grafika reprezentující komplexnost internetového marketingu

Několik čísel o SEO

Optimalizace pro vyhledávače (SEO) je jednou z nejefektivnějších online marketingových strategií. Zároveň je ale jednou z nejnepochopenějších. Zde je několik náhodně seřazených (a podle nás pozoruhodných) faktů.

obrázek znázorňující jednotlivé kroky vedoucí k optimalizaci webových stránek

  • 91,5%. Podíl provozu (traffic), který získají stránky, umístěné na první straně Googlu. (Chitika) Otřepané pořekadlo říká, že nejlepší místo, kam ukrýt mrtvé tělo, je druhá strana Googlu. Nejste-li na první straně Googlu, připravujete se o možnost získat 91,5% zákazníků, kteří hledají vaše zboží či služby. Jen tak.

 

  • 32,5%. Průměrný podíl z návštěv (trafficu), jaký získá stránka na první pozici v Googlu. (Chitika) To znamená, že z každé stovky lidí, kteří vyhledají klíčové slovo, na které jste na prvním místě, získáte 32 návštěv svého webu. Je to spíše konzervativní odhad a místně definovaná klíčová slova (například “zubař Praha” nebo “optimalizace stránek v Praze”) obvykle získávají kolem 40%.

 

  • Tolikrát je vyšší šance, že získáte návštěvnost prostřednictvím SEO, než PPC (Jumpshot/Moz). Průměrná CTR (click through rate – procento lidí, kteří vidí odkaz na vaši stránku a kliknou na něj) je u placené reklamy asi 1,63%, zatímco u výsledků organického vyhledávání (SEO) je to asi 32,5%. Na každou jednu osobu, která klikne na vaši PPC reklamu, připadá 20 osob, které kliknou na první odkaz ve výsledcích vyhledávání. (Chitika)

 graf znázorňující propojenost jednotlivých komponentů webových stránek v SEO

  • 65 miliard amerických dolarů. Tolik utratily firmy za SEO v roce 2016 (Borrell Associates)

 

  • 72, milliard amerických dolarů. Tolik se odhadem chystají utratit firmy ve Spojených státech za SEO v roce 2018. Odhady na rok 2020 hovoří o 79 miliardách dolarů (Borrell Associates). Optimalizace pro vyhledávače je velký a rychle rostoucí průmysl. S technologickou vyspělostí našeho světa vzrůstá i potřeba být a především zůstávat vpředu. A nesmíme zapomínat ani na růst provozu ze sociálních sítí.

 

  • 18%. Tolik místních vyhledávání na mobilních telefonech vedlo k nákupu v témž dni (Google/Ipsos MediaCT/Purchased). Hlasové vyhledávání se stává čím dál populárnějším. Týká se to samozřejmě především anglicky mluvících zemí, ale i tak tvoří hlasové vyhledávání 20% všech vyhledávacích dotazů (Search Engine People). Optimalizace stránek pro hlasové vyhledávání bude nabývat na významu. Nedávné aktualizace Googlu, jako například ta, která umožňuje Google asistentovi najít a doporučit místní služby, významně zvyšují CTR ( click through rate – procento lidí, kteří vidí odkaz na vaši stránku a kliknou na něj) a konverzní poměr. Jestliže vás téma zajímá, navštivtě Digital Flow SEO.

 

  • 4 z 5. Počet uživatelů, kteří pravidelně používají internetové vyhledávače k nalezení místně definovaných informací (například “restaurace poblíž mne”) (Google/IsposMediaCT/Purchased). Podle nás se opět jedná o konzervativní číslo a skutečný podíl odhadujeme na 85-90%.

 

  • 5000,- amerických dolarů. Tolik utrácí většina firem v USA za SEO každý měsíc (Moz). Kompetitivní klíčová slova je prostě obtížnější/nákladnější posunout. V některých případech to může trvat i déle než jeden rok. Na druhou stranu, šance že na první straně zůstanete i poté, co vaše SEO agentura kampaň dokončí, je poměrně vysoká.