Rozdíl mezi SEO a PPC reklamou – Co je vhodné právě pro vás a proč?

Víte že potřebujete začít přivádět na váš web více návštěv, abyste zvýšili prodeje. Ale nevíte, který druh online marketingu zvolit – bude lepší FB, nebo SEO? Nebo placená reklama na Googlu či Seznamu? A jaký je mezi nimi vlastně rozdíl?

Dobrý den, já jsem Daniel Bumba z Digital Flow SEO. My se zabýváme tím, že pomáháme firmám růst tím, že přivádíme klienty přímo na jejich webové stránky.

Zásadní rozdíl je v tom, že reklama typu reklama na Facebooku, AdWords na Googlu, SKlik na Seznamu, je reklama Pay per Click, tedy nastavíte si reklamu a ta se zobrazuje. Nastavíte si rozpočet, tedy kolik jste ochotni platit za klik, nastavíte si texty, klíčová slova, na která chcete přihazovat a začnete. A platíte v okamžiku, kdy někdo na vaši reklamu klikne (nebo například přehraje video, to v případě Facebook reklamy.

SEO, oproti tomu, je optimalizování vašeho webu tak, aby se umisťoval na předních příčkách internetového vyhledávače.

Tedy jestliže někdo hledá například zubaře, vyndá z kapsy mobil a zadá do Googlu například vyhledávací frázi zubař Praha 1, vyjedou mu výsledky organického vyhledávání a on klikne na jeden z výsledků na předních příčkách a najde svého zubaře. A právě SEO zajistí, že váš web se umístí mezi těmi prvními výsledky, které se mu zobrazí.

 

Co je SEO a SEM a jak to všechno funguje

Jak funguje PPC reklama

Google – Google Ads, dříve Google AdWords

Současně s organickými výsledky se mu ale zobrazí i placená reklama Google Ads. Poznáte ji – je označená jako reklama zkratkou Ad. Tyto reklamy se označují jako SEM -search engine marketing. Reklama založená na vyhledávání, zobrazuje vám relevantní reklamy podle toho, co vyhledáváte. Obvykle bývají její výsledky zobrazená nahoře na SERP – search engine result page, tedy na stránce s výsledky internetového vyhledávání. Nejčastěji jsou to tři nebo čtyři úvodní výsledky, označené malými nápisy Ad. Malými nápisy proto, že cílem Googlu je, aby tyto reklamy vapadaly jako výsledky organického vyhledávání. Google si je totiž vědom, že lidé v naprosto zdrcujícím procentu nechtějí klikat na reklamy, ale na výsledky organického vyhledávání.

PPC reklama funguje tak, že vy si v platformě Googlu (u Seznamu je to podobně, jmenuje se to Sklik) vytvoříte svou reklamu a pak čekáte, až někdo bude vyhledávat termín, klíčové slovo, které jste se rozhodli svou reklamou zaměřit. Například tedy zubař Praha 1.

Ale zobrazí se tedy vaše reklama vždy, když někdo vyhledává tento termín? Velmi pravděpodobně nikoliv. Nejste totiž jediní, kdo se chce na dané klíčové slovo zobrazovat. Je zde také vaše konkurence. Takže náš vyhledávající zadá vyhledávací frázi a Googlu se rychle rozhodne, kterou z reklam mu zobrazí. Vaši, nebo konkurence.

Podle čeho se rozhodne? Faktorů je více. Google každé reklamě přiřadí skóre podle tohoto skóre pak reklamy zobrazí (nebo nezobrazí). Do tohoto skóre se počítá kvalita vaší reklamy, kvalita vaší landing page (tedy stránky, kam se po kliknutí na vaši reklamu vyhledávající dostane), maximální cena jakou jste ochotni za zobrazení reklamy zaplatit a další faktory. Tedy to, že si platíte Google Ads ještě neznamená, že se budou vždy zobrazovat. A pokud se zobrazovat budou, nemusí být nutně na prvním místě. Pamatujte, jsme v konkurenčním prostředí.

Facebook PPC

Reklama na FB je také pay per click, tedy platíte za klik, případně za zobrazení vaší reklamy. Tato reklama funguje také na principu aukce, kdy si stanovíte rozpočet a Facebook pak vaši reklamu více či méně zobrazuje. Podobně jako Google, i FB má sadu kritérií, založených na kvalitě vaší reklamy, její úspěšnosti, vašem rozpočtu a podobně.

Rozdíl mezi reklamou na Facebooku a Googlu

Hlavní rozdíl mezi PPC reklamou na Googlu a na Facebooku je v tom, že zatímco na Googlu míříte na lidi, kteří sami aktivně hledají (zadají klíčové slovo a Google zobrazí reklamu, je to tzv. SEM – search engine marketing), Facebook reklamu cílí podle zájmů a údajů, které uživatel vyplnil. Takže reklama na FB je založena na přerušení naší pozornosti (interruption based advertising). Zde nic nehledáme, prostě si brouzdáme svým feedem a najednou vám tam facebook zobrazí PPC reklamu, která je více či méně relevantní, podle toho, jak dobře je zacílená.

 

Co se týče účinnosti reklam, každá z těchto platforem má své místo. Výhoda PPC je v tom, že nastavíte kampaň a můžete začít přivádět návštěvníky okamžitě, u SEO trvá déle než začne přinášet reálný efekt. Ale pak je obvykle mimořádně efektivní.

 

Kdy použít SEO a kdy PPC reklamu?

Jak se rozhodnout, jestli je pro vás vhodnější SEO nebo PPC, případně který druh PPC?

Na takovou otázku je v obecné rovině složité odpovědět, protože každá situace si žádá něco jiného.

Ale velmi, velmi obecně řečeno – SEO a SEM je obecně vhodnější na publikum, které je připravené koupit, takzvaný hot traffic. Protože ten, kdo vyhledává zubaře na Praze 1, potřebuje zubaře a pravděpodobně hned teď. Takže pokud bych se chtěl zaměřit na lidi, které bolí zuby a potřebují ihned zubaře, použil bych SEO nebo Google Ads. A pokud bych chtěl jako zubař prostě rozšířit svou základnu klientů, nebo nabízel bělení zubů, tak bych použil asi FB s tím, že cílím na lidi, kteří nic takového nevyhledávají.

Ta myšlenka za tím je následující: V jakémkoliv daném odvětví je v daný moment asi 3% lidí, připravených koupit hned. To jsou ti „hot leads“ a vy Googlu aktivně hledají řešení. A pak je tam část lidí, kteří ještě nejsou připraveni koupit, ale jsou si vědomi toho, že mají problém nebo něco chtějí a třeba vyhledávají obecné informace, obecná klíčová slova. No a zbytek jsou lidé, kteří si žádného problému vědomi nejsou a nic nehledají. Ty pochopitelně SEO nezaměříme, protože nic nehledají, respektive můžeme je zaměřit na obecná klíčová slova.

 

Shrnutí

PPC je rychlejší, nastavíte kampaň a můžete začít ihned. SEO trvá déle než začne působit, ale pak je velmi účinné /screenshot o klikách/konverzích.

96% lidí nevěří reklamě (to nás nepřekvapuje)

70 – 80% vyhledávajících přeskakuje reklamy a jde rovnou na organické výsledky

https://www.wordstream.com/blog/ws/2021/10/26/online-advertising-statistics

 SEO je dlouhodobá strategie, je to investice do vašeho byznysu. I poté se spolupráci a agenturou ukončíte vám zůstane optimalizovaný web a bude vám přivádět klienty.

Časté otázky:

Vylepšuje vaše PPC kampaň Google Ads vaše SEO? Umístíte se výše v Googlu?

Ne, není to pravda.

 

Když stanovím vysoký budget, bude se moje reklama zobrazovat jako první?

Jinými slovy, budete-li ochotni zaplatit za klik více, znamená to automaticky, že se zobrazí vaše reklama? Ne

 

Funguje SEO pouze dokud platíte agentuře?

Ne, pokud je udělané správně, ponese výsledky ještě relativně dlouhou dobu poté, co spolupráci s agenturou skončíte