Zvládnete si jako podnikatel/majitel firmy dělat své SEO sami?

Mám úspěšnou firmu, chci růst, potřebuji více klientů, potřebuji SEO. Ale zdá se, že SEO je podle všeho velmi obskurní obor. Narážím na samé divné lidi, neumí vysvětlit co vlastně dělají, mluví divnou řečí, neumí mi to prodat, nerozumím jim, nejradši bych si SEO dělal sám. Je to dobrý nápad, nebo není?

Může to být vynikající nápad :). Hned to trochu rozvedeme v tomto videu.

Pro ty z vás, kteří upřednostňují psaný text před videem je zde přepis:

Dobrý den, já jsem Daniel Bumba z Digital Flow a SEO, my se zabýváme tím, že pomáháme firmám růst, tím že přivádíme klienty na jejich webové stránky. A co mě vůbec opravňuje o SEO mluvit a vyjadřovat se k němu – zabývám se jím asi od roku 2015, od roku 2017 profesionálně, když se podíváte na naše rankingy, neboli umístění v Googlu, uvidíte, že na všechna pro nás důležitá klíčová slova jsme na předních pozicích, slova jako SEO agentura, SEO agentura Praha, SEO Praha a tak dále, když se podíváte na náš web digitalflowseo.com, najdete tam reference, stejně jako na mém LinkedInu.

Tedy, je dobrý nápad začít si jako majitel firmy dělat SEO sám? A odpověď zní ,,může být”. Pokud jste tomu ochoten věnovat čas a energii, určitě ano. 

SEO má takovou pověst v online marketingu, že je to nejtěžší odvětví…může být. Na druhou stranu, naučil jsem se to já, v tom případě není žádný důvod, aby se to nenaučil kdokoliv jiný. Mně to trvalo několik let, obvykle to trvá řekněme oněch 10 000 hodin naučit se něco na slušnou úroveň. Šance, že vy jste chytřejší než já, není malá, takže možná budete rychlejší :). 

Bude záležet na tom, jak moc konkurenční je vaše odvětví. Pokud je konkurenční málo, tak to může být relativně snadné, ale kolik je dnes málo konkurenčních odvětví? A navíc, pokud vaše odvětví je málo konkurenční, možná pro to je dobrý důvod, jsou tam peníze? Takže pokud to odvětví je konkurenční málo, může to být relativně snadné, může to být dobrý nápad.

Na druhou stranu, pokud jste například zubař, pokud jste právník, pokud jste plastický chirurg v Praze, vaše šance nebudou velké.

Jde o to, že v takto konkurenčním odvětví jdete už proti profesionálům, v podstatě pouze proti profesionálům. A nejde o to, že by profesionál byl o tolik lepší, vy se naučíte to samé, jde o to, že on věnuje většinu času a energie tomu, aby byl lepší v SEO, zatímco vy musíte řídit byznys. Takže je to jako jakákoliv strategie v životě, potřebujete vědět kde jste, kam se chcete dostat a odtud už je to jen o alternativním využití omezených zdrojů, v tomto případě čas, energie a peníze, protože do svého marketingu musíte investovat.

Pokud se rozhodnete do toho jít a naučit se SEO sami, pokud máte pocit, že vás to bude bavit, nebo z jakéhokoliv důvodu, naprosto zásadní bude věnovat spoustu pozornosti tomu, odkud čerpáte informace. Vybrat si dobré zdroje bude naprosto zásadní, klíčová věc.

Internet je plný šumu. Stejně jako všude platí Parettův princip, já bych řekl, že je to ještě horší, většina lidí neví o čem mluví. Tajemství přežití je vědět co ignorovat. Většinu informací budete muset ignorovat, nejenom o SEO, ale o všem, takže věnovat hodně energie, hodně pozornosti tomu, odkud čerpáte informace, pokud umíte anglicky, na internetu je spousta opravdu vynikajících věcí a to bude naprosto klíčové pro váš úspěch.

Nebezpečí je v tom, že můžete ztratit spoustu času v tom lepším případě a v tom horším můžete poškodit svůj web, a to tak, že ztratíte organickou návštěvnost. Může se stát, že relativně snadno naskočíte do vlaku nakupování zpětných odkazů, nakupování PR článků a podobně. Pokud nevíte co děláte, tak vás to většinou může poškodit.

Takže pokud se vám chce, pokud máte čas a energii jděte do toho! Jak ví Arnold, jsou to jen série a opakování, talent není potřeba. Jako v každém konání napřed budete mizerní, průměrní, slušní a když vydržíte nakonec budete dobří. Dávejte si pozor na to, odkud čerpáte informace, výběr zdrojů bude klíčový a když budete chtít a vydržíte, tak se to naučíte.