Je SEO příliš drahé? Vyplatí se právě vám? Dá se to zjistit předem? Nebo jsou to všechno vyhozené peníze? Pojďme se podívat na pár čísel.
Je SEO drahé? A vyplatí se vám vůbec? Nebo je levnější PPC?
Dobrý den, já jsem Daniel Bumba z Digital Flow SEO, my se zabýváme tím, že pomáháme firmám růst tím, že jim přivádíme klienty přímo na jejich webové stránky.
Osobně si nemyslím, že je SEO drahé. Tedy dobré SEO drahé není. Jak ale poznáte dobré SEO? Přináší vám výsledky, to je vše na čem záleží.
Teď jste si řekli aaha, jaké překvapení, že majitel SEO agentury tvrdí, že SEO není drahé, to jsme opravdu nečekali.
Ale podívejme se na poměr cena vs hodnota – pokud se vám vrací více než vložíte, je to drahé? Jestliže něco stojí X a zpět se vám vrátí X + 1? To je jedno kritérium.
V jednom z posledních videí jsme porovnávali návratnost investice do online marketingu, do akcií a do nemovitostí. A ukázalo se, že zatímco průměrná investice do nemovitosti vám aktuálně vynese v rozmezí 3 – 12% a investice do akcií je považována za velmi dobrou pokud nese návratnost 20%, v online marketingu nejsou výjimkou hodnoty ve stovkách procent návratnosti investice.
Cena PPC Google Ads versus cena optimalizace pro vyhledávače
A druhé – podívejme se na to v kontextu. Pokud řekneme že něco je drahé, je dobré zmínit drahé v porovnání s čím. Porovnejme cenu SEO s cenou jiného druhu online marektingu, s PPC, konkrétně Google Ads. Já vám během okamžiku ukážu několik screenshotů, ukážu vám několik našich klientů a podíváme se na to, kolik by tito klienti zaplatili, kdyby si chtěli tu samou návštěvnost, jakou jim každý měsíc přivádíme prostřednictvím optimalizace pro vyhledávače, koupit ve formě PPC reklamy Google Ads. Zajímá -li vás jak funguje PPC a jaký je rozdíl mezi PPC a SEO, přečtěte si náš článek zde.
A předvedu vám tři různé klienty – jednoho velkého klienta, jednoho řekněme středního a jednoho, který začal relativně nedávno s úplně novým webem.
Zde je screenshot kampaně prvního klienta. Toto je velký klienty a zde ahrefs ukazuje, kolik by jej ten samý traffic, ta samá návštěvnost, jakou jim přivádíme z Googlu prostřednictvím optimalizace jejich stránek, stál, pokud by si jej chtěli koupit jako PPC ve formě Google Ads. Tedy vidíte, že hodnota této návštěvnosti vyjádřená v ceně reklamy PPC jde téměř 43 tisíc amerických dolarů.
Tedy pokud by klient chtěl tu samou návštěvnost, jakou mu přivádíme prostřednictvím Googlu, získat prostřednictvím reklamy PPC, tedy pay per click, stálo by jej to téměř 43 tisíc dolarů každý měsíc.
A klient nám platí podstatně méně než je tato částka a jeho návratnost investice do optimalizace webu je v řádu stovek procent.
Zde je druhý klienty, řekněme střední. Jak vidíte, zde je hodnota návštěvnosti, kterou klientovi každý mě+síc přivádíme organicky, vyjádřena částkou 10 tisíc dolarů. Opět, klient nám platí podstatně méně a i jeho návratnost je v řádu stovek procent.
Ale pojďme se podívat na klienta číslo 3. To je malý klient, který začal před deseti měsíci s úplně novým webem, před deseti měsíci postavil tento web. A tento klient je v relativně konkurenčním odvětví, prodává ženskou módu.
Jak vidíte, zde je hodnota návštěvnosti, kterou mu přivádíme, necelý jeden tisíc dolarů. A v tomto případě nám klient platí více. Ale klient ví, že to se během relativně krátké doby změní, protože na straně dvě a tři už máme relativně hodně velkých klíčových slov, která se zanedlouho posunou na stranu jedna a začnou klientovi reálně vydělávat peníze.
Takže vidíme rozdíl mezi klienty už zaběhnutými, kteří mají už silné domény, a klientem, který sotva začal.
A pokud řekneme A, je potřeba také říci B. SEO je nejdražší na začátku., Protože trvá než naběhne ( hlavním důvodem je, že tak prostě pracují algoritmy Googlu) a začne na sebe vydělávat. V prvních měsících tedy typicky (ne vždy!) platíte více než to co jsem ukazoval v adekvátním množství PPC trafficu. Ale je to investice, která se vám začne vracet. Pokud vás k tématu zajímá více, přečtěte si náš článek o tom, jak optimalizace webů funguje.
Je to INVESTICE. Vložíte korunu a chcete, aby se vám vrátily koruny dvě, pět, deset.
SEO je strategie dlouhodobá. Vydělá vám peníze v dlouhodobém horizontu.
Ten důvod, proč se často říká, že SEO je drahé, je stejný, jako proč se říká, že marketing je drahý, že reklama je drahá, je podle mne v tom, že často slyšíme, že někdo investoval do marketingu XY a už neslyšíme, kolik mu to přineslo. Pokud slyšíme, že někdo dal do onlione marketingu milion korun, tak to může znít jako velká částka. Ale pokud mu to přineslo návratnost, se kterou je spokojený, bylo to drahé, nebo to naopak byla nejlepší investice a skvělé zhodnocení jeho peněz?
Je drahé investovat do marketingu který vám bude přinášet výsledky, nebo je drahé žádný funkční marketing nemít, budit se ve 3 ráno protože nevíme odkud přijde další klient a balancujeme na hraně krachu?
Za prvé – špatný marketing, pokud nepřináší peníze, je špatný, ať je to SEO, PPC, nebo cokoliv jiného. A ano, v takovém případě to jsou vyhozené peníze.
A druhý důvod je, nejspíše, že lidé někdy slyší kolik někdo platil za marketingovou kampaň, za SEO kampaň a protože slyší pouze kolik platil a nikoliv kolik mu to přineslo, zní to jako ohromná suma. Slyšíte, že váš známý platil za kampaň stovky tisíc a zhrozíte se a zafixujete si, že SEO je nekřesťansky drahé. Ale už nevíte, že mu to přinášelo třeba miliony.
Co ovlivňuje cenu SEO?
Jsou samozřejmě faktory, které cenu SEO kampaně zvyšují. Například pokud se rozhodnete postavit nový web o krypto a konkurovat největším hráčům v odvětví, tak ta kampaň bude dražší, než pokud už jste například coinbase. Protože v prvním případě musíte nejprve vše postavit – obsah webu, doména musí být silnější, ab mohla konkurovat velkým klukům… zatímco pokud jste téměř na úrovni coinbase, máte už spoustu toho vybudováno.
Pokud vám agentura bude účtovat X a přinášet vám X+1, je to skvělé. Pokud budete mít kampaň řekněme za 50 tisíc měsíčně a bude se vám vracet 100… Kdo by takový byznys odmítl? Bylo by to doslova kupování si peněz za výhodný kurs – dáte mi korunu, já vám dám zpět dvě.
Vyplatí se mi SEO? Jde to zjistit předem?
Otázka „Jak zjistit, jestli se mi vyplatí SEO“, je častá a je to samozřejmě otázka dobrá.
Nejlepší způsob jak odhadnout jestli se vám SEO vyplatí nebo ne je si domluvit konzultaci s agenturou. Většina agentur vám zdarma udělá profesionální SEO audit vašeho webu. Dělají je téměř všechny agentury a obvykle zdarma.
Nevíme jak naši kolegové, ale my to děláme tak, že uděláme audit vašeho webu, vaší konkurence a porovnáme sílu a kvalitu vašich webových stránek s jejich. A zjistíme, co by to obnášelo a co by stálo dostat vás na přední pozice Googlu podle vašich představ a tak, aby to pro vás bylo co nejvíce efektivní. Následovat bude konzultace, která je také zdarma a je nezávazná. Během ní si budeme povídat o tom, kde právě jste, kde být chcete a jak se tam dostat.
Často se lidem do podobných konzultací nechce, protože se obávají, že se jim agentura bude snažit za každou cenu něco prodat. Opět – nevíme jak naši kolegové, ale my to neděláme. My konzultujeme a je to spíše jako u lékaře.
A pokud dojdeme k závěru, že by to nemuselo být efektivní a nebudeme si myslet, že bychom vám dokázali zajistit slušnou návratnost, řekneme vám to a jako potenciálního klienta vás odmítneme. Vytvářet si špatné vztahy je to poslední co chceme. A hádejte co – není to ani altruismus, je to v našem i vašem nejlepším zájmu. Nevytvářet potenciálně konfliktní situace, které nejsou dobré pro nikoho.
Na čem závisí cena SEO kampaně?
Těch faktorů je několik. Především na kvalitě vašeho webu a na síle konkurence, ale také na tom, v jakém jste byznyse. Některá odvětví jsou prostě více konkurenční než jiná a pokud je váš web podstatně slabší než stránky vaší konkurence, bude to vyžadovat vyšší investici.
Tedy – nejlepší způsob, jak zjistit, jestli se vám SEO vyplatí, je nechat si zpracovat audit a v průběhu následné konzultace (zdarma) s agenturou se to dozvíte. Jedná se tedy samozřejmě o kvalifikovaný odhad, protože stanovit to přesně pochopitelně nelze.
I když často lidé chápou, že je to dlouhodobá strategie a investice, obecně se jako čert kříže bojíme krátkodobé ztráty. Problém je v tom, že většinou, když se podíváte na úspěšné byznysy, většina z nich byla ochotna v krátkodobém horizontu ztratit, aby vydělali v dlouhodobém. Vysoké zisky v dlouhodobém horizontu téměř vždy následují po krátkodobých úvodních ztrátách.
Většina podnikatelů není ochotna akceptovat krátkodobou ztrátu, protože mají strach, že zkrachují a že to bude trend navždy. Nevěří procesu. Většina z nás o tom něco ví, já určitě, člověk by si kousal nehty…
Když akceptujeme úvodní krátkodobou ztrátu a víme co děláme, vydělí nás to z masy. Pochopitelně ten risk musí být kalkulovaný, musíme vědět co děláme. Musíme tomu co děláme rozumět dostatečně natolik, abychom pod tlakem zůstali klidní a drželi se plánu. Amazon byl prodělečný úvodních 14 let. To není úplně dokonalý příklad, ale pro ilustraci snad obstojí.