Proč je SEO dobré pro všechno

Jeden z nejrozšířenějších omylů o SEO je, že optimalizace stránek pro vyhledávače je přinejlepším nutné zlo. Že přijde někdo, kdo přepíše vaše texty tak, že nebudou k přečtení a zároveň váš web za pomocí prapodivných triků změní tak, že bude fungovat podivně, bude-li ještě web po zásahu toho člověka vůbec fungovat. Zkrátka že váš web předělá k nepoznání a uživatelská zkušenost půjde do kopru. Ale upřímně řečeno, výše uvedené se vám stane pouze tehdy, aplikujete-li opravdu špatné SEO.

Dobrý den, já jsem Daniel Bumba z Digital Flow SEO, my se zabýváme tím, že pomáháme firmám růst, tím, že přivádíme klienty na jejich webové stránky.

Co chce Google a co chceme my

První věc, kterou bychom si měli uvědomit, je, že Google se snaží naučit svůj algoritmus přemýšlet jako člověk.  A to je v podstatě vše, protože když optimalizujete svůj web pro Google, je web optimalizovaný i pro lidi, ale protože by toto video bylo příliš krátké, tak já to trochu rozvedu.

Jestliže se Googlu bude líbit to, co na váš web dáte, bude se to pravděpodobně líbit i vašim návštěvníkům. Když totiž uděláte SEO správně, tak výsledkem bude nejen to, že se váš web umístí vysoko v Googlu, ale bude to mít dominový efekt, který ovlivní více aspektů vašeho byznysu.

Přemýšlet co Google chce je ve skutečnosti vynikající ideové východisko pro vaši dlouhodobou SEO strategii. Znepokojují vás Google core updaty? Nevíte, co váš web ponoří do bezedných hlubin internetu příště? Přemýšlejme v kontextu co je vlastně cílem Googlu, čeho chce dosáhnout a co se projevuje neustálými změnami v SERP (Search Engine Result Page – výsledky vyhledávání).

Google je nejnavštěvovanější internetová stránka. Je to také internetový vyhledávač, který chce nabízet návštěvníkům co nejlepší výsledky na jejich vyhledávací dotazy. Pokud to dělat nebude, uživatelé budou ze zvědavosti zkoušet jiné vyhledávače a postupně pak budou odcházet. Takže musí nabízet nejlepší výsledky, aby si udržel majoritu na trhu.

Proto neustále mění a vylepšuje své algoritmy, protože nechce, aby strana jedna byla zahlcena spamem a odpadem. Musíme dát Googlu kredit za to, že se jim to často daří. Respektive momentálně se jim to asi daří nejlépe na světě. Porozumět tomu, co lidé totiž doopravdy hledají, když zadají zdánlivě banální dotaz, totiž není vůbec jednoduché (což jsme zjistili všichni, kdo jsme dostali web na první pozici na zdánlivě skvělé klíčové slovo abychom následně zjistili, že vůbec nekonvertuje). To je v tomto kontextu vše, čím se zabývají.

Zároveň je to společnost, prodávající reklamu. Takže zájmem Googlu není abyste měli skvělé SEO, ale abyste si od nich koupili PPC reklamu. Často zapomínáme na to, že Google není internet. Je to v zásadě další internetová stránka. Internetové stránky vznikají obecně s cílem generovat zisk, bavíme – li se o stránkách firemních, jako jsou například tyto.

Nejlepší dlouhodobá SEO strategie – teorie

Protože Google vydává obvykle několikrát do roka takzvané “core updates”, většina SEO komunity je vždy roztřesená z toho, co ten který update přinese a kam se jejich weby propadnou tentokrát.

Jde ale Googlu skutečně o to, potopit váš web a poslat tak váš byznys do insolvence? Nemyslíme. Jak jsme si řekli výše, jde jim o to, aby na straně jedna byly výsledky, které tam uživatelé chtějí najít a které jim budou užitečné. To je kostra byznys strategie Googlu v kostce, jakmile toto nebude mít, je v insolvenci Google sám.

Měli byste tedy panikařit s každým oznámeným updatem? Ovšemže ne. A měli byste měnit svůj web pokaždé, když Google oznámí novou “feature”, jakou je například “knowledge graph”? Vlastně ne. Se znalostí výše uvedeného nemůžeme dojít k jinému závěru než k tomu, že jedinou dlouhodobě udržitelnou strategií je mít co nejkvalitnější web a obsah. Technikálie ponechme stranou, protože najmout si někoho, kdo vám odladí rychlost webu a optimalizuje jej pro mobilní zařízení vám zabere pár minut a nijak vás to nezatíží. Důležitý je tedy obsah, to je jádro vašeho webu. Měli byste se také snažit “být tím, čím se jevíte býti”, tedy váš obsah by měl korespondovat s vašimi meta titulky, URL apod. Jestliže napříkad máme v URL a meta titulku SEO České Budějovice, neměl by obsah být o SEO nebo čemkoliv jiném v Praze apod.

Teoreticky je to tedy jednoduché – mějte co nejlepší obsah a technicky odladěný web a zbytek se o sebe postará sám. Nebo ne?

V praxi se celkem často stává, že kvalitní weby jsou core updatem potopeny hluboko do zapomnění a na stranu jedna se dostanou podivné stránky. To zcela jistě není nic, co by chtěl Google a zcela jistě to nechtějí ani uživatelé. Jen algoritmy vyhledávače prostě jen nejsou tam, kde je chceme mít. Ale z dlouhodobého hlediska se strategií co nejlepšího obsahu nemůžete prohrát. To by prostě nedávalo žádný smysl.

Takže myslete na vaše uživatele, čtenáře, zákazníky. Pokud budete dělat vše pro ně, jste na dobré cestě. To je ale samozřejmě ideový základ, teorie chcete-li. V praxi stále samozřejmě musíme myslet na to aby byl web nejen technicky plně funkční, ale aby dobře vypadal, byl přehledný, rychlý, obsahoval vaše důležitá klíčová slova – zkrátka to, co si konvenčně představíme pod pojmem optimalizace pro internetové vyhledávače.

 

A nyní trochu praxe…

Klíčová slova a struktura webových stránek

Začněme od klíčových slov. Tím, že budete uvažovat v termínech, v klíčových slovech, tím uvažujete jako vaši klienti a mezi řádky bude znát, že mluvíte k nim, bude znát, že víte o čem mluvíte. Texty na vašich stránkáchg budou mluvit přímo k vašim ideálním klientům. Tím, že stavíte váš web tak, aby měl jasnou logickou strukturu pro Google, tím stavíte web, který je jasně strukturovaný a přehledný pro návštěvníky. Jednotlivá menu, zpětné odkazy pro linkování stránek, to všechno vytváří jasně definovaný, čistý obsah, který je nematoucí a jasný. Chaos není nikdy dobrý.

Jakkoliv Google průběžně některé nastavené pořádky mění, některé věci se nezmění patrně nikdy. Například klasická analýza klíčových slov a “search intent”, neboli záměr vyhledávajícího. Analýza klíčových slov vám poví, která klíčová slova lidé vyhledávají a v jakém množství a search intent zase s jakým záměrem je vyhledávají.

Důležité je obojí protože jak už jsme zmínili před chvílí, může se vám stát, že věnujete spoustu času a prostředků na klíčové slovo, které lidé vyhledávají a vyhledávají jej hodně, ale nehledají to, co vy nabízíte. Jinými slovy, nemají záměr nakoupit (za předpokladu, že to je vaším cílem).

Potřebujete také znát vašeho ideálního zákazníka, avatara. Co chce, jaký má záměr, když zadává klíčová slovo? Když někdo zadá do Googlu například klíčové slovo SEO Praha, co hledá? Agenturu co mu optimalizuje stránky pro interentové vyhledávače? Chce se vzdělat? Znát své publikum je základ každé marketingoví strategie.

Rychlost, meta popisky, ALT tagy

Tím, že váš web bude rychlý a odladěný pro Google, bude odladěný také pro návštěvníky. Bude to web, se kterým se dobře pracuje a nebudou vám z něho lidé utíkat. Jak se zachováte vy, když kliknete na odkaz a stránky a načítá a načítá, ale nic se neděje? Dáte mu možná pár vteřin a pokud se nenačte, jdete jinam. A majitel předmětného webu může tímto momentem přijít a spoustu peněz.

Tím, že dáváte jasné pojmenování na meta popisky, ALT tagy, nejen pomáháte Googlu zorientovat se a pochopit váš web tak, aby pochopil, kam váš web zařadit, ale zároveň dáváte uživatelům co nejrychleji jasně najevo, o čem váš web je. Už když jako uživatel uvidím metapopisek, je mi jasné o čem web je. Když se například podívám na https://digitalflowseo.com/ostrava, zjistím podle meta popisku a titulku ihned, že se jedná o stránku agentury, nabázející služby optimalizace stránek v Ostravě.

Meta popisky, meta titulky, ALT tagy, to vše je vlastně optimalizování HTML. Tedy kódu. Když se řekne HTML, spousta lidí se lekne. Ale není k tomu nejmenší důvod, protože k tomu, abyste optimalizovali všechny tyto prvky, nemusíte znát ani střípek kódu. Prostě na příslušná místa doplníte text, to je vše. Jakmile dáte dohromady samotný text, vložit jej na příslušní místo na vašem webu zabere doslova pár vtěřin. Pokud jsou vaše stránky postavené například na WordPressu, použijte k jejich doplnění jeden z mnoha zdarma dostupných pluginů, například All In One, nebo Yoast.

Důvěra

Neboli důvěryhodnost. Jak moc je váš web důvěryhodný? A nemáme na mysli jen jaký používáte font, šablonu a barevné schéma. Pokud plánujete mít svůj web dlouho a byznys s ním spojený myslíte vážně, není špatným nápadem od začátku budovat váš brand. Stejně jako vaše vlastní dobré jméno, i dobré jméno vašeho byznysu máte jenom jedno. Rozumí tomu i Google a pokud k tomu budete přistupovat zodpovědně, váš brand pro vás v budoucnu udělá spoustu práce.

Stejně jako v mezilidských vztazích, i na internetu platí, že na vaší reputaci záleží. Moc. Internet postavili lidé podle principů, jakým rozumí a jaké fungují v lidské společnosti. Jak by tomu tedy mohlo vůbec být jinak?

Jaké je vaše online renomé? Vaše reputace je všechno. 

Co je vlastně cílem SEO

Cílem SEO není umístit váš web nahoře v Googlu, cílem SEO je vydělat vám peníze, cílem SEO je konverze.

Tím, že se donutíte přemýšlet o konverzích, tím zároveň přemýšlíte o vaší nabídce, co vlastně doopravdy je vaše nabídka, jak ji uzpůsobit, jak ji strukturovat, jak ji prodat a tím tu nabídku vylepšujete. Vice o fungování optimalizace se dozvíte v tomto článku.

Budováním zpětných odkazů vytváříte vztahy a nejenom vztahy mezi weby, ale vztahy mezi vámi a dalšími bloggery, mezi vámi a dalšími podnikateli a podnikání není nic jiného, než budování vztahů, celý život je budování vztahů.

V mnoha případech je to právě SEO, co vás přiměje konečně optimalizovat váš web pro mobilní telefony a tím že jej optimalizujete pro mobilní telefony pro Google… Tím, že dnes už většina lidí přichází na web z mobilu, tak je toto hodně důležité. Pokud nemáte web optimalizovaný pro mobilní telefony, ztrácíte spoustu potenciálních zákazníků.

Co je dobré pro Google, tak je dobré pro lidi.

Zatím to ještě neplatí na 100%, ale ten trend je zřejmý. Pokud se váš web líbí Googlu, bude se pravděpodobně líbit i lidem.

Cílem SEO by neměla být manipulace vyhledávače, jak už jsem říkal, cílem SEO je konverze.

Cílem Googlu je nabízet relevantní obsah a naším cílem je nabízet relevantní obsah lidem, opět se to překrývá a tím, že vytváříme weby, co jsou jasně strukturované, odladěné pro mobilní telefony, rychlé, jsou tam kvalitní a smysluplné zpětné odkazy, tím děláme dobré SEO pro Google, tím děláme dobré weby a nabídky pro lidi, tím děláme dobré SEO.