Co na vaší SEO kampani bude totálně super a co bude 👎 – Výhody a nevýhody optimalizace pro vyhledávače

Co na vaší SEO kampani bude totálně skvělé a co na ní bude méně skvělé. Výhoda a nevýhody SEO. Pojďme na to.

Dobrý den, já jsem Daniel Bumba z Digital Flow SEO, my se zabývám tím, že pomáháme firmám růst tím, že přivádíme klienty přímo na jejich webové stránky. A naším hlavním pracovním nástrojem je SEO, neboli optimalizace pro vyhledávače.

Pojďme se tedy podívat na to, co jsou výhody a nevýhody SEO.

Nebudeme se tvářit, že SEO má pouze samé výhody a začněme odvážně nevýhodami.

Čas hraje pro nás…. Ale hraje pomalu

První a asi hlavní nevýhodou SEO je, že trvá nějakou dobu, než začne mít nějaký reálný efekt. Přičemž reálným efektem myslím to, že vám začne přivádět klienty.

Obvykle, když začínáme s klienty, jim říkáme: „Počítejte prosím s tím, že v prvních měsících kampaně neuvidíte žádný reálný efekt (mezi námi – někdy ano, ale častěji ne, obecně se snažíme podávat spíše pesimistické předpovědi a pak případně mile překvapit :). Slibte nám prosím, že nám za dva nebi tři měsíce nebudete volat a ptát se, kde jsou vaši noví zákazníci – odkážeme vás na tento rozhovor.

Bohužel, algoritmy fungují tak, že cokoliv na webu upravíte, změníte titulek, vytvoříte zpětný odkaz, zkrátka téměř vše, tak budete muset nějaký čas čekat, než se daná úprava projeví zvýšením vašeho umístění v internetovém vyhledávači, jako je Google. Tak prostě algoritmy fungují a my máme prakticky jen nepatrnou šanci to ovlivnit. A pokud byste se o tom, jak fungují algoritmy a optimalizace vůbec, rádi dozvěděli více, doporučujeme vám náš článek zde.

Disciplína je všechno… I když by si člověk někdy kousal nehty

Musíte mít jistou vnitřní disciplínu. Musíte se zkrátka umět ovládat a držet na uzdě své emoce. Ono to souvisí s předchozím bodem. Je to trochu jako s investováním. Vytvoříte si plán a pak se jej musíte držet, i když máte pocit, že celý svět jde do pekla a zejména vaše investice, v tomto případě vaše investice do marketingu, přesněji řečeno do optimalizace pro vyhledávače.  Někdy se zdá, že se vše hroutí a vaše emoce vám říkají Prodej, prodej, prodej, respektive Ukonči tu kampaň. Ale je důležité být na to připravený a ovládat se. Relativně často se totiž stává, že rankingy, neboli vaše umístění v Googlu, půjdou po zahájení kampaně dolů. A dva měsíce po zahájení vaší SEO kampaně se klidně může stát, že umístění vašich klíčových slov bude horší, než jak tomu bylo před zahájením kampaně. Toto je častý jev a jediná rada je, jej očekávat a prostě jej přežít. Vaše umístění ve vyhledávači se samozřejmě začnou relativně rychle vylepšovat a váš web vám začne přivádět klienty, ale úvod často bývá takový, že vyžaduje pevné nervy a důvěru ke své SEO agentuře.

Vědět co dělám je základ. I v marketingu (nebo hlavně tam?)

Musíte vědět, co děláte. Často se setkáváme s tím, že optimalizaci stránek ve firmách dělají webmasteři, web designeři, zkrátka takzvaní IT lidé. Tito lidé často mívají skvělé znalosti – ve svých oborech. Váš obvodní lékař také jistě ví něco o chirurgii, ale pokud budete mít potíže se srdcem, nejspíše půjdete raději ke kardiochirurgovi. Zde je to podobné. Pojďme na výhody.

A má to SEO i nějaké výhody? Ale jistě…

Efektivita nade vše!

SEO je velmi efektivní. A to především proto, že cílíte přímo na konkrétní klíčová slova. Můžete cílit na takzvaný hot traffic, neboli horký traffic, horké návštěvníky, tedy návštěvníky, kteří jsou těsně před učiněním nákupního rozhodnutí. Jsou zkrátka připraveni koupit teď a tady. Nebo můžete naopak oslovovat cold traffic, tedy traffic studený, studené návštěvníky, tedy naopak ty, kteří si zatím jen shánějí informace. Obojí může být velmi efektivní. Ten princip je v tom, že tito lidé teď a tady vyhledávají přesně to, co vy teď a tady nabízíte. Zacílení cílového zákazníka je velmi důležité, výběr odpovídajících klíčových slov je základem celé vaší kampaně a do velké míry na něm závisí úspěch celé akce. Pokud vše uděláte správně, jen těžko můžete jiným způsobem získávat kvalitnější návštěvníky.

Konverze uber alles!

Konverze. Protože vaši návštěvníci tato klíčová slova sami aktivně vyhledávají, není to jako by viděli velký banner u dálnice. Naopak sami aktivně hledají vás a váš produkt a často jsou připraveni koupit okamžitě.

A protože si vás sami našli a sami klikli na výsledek organického vyheldávání, věří vám více, než kdyby klikli například na reklamu, řekněme Google Ads, PPC. Statistiky hovoří celkem jasně – SEO, neboli organická návštěvnost, má obvykle lepší konverze, než návštěvy z reklamy, typicky PPC. Ta čísla mluví jasně a tyto statistiky jsou samozřejmě běžně dohledatelné na internetu.

Optimalizace stránek pro vás bude pracovat… i když se o ni přestanete starat

SEO není černá díra. Pokud ukončíte vaši PPC kampaň, řekněme na Googlu nebo na facebooku, tak přestanete platit a od toho okamžiku k vám nepřijde už ani noha. Podobně ale na začátku – když zahájíte marketingovou kampaň na facebooku nebo na Googlu, můžete začít prodávat ihned.  V případě SEO to tak není, tam trvá déle, než efekt naběhne. Ale na konci, pokud přestanete agentuře platit a ukončíte svou SEO kampaň, vám zůstane web, optimalizovaný pro internetového vyhledávače podle nejlepších standardů odvětví. Což vás samo o sobě nemusí nijak zajímat, ale optimalizované weby mají vyhledávače rády a umisťují je vysoko ve výsledcích vyhledávání, v důsledku čehož na ně přivádějí návštěvníky.

A za druhé, pokud je optimalizace vašich stránek pro vyhledávače udělaná správně, bude vám takto optimalizovaný web přivádět návštěvníky a vydělávat peníze ještě dlouho tpoé, co s agenturou ukončíte spolupráci.

Občas se setkáváme s tím, že lidé namítají, že SEO je drahé. Je to ale marketing – vložíte korunu a očekáváte korunu padesát zpět, Nebo dvě koruny, tři, záleží na vaší kampani a možnostech. Zkrátka musí to být investice a nikoliv výdaj, takže investice jako taková by se vám měla vracet. Převratná ekonomická myšlenka, já vím :). Ale můžete někomu platit tisíc korun měsíčně za mizerné SEO a pokud se vám to nebude vracet, tak jsou to vyhozené peníze a špatná investice a je to drahé (i zadarmo). A nebo můžete platit za SEO miliony každý měsíc a pokud se vám to vrací, respektive pokud to vydělává, tak je to prostě výdělečná investice. Máme klienty, kteří nám platí měsíčně stovky tisíc korun. Proč by to dělali, pokud by se jim investice nevracela? Takže SEO za tisíc korun může být dražší než SEO za miliony.