepší  marketing s horším produktem vyhrát, ale dlouhodobě většinou ne.

Potíž je v tom, že jakkoliv skvělý je váš produkt či služba, musíte nějak přežít období, než se o vás lidé dozví. A pokud je váš produkt opravdu tak dobrý, tak lidé si o něm řeknou, reference fungují spolehlivě. Ale do té doby, než se vytvoří tato vaše dobrá pověst, za vámi sám od sebe nikdo nepřijde. Jak by se o vás dozvěděl? A než se dostanete do bodu, kdy se vaše reputace rozšíří natolik, že vaše zakázky narostou exponenciálně, budete bez zákazníků. A vaše konkurence s horším produktem ale slušným marketingem bude celou tu dobu růst. A pak už pro vás může být pozdě. Podstatou byznysu je přivádět klienty, generovat zisk a růst. A když nemáte zákazníky, nemáte žádny byznys.

Reputace je všechno

Než si vybudujete jméno, chvíli to trvá, obvykle roky. Když budete mít dobrý produkt a vydržíte roky, vybudujete si brand. A pak už třeba ani nebudete poztřebovat někoho jako jsem já, aby vám přiváděl zákazníky. Máme klienta, jehož brand, jehož jméno vyhledává na googlu půl milionu lidí měsíčně. Žádné klíčové slovo v jejich oboru se takové vyhledávanosti ani neblíží. Ale je to proto, že jsou v byznyse 20 let. Proč s námi tedy vůbec pracují? Protože jim přivádíme každý měsíc stovky tisíc návštěvníků na klíčová slova mimo jejich brand, protože jsou chytří, chtějí růst.

Teprve začínám, do marketingu začnu investovat až se byznys rozjede

Setkáváme se s majiteli byznysů, kteří řeknou, že zatím se teprve rozjíždějí a do marketingu budou investovat až budou mít vyšší zisk a budou si to moci dovolit. Ale je to vlastně naopak. Jak chcete zvýšit prodeje, když nebudete mít komu prodávat? Jak vás mají ti zákazníci najít? V momentě, kdy budete mít tak silnou značku, že k vám budou lidé přicházet sami a čekat ve frontě, potom nebudete marketing potřebovat. Ale pokud chcete růst, budete do něj pravděpodobně chtít investovat i tak. A růst chcete, protože v přírodě co neroste, to co? Pomalu umírá.